Almanyanın Gezilecek Yerleri

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 7 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Almanyanın Gezilecek Yerleri

  Almanyada görülecek yerler
  Almanyada nereler gezilir
  Almanya Tarihi Yerler


  SİEGESSAULE (BERLİN ZAFER ANITI)
  Bellevue Sarayı’nın bir cadde doğusunda, Tiergarten’in tam ortasında Siegessaule bulunmaktadır. 19. yüzyılın sonunda, Prusyalıların Danimarkalıları yendikleri savaşın anısına Heinrich Strack bu zafer anıtını inşa eder ve anıt, Königsplatz’a (günümüzde Platz der Republik) yerleştirilir. 1939’da anıtın yeri değiştirilir ve Siegessäule, şu anki konumu olan Grosser Stern’e taşınır. Anıtın tepesinde 8.3 m uzunluğunda, 35 ton ağırlığında, zafer tanrıçası Victoria’nın bronz heykeli bulunmaktadır. Anıtın dikkat çeken bir diğer özelliği ise; üzerindeki Alman mitolojisi ve tarihine dair çeşitli işlemelerdir.


  ZOOLOGİSCHER GARTEN (BERLİN HAYVANAT BAHÇESİ)
  Almanya’nın en eski hayvanat bahçesi, Berlin şehrinin Tiergarten semtinde yer almaktadır. Aynı zamanda ülkenin en popüleri olan Zoologischer Garten, 1844 yılında açılmıştır ve 35 hektarlık bir alana yayılmıştır. Dünyanın en fazla sayıda canlı türüne sahip bu bahçesi, 1.400’den fazla türe ve 14.000’in üzerinde hayvana ev sahipliği yapar. Bu çeşitlilik, Berlin Hayvanat Bahçesi’ni dünya çapında bir üne kavuşturmuştur. Öyle ki, burayı, yılda ortalama 3.5 milyon kişi ziyaret etmektedir. Merkeze, 1913 yılında eklenen akvaryumda ise 9.000’den fazla canlı yaşamaktadır.

  Ku’damm’ın kuzeyinde, şehrin göbeğinde yer alan bu köşeye iki farklı kapıdan ulaşılabilir: Fil ve Aslan Kapıları. Bu kapılardan içeriye adım attığınızda ise hayvanların canlı dünyası sizi karşılayacaktır. Tüm dünyanın tanıdığı kutup ayısı Knut ve panda Bao Bao, bahçenin gözbebekleridir. Buraya kadar gelmişken, bu ikisini görmeden Zoologischer Garten’den ayrılmayınız.


  EUROPA-CENTER
  Yıkık Kilise’nin iki sokak batısında yer alan dev bina Europa-Center ,1960’lı yıllarda Batı Berlin’in en gözde mekânlarından biriydi. Popülaritesini hâlâ koruyan bu merkez, günümüzde içerisinde sinema, otel, alışveriş merkezi ve ofisler bulundurmaktadır. Bu çok katlı binanın tepesindeki Mercedes logosu ise hayranlık uyandırmaktadır. 10 m çapında ve 15 ton ağırlığındaki logo, dakikada iki kez döner; geceleri ise kullanılan 68 floresan tüp sayesinde ışıl ışıl parlar. Bununla birlikte binanın önündeki Dünya Çeşmesi'ni, içindeki avluda yer alan Lotus Çeşmesi’ni de görebilir ve 20. kattaki Berlin Pencereleri’nden şehri izleyebilirsiniz.


  KAİSER-WİLHELM-GEDACHTNİSKİRCHE (Yıkık Kilise)
  Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche Berlin'in Charlottenburg-Wilmersdorf ilçesinin Charlottenburg semtinde bulunan protestan kilisesidir. Kilise bugün Batı Berlin'in bir simgesi olarak görülüyor. Gedächtniskirche 1 Eylül 1895 senesinde büyük bir seremoni ile halka açıldı. Kilise Almanya imparatoru I. Wilhelm adına bir anıt olarak yapıldı. Kasım ayının 1943 senesinde Kilise bir bombardıman sırasında büyük hasar gördü ve bu hali ile bugünde duruyor. Kilise'nin bulunduğu yer Breitscheidplatz.

