Alzheimer Hastalığı Nedenleri, Belirtileri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 3 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Alzheimer Hastalığı Nedenleri, Belirtileri
  Yapısal nöropatolojik değişiklikler nedeniyle oluşan ve kendisini kavrama, idrak fonksiyonu kaybıyla gösteren, ilerleyici, düzelmesi olanaksız bir beyin fonksiyon bozukluğu hastalığıdır. Genellikle 65 yaşından sonra başlar. Alzheimer Hastalığı, halk arasında "bunama" diye adlandırılan demansm en sık nedenidir.

  Nadiren daha erken yaşlarda da Alzheimer hastalığı görülebilir. Alzheimer sıklığı yaşla beraber artış gösterir. 65-74 yaş arasında sıklığı yüzde 5 dolaylarındayken, 85 yaş üzerinde neredeyse yüzde 40'a yaklaşır. Ancak Alzheimer hastalığının normal bir yaşlanma olmadığı unutulmamalıdır.

  Genetik faktörler rol oynuyor
  Yaş, Alzheimer hastalığı için en önemli bir risk faktörüdür. 65 yaşından sonrasında hastalık sıklığı her 5 yılda bir ikiye katlanır. Aile öyküsü de Alzheimer hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. Özellikle erken başlangıçlı Alzheimer hastalığında genetik faktörler daha çok rol oynar. 60 yaşından sonra başlayan hastalıkta ise ailevi özellikler daha az rol oynamakla beraber çeşitli genlerin risk oluşturduğu bilinir. Kolesterol taşıma görevi üstlenen ApoE proteinini kodlayan gen bunun için tipik bir örnektir.

  Belirtileri
  Alzheimer Hastalığı yavaş başlar. En sık olarak ilk belirti, aileler tarafından yaşlanmanın sonucu olarak yorumlanabilecek bellek değişiklikleri ve hafif unutkanlıklardır. Ancak hafif unutkanlık görülen kişilerin çoğunda Alzheimer Hastalığı'nın olmadığını bilmek önemlidir. (4) Herkes zaman zaman bellek sorunları yaşayabilir; örneğin, sık görülmeyen kişilerin adlarının unutulması çok normaldir. Ama yakın tanıdıkların ya da iyi bilinen nesnelerin adlarının unutulması, aynı soruyu tekrar tekrar sormak, yakın geçmişte olan olayları unutmak yaşlanmanın normal bir parçası değildir. (2)

  Alzheimer Hastalığı'nın erken evrelerinde, hastalar yakın zamandaki olayları, etkinlikleri ya da tanıdık kişilerin ya da bilinen nesnelerin adlarını hatırlamakta zorluk çekebilirler.turkeyarena.net Çok basit matematik problemlerini çözemeyebilirler. Yaşanan bu tür güçlükler sıkıntı verebilir, ancak alarm verecek kadar ciddi boyutlara ulaşmaz.
   


Sayfayı Paylaş