Alzheimer Nedir, Alzheimer Neden Olur

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 18 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Alzheimer Nedir, Alzheimer Neden Olur
  Yapısal nöropatolojik değişiklikler nedeniyle oluşan ve kendisini kavrama, idrak fonksiyonu kaybıyla gösteren, ilerleyici, düzelmesi olanaksız bir beyin fonksiyon bozukluğu hastalığıdır. Genellikle 65 yaşından sonra başlar. Alzheimer Hastalığı, halk arasında "bunama" diye adlandırılan demansm en sık nedenidir.

  Nadiren daha erken yaşlarda da Alzheimer hastalığı görülebilir. Alzheimer sıklığı yaşla beraber artış gösterir. 65-74 yaş arasında sıklığı yüzde 5 dolaylarındayken, 85 yaş üzerinde neredeyse yüzde 40'a yaklaşır. Ancak Alzheimer hastalığının normal bir yaşlanma olmadığı unutulmamalıdır.

  Genetik faktörler rol oynuyor
  Yaş, Alzheimer hastalığı için en önemli bir risk faktörüdür. 65 yaşından sonrasında hastalık sıklığı her 5 yılda bir ikiye katlanır. Aile öyküsü de Alzheimer hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. Özellikle erken başlangıçlı Alzheimer hastalığında genetik faktörler daha çok rol oynar. 60 yaşından sonra başlayan hastalıkta ise ailevi özellikler daha az rol oynamakla beraber çeşitli genlerin risk oluşturduğu bilinir. Kolesterol taşıma görevi üstlenen ApoE proteinini kodlayan gen bunun için tipik bir örnektir.
   


Sayfayı Paylaş