Amerika Staj Rehberi

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 18 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Staj Rehberi

  Amerika'daki üniversitelerin, 'Co-op Program' adıyla da bilinen Internship (Staj) Programları vardır. Bu programların amacı öğrencilerin aldıkları teorik eğitimle ilgili pratik kazanmalarını sağlamaktır. Kampüs içinde, 20 saati aşmamak kaydıyla çalışmasına izin verilen F-1 vizeli öğrenciler, lisans veya master programına başladıktan 9 ay sonra ücretli-staj (paid internship) yapma hakkına sahip olurlar. Bu yolla çalışmasına izin verilen yabancılara tanınan hakkın resmi adı 'Curricular Practical Training' dir.

  Sadece Amerika'da eğitim alınan konuda yapılabilen, stajyer (intern) olarak çalışma olanağı veren bu program için INS'den izin almak gerekmez. Ancak okul idaresinin onayını almak ve akademik açıdan başarılı durumda bulunmak şarttır. Okul idaresi çalışma izin belgesini hazırlar. Önceden belirlenmiş süre boyunca geçerli olan izin sadece söz konusu iş için verilir. Derslerin devam ettiği süre boyunca haftada en fazla 20 saat (part-time) için izin verilir, ancak öğrenci kampüste de çalışıyor ise her iki çalışmanın toplamı 20 saattir. Yaz aylarında ve tatil dönemlerinde ise saat sınırlaması olmaksızın "full-time" çalışılabilir.

  Part-time çalışıldığı sürece çalışılan ay sayısının kısıtlaması yoktur ve toplam 12 ay olan 'Eğitim görülen dalda pratik kazanma amaçlı çalışma (Optional Practical Training)' hakkını etkilemez. Bir başka deyişle, sadece "full-time" çalışılan süre "Optional Practical Training" hakkından düşülür.

  Son derece rekabetçi olan Amerika'da iş bulma şansını en çok arttıran etkenlerden biri staj yoluyla edinilen iş tecrübesidir. Dolayısıyla, Amerika'ya yeni gelmiş, hiçbir geçmişi olmayan bir yabancı öğrenci için staj yapmış olmak iş bulabilmenin vazgeçilmez yoludur. Ayrıca, staj yaparak mesleğinin kapsama alanını daha iyi görme şansı bulan bir kişinin yoğunlaşmak isteyeceği dalı seçmesi daha kolay olur. Intern'leri yakından gözlemleme şansı bulan işverenler, stajyerleri geleceğin çalışanı olarak gördükleri için bu şekilde çalışma tarzını beğendikleri insanlara mezun olduklarında iş teklif ederler. Sonradan size iş teklifinde bulunulmasa bile, yabancı öğrenci olarak elde edeceğiniz en büyük avantaj networking (iletişim ağı) oluşturmanız olacaktır. Ayrıca, Amerika'da elde ettiğiniz bu tecrübeyi resumenize yazabilir başka iş olanaklarına kavuşabilirisiniz. Son olarak, çalışmanızın karşılığında ücret alacağınız için stajın bütçenize de katkısı olacaktır.

  Size pek çok kapıyı açabilecek bir avantaj olan staj olanakları sunan web siteleri aşagıda verilmiştir.


  Staj Arama ile ilgili Web Siteleri:


  Burada bulacağınız web siteleri staj arayan kişilere hizmetler sunmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş