Almanya'nın yönetim şekli nedir?

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 30 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Almanyanın Yönetim Şekli
  Almanyanın yönetim şekli nedir, Almanyanın Yönetim biçimi, Almanyanın-Yönetimi ve Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler, almanya nın yönetim şekli, Almanya'nın Yönetim Biçimi Nedir

  Almanya Yönetim biçimi: Federal Cumhuriyet'tir.

  Baltık kıyılarında yaşayan Almanlar, Batı Roma Devleti'nin çökmesi ile Alman Krallığı'nı kurdular. Ancak devletin şekli ve sınırları sürekli olarak değişti. Hıristiyanlıktaki mezhep ayrılıkları yüzünden zaman zaman uzun süren savaşlar oldu. 1907'de Almanya, İtalya ve Avusturya-Macaristan devletleri ile; Britanya, Fransa ve Sovyetler Birliği kendi aralarında ittifak kurdular ve 1914'te dünyayı sarsan ve Osmanlı Devleti'nin de da katıldığı 1. Dünya Savaşı meydana geldi. Bu savaş, Almanların yenilgisi ile sonuçlandı. Almanya'nın ekonomisi göktü, enflâsyon arttı. Nasyonel Sosyalist Partisi lideri Hitler, 1933'te Almanların başına geçti. 2. Dünya Savaşı sonunda da Almanya yenik düştü. 1949'da Batı Almanya Federal Cumhuriyeti kuruldu. 1990'da ise Doğu Almanya ile birleşerek şimdiki Almanya Federal Cumhuriyeti oluştu.

  Ülkenin Tam Adı : Federal Almanya Cumhuriyeti
  Kısa Adı : Almanya
  Yönetim Şekli : Federal Cumhuriyet
  Başkent : Berlin
  Kurtuluş Günü : 18 Ocak 1871 (Alman Birliği)
  Milli Tatil Günü : 3 Ekim Birlik Günü (1990)

  Ülke toplam 16 eyaletten oluşmaktadır. Bu eyaletler; Baden-Wuerttemberg, Bayern, Berlin, Brandenburg, Bremen, Hamburg, Hessen, Mecklenburg-Vorpommern, Niedersachsen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland, Sachsen, Sachsen-Anhalt, Schleswig-Holstein, Thueringen'dir.

  Anayasa: 23 May 1949'da Temel Hukuk kabul edilmiştir.

  Adli Sistem: Alman yerli sivil hukuk sistemine dayanır. Federal Anayasa Mahkemeleri kanunları uygulamaktadır.

  Oy Hakkı: 18 yaşını dolduran herkesin oy hakkı bulunmaktadır.

  Seçimler: Cumhurbaşkanı Federal Meclisin tüm üyeleri ve eyalet meclislerinden gelen eşit sayıdaki üyenin uzlaşması ile 5 yıllık bir dönem için seçilir.

  Kabine: Kabine Başbakanın tavsiyesiyle Cumhurbaşkanı tarafından atanır.

  Adli Dallar: Federal Anayasa Mahkemeleri (Bundesverfassungsgericht).
   


Sayfayı Paylaş