  İmaparator II. Wilhelm Almanya'nın ilk imparatoru I. Wilhelm için bir anma yeri yapılmasına karar verdi. Almanya portestan kilisesinin zaten o yörede bir kilise yapma düşüncüleri vardı ve böylece kilisenin yapımı için mimar Franz Schwechten tarafından hazırlanan imar planları kullanıldı.

  Kilisenin yapımı Almanya İmparatorluğu tarafından finanse edilemdi. 6,8 milyon Marklık yapım parası halk tarafından veya Almanya'nın diğer ileri tarafından ödendi.

  22 Mart 1891'de I. Wilhelm'in doğum gününde kilisenin ilk temeli atıldı ve 1 Eylül 1895'de Sedantag'da kilisede ilk ayin yapıldı. Kilise'de birçok mimar stilleri görmek mümkündü.

  Kilise beş kulesiyle çoğu insan'ın üzerinde büyük bir etki yaratıyordu. Bugünde mevcut olan ana kule'nin yüksekliği 113 metreydi ve buda kilisenin Berlin'de en yüksek yapı olmasını sağlıyordu. Gedächtniskirche'nin romanesk stilinde yapılması Almanya'da büyük etki yaratdı ve romanesk Almanya içi çok sevilen bir stil oldu.

  Yapı'nın etrafındada yapılan binalarda aynı stilde yapıldı ve böylece yapıların bir uyum içersinde olması sağlandı.

  Kilise'nin içi için mimarlar büyük çaba sarfetdi. Kilise'nin giriş tarafında elden yapılmış mozaikler bulunuyordu. Adolf Brütt tarafından hazırlanan resimler yine kilsenin giriş tarafında bulunuyordu. Burda Almanya istiklal savaşlarının tarihi ve Fransa-Prusya Savaşı'nın hikayeleri anlatılıyordu.

  Berlin'e yapılan hava saldırıları sonucu kilise 23 Ekim 1943 senesinde büyük bir yangına teslim oldu ve büyük bir hasar gördü. Kilisenin çatısı yıkıldı. Naziler tarafından verilen söze göre kilise yine aynı büyüklükte ve güzellikte yeniden yapılacaktı ama savaşı kaybetmeleri ve savaşı Almanya'ya karşı kazanan taraflar, kiliseyi restore etmek istemediler, çünki kilise bir yandan Wilhelmist-Alman milliyetciliğin simgesiydi. Böylece harabe öylece bırakıldı ve 1956'da kilise yıkılmaya başlandı.


  KURFÜRSTENDAMM
  Brandenburg Kapısı’ndan batıya doğru ilerlediğinizde önce Tiergarten Parkı’nı geçecek, ardından Kurfürstendamm semtine varacaksınız. Berlinliler bu semte kısaca Ku’damm demektedirler. Aynı ismi taşıyan semtin ana caddesi ise Berlin’in Champs-Élysées’sidir. Lüks mağazalar, oteller ve restoranlar çınar ağaçlarıyla bezenmiş cadde boyunca sıralanmaktadır.


  JUDİSCHES MUSEUM (Yahudi Müzesi)
  Checkpoint Charlie’nin birkaç metre yakınındaki Yahudi Müzesi, 2001 yılında açılmıştır ve Yahudilerin Almanya’daki iki bin yıllık geçmişine ait çeşitli bilgi ve belgelere sahiptir. Tarihsel ve kültürel anlamının yanı sıra, müzenin mimari açıdan da dikkate değer bir ünü vardır. Mimar Daniel Libeskind’in tasarladığı binaya kuş bakışı bakıldığında, binanın zikzak bir şekle sahip olduğu görülür. Müzeye giriş ise yer altı kapılarından yapılmaktadır. Jüdisches Museum, hem mimari özellikleri hem de Yahudi kültürü hakkında sunduklarıyla görülmeye değer.


  CHECKPOİNT CHARLİE
  Şehirde Soğuk Savaş yıllarından geriye kalan en önemli hatıra, bir zamanlar Doğu Berlin ile Batı Berlin arasındaki ana geçiş noktası olan Checkpoint Charlie’dir. İki bölge arasındaki geçişlerin engellenmesi için bir zamanlar bu noktada, Amerikan ve Sovyet askerleri nöbetler tutar, duvarın yakınından kuş uçurtmazlardı. Buradaki ünlü levhada ise dört dilde şunlar yazmaktaydı: Amerikan bölgesini terkediyorsunuz.

