Amener Resûlü ve Anlamı

Konusu 'Kuran-ı Kerim' forumundadır ve OrKuN tarafından 11 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Amener Resûlü ve Anlamı
  [​IMG]

  Okunuşu: Amener resûlü bimâ ünzile ileyhi min rabbihî vel mü’minûn. Küllün âmene billâhi ve melâiketihi ve kütübihi ve rusulih; lâ nuferriku beyne ahadin min rusulih. Ve kâlu, semi’na ve etâ’na, gufraneke rabbena ve ileykel masıyr.

  Lâ yukellifullahu nefsen illâ vüs’aha, leha ma kesebet ve aleyha mektesebet. Rabbena lâ tuahızna innesiyna ev ahta’na. Rabbena ve lâ tahmil aleyna ısran kemâ hameltehu alelleziyne min kablina. Rabbenâ ve lâ tuhammilna ma lâ tâkatelena bih. Va’fuanna, vağfirlena, verhamna. Ente mevlâna, fansurna alel kavmil kâfiriyn.

  Anlamı: Rasûl, rabbinden kendisine inzâl olana iman etti. Hepsi de (mü’minlerin), iman ettiler Allâh ile, Allâh’a; meleklerine; kitaplarına; resûllerine. Rasûllerim arasında fark görmediler; işittik ve itâat ettik, mağfiretini isteriz rabbimiz, dönüşümüz sanadır dediler.

  Allâh kimseye teklif etmez kapasitesi dışındakini. Yaptığınızın kazancı da sizedir, kaybı da!.. Rabbimiz, unutursak veya hataya düşersek bizi bundan mesûl tutma. Rabbimiz, bizden evvelkilere yüklemiş olduğun ağır yükleri bize yükleme. Rabbimiz güç yetiremiyeceğimiz görevlerle görevlendirme. Bizleri affeyle, bağışla, merhamet buyur. Bizim mevlâmızsın, gerçeği örtenlere karşı bize zafer ihsan et!..
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  AMENER-RESÜLÜ, Bakara süresinin son iki ayetidir.Hadisi şerifte:

  AMENER-RESÜLÜ; yü kim bir gecede okursa, okuyan kimseye bu iki ayet kafi gelir. Yani o gece afetlerden, belalardan ve şeytanların şerrinden emin olur.

  AMENER-RESÜLÜ, peygamberimize ALLAH tarafından verilen bir ayettir.

  KİM YATSI NAMAZINDAN SONRA VEYA YATARKEN OKURSA SABAHA KADAR İBADET ETMİŞ GİBİ SEVAP KAZANIR.

  Cebrail (A.S) bu sürenin bitiminde " AMİN " denmesini peygamberimize söylemiştir.turkeyarena.com

  PEYGAMBERİMİZ BU SÜRE İLE DUA ETTİĞİNDE ALLAH TARAFINDAN "PEKİ DUANI KABUL ETTİM " DENDİĞİ KAYDEDİLMİŞTİR. (Tirmizi)
   

Sayfayı Paylaş