Amellerin en hayırlısı

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 18 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  Efendimiz (s.) de şöyle buyurmaktadır:

  - Sizce, amellerinizin en hayırlısını, Rabbınız katında en makbülünü, altın ve gümüşlerin infakından, ölümüne savaştığınız cihad meydanlarına koşmanızdan daha hayırlısını haber vereyim mi?


  - O nedir ya Resulellah?


  - Zikrullah.


  Aslında zikrullah, hayat yolumuzun kılavuzu, kalbimizin lambası, vicdanımızın hakimi, nefsimizin vaizidir. Allah’ı zikreden kişi, O’nun arzu ve isteklerini görmezden gelemez. O’nu üzen ve kızdıran şeylere tevessül edemez. Her işini şeriatın ölçüsüne göre yapmak mecburiyetinde olduğunu anlar.


  Her işini, şeriatın çerçevesinde yaparken, şeriatın sahibini unutması mümkün mü? Bu işi niye şöyle değil de, böyle yapmaktadır? Neden şu işten kaçmaktadır da, buna yönelmektedir?


  Nedeni açık; Allah öyle istiyor da ondan. Yani, yaşarken, işlerinde, uygulamalarında, muamelelerinde hep Allah ölçüsü var, yani Allah var hep aklında, fikrinde, kalbinde. İşte size mükemmel bir zikir.


  İşte zikr-i daim!…
  Allah, böyle bir kulunu sevmez mi?
  Bu kul bunu bilir de, mutluluktan delirmez mi?…
  İşte Rububiyyet ve kulluk!… İşte dünya ve saadet!… İşte eşya ve hakikatini kavrama!… İşte adalet ve insaf!…


  İşte ihsan ve güzellik!… İşte mükemmel insanlık ve mesud beşeriyet!… İşte barış ve huzur!… Ve işte kelimelerdeki acziyet, ifadelerdeki fukaralık, beyandaki bizarlık!…


  Bu duyguları daha derinden idrak için, gelin ilimden istifade edelim. Yani zikirden bahseden ayet ve hadislere tekrar bakalım, efendimizin manevi ruhani hayatını tekrar temaşa edelim, ashabın zikrini görelim ve evliyanın ahvalini seyredelim.  Edelim de aş
  kımızı tazeleyelim, niyet ve kasdımızı belirleyelim, cehdimizin yakasını derleyelim, himmetimizi kavî tutalım ve kalbimizi sahibine vererek, içten ve derinden, ihsan üzere, yani O’nu görüyormuş gibi bir “Allaaah” zikredelim.


  Biz dünyaya niye geldik?
   


 2. KaRaHaN Well-Known Member

  Biz dünyaya niye geldik?
  ALLAH IN sonsuz nimetlerinden yararlanıp kulluk ve insanlık vazifelerimizi güzel bir biçimde yapmak için kısacası nefis ve şeytana uymadan geldiğimiz yere RABBİMİZİN huzuruna temiz amllerle çıkmak için şeytanı malub etmek için bu dünya bizler için sınav bu sınav sonunda cennet ve cehennem var bu kesin gerisi yalan benim aklım bukadarına yetiyo çok eksiğim var bu kesin RABBİM gelecek nesillere herkese efendimizin güzel ahlakını ahlakıyla yaşamayı nasip etsin cümlemize.
   
 3. abdulkadir Well-Known Member

  Amin karahan abi amin..
  Ama bence biz kulluk vazifemizi tam olarak yerine getiremiyoruz.....
   
 4. KaRaHaN Well-Known Member

  herşey bizim elimizde canım kardeşim istesek neler yaparız neler ama nefis ve şeytan vesvesesi insana herşeyi yaptırıyo bu kesin bunun bedelinide ödücez YÜCE ALLAH'IN HUZURUNDA ADİLCE
   
 5. abdulkadir Well-Known Member

  Bu kesin Allah'ın huzurunda neler yapacağımızı bilmiyorum...heleki kabirde....
   
 6. serseri_aşık Well-Known Member

  ellerine sağlık
   

Sayfayı Paylaş