AMD'nin Beklenen 16 Çekirdekli Bulldozer İşlemcileri

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 10 Eylül 2011 başlatılmıştır.

  1. GuNaHKaR Well-Known Member


    AMD'nin merakla beklenen 16 çekirdekli yeni işlemcileri "Bulldozer"lerin satışı başlandı. Fakat Bulldozer mimarisine sahip ve "Interlagos" kod adıyla tanınan bu ilk işlemciler, şimdilik sadece OEM müşterilerine gönderiliyor. Ağustos ayından beri üretimde olan işlemciler, ilk aşamada güçlü "süper bilgisayarlar" üreten üreticilere gidecek. Ancak çok yakın zamanda, Zambezi kod adlı serinin de dağıtımına başlanacak ve standart bilgisayar kullanıcıları da yeni Bulldozer'lerle buluşabilecek. Bunun için beklenen tarih ise, 2011'in son çeyreği...

    Dünyanın ilk 16 çekirdekli x86 işlemcileri olan "Bulldozer"ler, AMD'nin eski mimarisinin de yenilenmiş şekli değil. Çiplerin mimarisi AMD tarafından sıfırdan tasarlandı.

    AMD ürün grubundan Rick Bergman bugünün çok önemli olduğunu şu sözleriyle anlatıyor; "Daha önce emsali görülmemiş bir x86 CPU performansını temsil eden "Bulldozer" çekirdeklerin başlangıcı olarak bugün anıtsal bir gün. Yeni "Bulldozer" mimarisi internet ve veri merkezi müşterilerine cloud ve diğer işlemlerinin üstesinden gelebilmeleri için yeterli gücü verecektir."
     


Sayfayı Paylaş