Alüvyal Toprakların Özellikleri Nelerdir

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 11 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Alüvyal Toprağın Özellikleri

  Alüvyal topraklar akarsu biriktirmesiyle oluşan topraklardır. Eğimli sahalardan akarsu ve sel sularının aşındırarak taşıdığı ince malzemelerin akarsuların eğiminin ve taşıma gücünün azaldığı alanlarda birikmesiyle meydana gelirler. Mineral bakımından zengin topraklardır.

  Alüvyal, taşınmış topraklar grubundandır. Akarsuların geçtiği yerlerde aşındırdıkları irili ufaklı çakıl, kum, Mil ve topraktan oluşan malzemeleri eğimin azaldığı yerlerde biriktirmesi sonucunda oluşan alüvyonların üzerindeki kısma alüvyal denir.

  Devamlı olarak taşkın ve millenmeye uğrayan delta sahlarında ve taşkın ovarlarımızda bu topraklara sıkça rastlanır. Buralar Çukurova, Asi, Göksu, Köyceğiz, Büyük ve Küçük Menderes, Gediz, Bakırçay, Sakarya, Bafra, Çarşamba, delta ovaları ile Konya ovasının kenarları Muş, Erzurum, Erba ve Niksar ovalarının merkezi kesimlerinde. Alüvyal topraklar akarsular tarafından taşındıkları için ince ve mil boyutundadır.turkeyarena Bu topraklar dikey yönde çok fazla değişiklik gösterirken yatay yönde pek değişiklik göstermezler.

  Türkiye'de örnekleri Karadeniz kıyıları da Bafra, Gediz, Çarşamba, Ege de bakır Çay, Küçük menderes, Büyük Menderes. Akdeniz kıyılarında Çukurova, Asi, Göksu, Köyceğiz ovalarında, iç kesimde Erzurum, Harran, Erbaa-Niksar, Muş, Erzincan, Konya, Düzce ovalarında yaygındır. Türkiye'nin en verimli tarım arazilerini oluşturur. Dünyada ise insanlığın en eski medeniyetine beşiklik etmiş Nil Deltası örnek verilebilir.
   


Sayfayı Paylaş