Amerika' da Bankacılık İşlemleri ile ilgili Soru ve Cevaplar

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 14 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Amerika' da Bankacılık İşlemleri ile ilgili Soru ve Cevaplar

  • Banka İşlemleri
   Amerika'da Türkiye'den farklı olarak her türlü ödemenizde çek kullanabilirsiniz. Örneğin telefon faturanızı, elektrik faturanızı, kredi kartı borcunuzu ve daha bir çok ödemenizi çek yazıp postalamak yoluyla yapabilirsiniz. Bu nedenle çek sahibi olabilmek için bankada çek hesabı (vadesiz tasarruf hesabı - "checking account") açtırmanız gereklidir.
  • Banka seçerken nelere dikkat edilir?
   Banka seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ulaşımın kolay olması ve acil durumlar halinde gerekebilecek ATM makinelerinin her yerde bulunabileceği bir banka olmasıdır. Bankaların genel olarak sundukları hizmetler çek hesabı, mevduat hesabı, ATM kartları ve kredi kartlarıdır. Bunların yanısıra her bankanın kendi kuralları vardır. Bazı bankalar çek hesapları için aylık bir ücret uygulaması yapabilir, diğerleri bankada her ay bulundurmanız gereken minimum para miktarını belirleyerek bu miktarın altına düştüğünüzde sizden aylık bir ücret talep edebilir. Bu nedenle seçeceğiniz bankanın size bütçeniz açısından en uygun banka olmasına dikkat etmeniz gerekir.
  • Banka Hesabı nasıl açtırılır?
   Banka hesabı açtırmak için bankaya gidip hesap açtırmak istediğinizi söylemeniz ve yatırmak istediğiniz para miktarını belirtmeniz yeterlidir. (Burada da size sosyal güvenlik numaranız sorulabilir.) Bu sırada belirlemeniz gereken ne tür bir hesap istediğinizdir. Öğrenciler için en kullanışlı hesap türü çek hesabıdır. Eğer parayı uzun süre kullanmayacaksanız bir diğer seçenek mevduat hesabı açtırmaktır.
  • Çek Hesabı (Checking Account) nedir?
   Çek hesabı açtırdığınızda banka size bir seri numaralandırılmış çek yollayacaktır. Ödemelerinizi çek yoluyla yapacağınızdan bu çekler sizin kredi geçmişinizin oluşmasında etkili olacaktır. Yazdığınız çekin karşılıksız çıkması kredi geçmişinizi olumsuz etkileyecektir; bu nedenle çek yazarken hesabınızdaki parayı göz önünde bulundurarak yazmalınız gerekir. Bankanız size her ay bir önceki ayda yaptığınız para yatırma, ATM'den para çekme ve çeklerinize ait detaylı bir rapor yollayacaktır. Bu raporu dikkatlice inceleyip eğer bir hata varsa bankanızı en kısa sürede bilgilendirmelisiniz.
  • Nasıl çek yazarım?
   Çek yazarken dikkat edeceğiniz bir kaç önemli nokta vardır. İlk olarak çekin sağ köşesinde "Date" yazan yere çeki yazdığınız günün tarihini atın. Daha sonra çekin orta bölgesinde yer alan "hesabına ödeyin" (Pay to the order of) diye başlayan boşluğa çeki nereye yolluyorsaniz o yerin resmi adını yazın. Hemen sağındaki $ işareti olan kutucuğa tutarı yazın. Bir alt satıra da ödediğiniz miktari yazıyla yazın. Sayıyla yazdığınız miktarla bu miktarin aynı olmasına dikkat edin. Çekin en altındaki sol alt köşeye çeki ne için yazdıysanız onu belirtmelisiniz, örneğin eğer kiraysa kira, telefon faturasıysa telefon numaranızı ya da gerekli hesap numarasını yazabilirsiniz. En son yapmanız gereken çekin sağ alt köşesindeki imza yerini imzalamaktır.
  • Karşılıksız çek durumunda çıkacak sorunlar nelerdir?
   Karşılıksız çek yazmak sizin için çok zararlı olabilir. Çünkü çekiniz karşılıksız çıktığı an bu sizin sosyal sigorta numaranız kullanılarak kayıtlarınıza işlenebilir ve kredi geçmişinizi olumsuz etkileyebilir. Kötü kredi geçmişiniz olursa ev veya araba kiralarken, ve benzeri kontratlar yaparken zorluk yaşayabilirsiniz. Çünkü Amerika'da en önemli kural eğer risk taşıyan insanlar grubuna alınırsanız birçok konuda zorluklar sizi bekler. Bu nedenle borçlarınızı zamanında ödemeye özen gösterin.
  • Mevduat Hesabı (Savings Account) nedir?
   Mevduat hesabı eğer paranızı bankada çok uzun süre kullanmadan tutacaksanız açtırabileceğiniz faiz hesabıdır. Bankaların aylık ve yıllık faiz oranları bankadan bankaya değişebilir.
  • ATM'ler nerelerde bulunur?
   Amerika'da ATM'ler 24 saat boyunca ulaşabileceğiniz tek nakit kaynağıdır. Her gün ATM makinalarından bankanın belirlediği miktarda para çekebilirsiniz. ATM makinaları genel olarak bankanızın şubesinin olduğu her yerde, ana caddelerin köşelerinde, alışveriş merkezlerinde bulunur. Güvenlik açısından gece vakti ATM makinasından yalnız başınıza para çekmemenizi tavsiye ederiz. Eğer arabanız varsa bu gibi durumlarda arabalı para çekme makinalarını kullanabilirsiniz.
  • 'Debit Card' veya 'checkcard' nedir?
   Debit card ya da checkcard,Türkiye'de kullanılan adıyla 'banka kartı' anında ödeme yapmanızı sağlayan bir karttır. Bu kartı kullandığınızda para anında sizin hesabınızdan alışveriş yaptığınız firmanın hesabına transfer edilir. Debit Card'ların üstünde aynı kredi kartlarında olduğu gibi 'VISA' ya da 'Mastercard' amblemi vardır ve bu kredi kartlarının kabul edildiği tüm işyerlerinde kullanılabilmektedir.
  • Nasıl banka kartı alabilirim?
   Banka kartı çek hesabınızla ve tasarruf hesabınızla bağlantılı olduğu için hesap açtırırken bankanızın 'Debit Card' veya diğer adıyla 'Check Card' seçeneği olup olmadığını kontrol edin. Banka kartları kullanımı kolay, güvenilir, nakte ve banka çekine alternatif olarak yaygın şekilde kullanılan bir karttır.
   


Sayfayı Paylaş