Amerika kıtasının özellikleri

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 10 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Amerika Kıtasının Genel Özellikleri
  Amerika kıtasının özellikleri, Amerika kıtasının özellikleri nelerdir, Kısaca Amerika kıtasının özellikleri, Güney Amerika Kıtasının Özellikleri, Kuzey Amerika Kıtasının Özellikleri

  Kıta’ nın toplam yüzölçümü : 42. 037. 784 km² ‘ dir. Bunun 24. 242. 364 km² ‘ sini Kuzey ve Orta Amerika oluşturur.

  Kıta genel olarak 82º Kuzey, 55º Güney enlemleri arasındadır.

  Kuzey ve Güney Kutup noktasına en yakın olan kıtadır.

  Güney Yarım Kürede en fazla kara parçasına sahip olan kıtadır.

  YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ:
  Kuzey ve Güney Amerikanın yeryüzü şekilleri birbirine benzerlik gösterir. Kıtanın yeryüzü şekillerini 3 ana ünite meydana getirir: Platolar, Dağlar ve Ovalar. Kıtanın en geniş platoları Kıtanın Doğusunda yer alır. Kıtanın Doğusundaki platolar, Hersinya ve Kaledonya kıvrımları çevresinde, Huran kıvrımlarının üzerinde gelişmişlerdir.

  Bu özelliği gösteren, Kıtanın en önemli platolarını Kuzey Amerikada Labrador ve Ozark, Güney Amerikada; Guyana ve Brezilya platoları oluşturur.

  Kıtanın Batısında 3. Zamanda oluşan dağların çevresinde platolar yer alır. bunlarında en önemlilerini Kuzey Amerikada; Colarado, Colombiya ve Büyük Havza oluşturur. G. Amerikada; Peru, Bolivya ve Patagonya Platoları oluşturur.

  Amerika Kıtasının ovalarının toplam yüzölçümü, Avrupanın ovalarının toplam yüzölçümünden daha fazladır.

  Kıtada kıyı ovaları fazla değildir.

  Kıtanın en önemli kıyı ovaları K. Amerikanın Doğusundaki Atlantik kıyı ovası ile K. Amerikanın Güneyindeki Körfez kıyı ovasıdır.

  Kıtada en çok iç ovalar yer alır. Kıtanın en büyük ovasını K. Amerikada Kayalık ve Appalach dağları ile göller Yöresi- Meksika Körfezi arasındaki merkezi ovalar oluşturur. ( Büyük Ovalar. ) G. Amerikada en önemli iç ovaları Parana ve Pampalar iç ovaları oluşturur.

  Kıtadaki dağlar Atlantik ve Pasifik cephesi dağları olmak üzere 2 gruba ayrılır.

  Kıtanın Doğusunda 1. zamanda oluşmuş yükseklikleri ve devamlılıkları fazla olmayan dağlara Atlantik Cephesi dağları adı verilir. Bu açıdan K. Amerikanın en önemli dağlarını Appalach Dağları oluşturur. (Bu dağlar ABD’ nin en zengin Kömür rezervi sahasıdır. )

  Güney Amerikadaki bu oluşum özelliğini gösteren dağlara ise Atlantik Kıyısı Dağları adı verilir. Bu dağların büyük bir kısmı Brezilya sınırları içindedir.

  Kıtanın Batısında 3. Zamanda oluşan dağlara ise Pasifik Cephesi Dağları adı verilir. K. Amerikadaki bu dağlara Kanditileraralar( Kayalık) denir. K. Amerikanın ve kayalık Dağların en yüksek zirvesi Alaskadaki Mc Kinley Dağıdır (6194 m. )

  G. Amerikadaki dağlara ise Ant Dağları adı verilir. devamlılığın ve yükseltinin en fazla olduğu dağlardır.

  Ant Dağlarının, G. Amerikanın ve Amerika Kıtası’ nın en yüksek zirvesi Arjantin- Şili sınırındaki Acancagua Dağı’ dır. (7070 m. )

  Orta Amerikada Kayalık ve Ant dağlarını birleştiren, aynı oluşum özelliği gösteren, yükseltisi fazla olmayan dağlar ve platoluk alanlar yer alır.

  Amerika Kıtasında çöller fazla yer tutmaz. K. Amerikanın en önemli çöllerini : Nevada ve Arizona çölleri oluşturur. G. Amerika’ da ise Atacama Çölü yer alır.
   


Sayfayı Paylaş