  Şu an tam bu noktaya bir müze kurulmuştur: Museum Haus am Checkpoint Charlie. Burada, Doğu’dan Batı’ya kaçmaya çalışanların ilginç öykülerini okuyabilirsiniz.


  BERLİNER DOM (Berlin Katedrali)
  Neptunbrunnen'den iki cadde batıya ilerlediğinizde, Berlin'in en önemli protestan kilisesine varırsınız. Yapı, fiziki olarak birçok değişime uğramakla birlikte 15. yüzyıldan beri ayaktadır. Şehirdeki diğer birçok bina gibi, II. Dünya Savaşı’ndan ciddi biçimde etkilenmiş ve restorasyon çalışmalarının ardından 1993’te tekrar açılmıştır. Katedralde görebileceklerinizden bazıları; Hohenzollern ailesine ve Prusya krallarına ait lahitlerdir. Ayrıca 270 merdiven çıkılarak ulaşılan 114 m yüksekliğindeki kubbesi de enfes bir Berlin manzarası sunmaktadır.


  PARISER PLATZ (Pariser Meydanı)
  Tarihi Brandenburg Kapısı ile şehrin önemli binalarının etrafında sıralandığı Unter Den Linden Bulvarı arasındaki meydan, Pariser Platz’dır. Meydan, Potsdamer Platz’a Ebertstraße ile bağlanmaktadır. Önceleri ismi Viereck olan meydan, 1814’te Prusya kuvvetlerinin diğer müttefiklerle birlikte Paris’i işgal etmesi ve Napolyon’u devirmesinin ardından zafer anısına Pariser ismiyle onurlandırılmıştır.

  Meydandaki 2. Dünya Savaşı esnasında yıkıntıya dönen binalar restore edilmiş ve Pariser Platz günümüzdeki heybetli mimarisine kavuşmuştur. Burada yer alan binalardan bir kaçı şunlardır: Şehrin bölünüp birleşmesinin simgesi Brandenburg Kapısı, mimari harikaları Amerikan ve Fransız Büyükelçilikleri, şehrin en güzel oteli Hotel Adlon Kempinski , cam cephesiyle ünlü Berlin Sanat Akademisi (Akademie der Künste) ve Kennedy ailesine dair dokümanların sergilendiği Kennedy Müzesi (Museum the Kennedys)’dir.


  BRANDENBURGER TOR (Brandenburg Kapısı)
  Unter den Linden ile Ebertstraße’nin kesiştiği yerde şehrin son iki yüzyıllık tarihine şahitlik etmiş olan Brandenburg Kapısı bulunmaktadır. Prusya kralı II. Frederick William’ın emriyle bir barış simgesi olarak tasarlanan yapı, Karl Gotthard Langhans tarafından 1788 ile 1791 yılları arasında inşa edilmiştir. II. Dünya Savaşı’nda hasar gören yapı, 2000’de restore edilmiştir.

  Yapının, her iki yanda 6 olmak üzere 12 dorik kolonu bulunmaktadır. Kapının üzerinde ise doğuya dönük bir quadriga heykeli vardır. Heykelde, Roma zafer tanrıçası Victoria dört atlı bir savaş arabasını sürerken görülür.

  Brandenburg Kapısı, ilk ciddi restorasyonunu II. Dünya Savaşı’nın ardından geçirmiştir. Savaş esnasında bomba ve kurşun delikleriyle kaplanan kolonlar; Doğu ve Batı Berlin yönetimlerinin ortak çalışmasıyla restore edilmiştir. 1961 yılına kadar kapıdan araçlar ve yayalar rahatça geçebilmişlerdir.

  1961 yılının Ağustos ayında, Berlin Duvarı’nın dikilmesiyle, Batı Berlin’in Brandenburg Kapısı’yla olan bağlantısı kesilmiştir. O zamanlar şehrin bölünmüşlüğünü simgeleyen bu tarihi yapı, takvimler 1989’u gösterdiğinde bu kez barışın ve özgürlüğün simgesi olmuştur. Bunun sebebi ise; Berlin Duvarı’nın yıkılması ve şehrin birleşmesidir. Ziyaretiniz esnasında biraz soluklanmak isterseniz yapının kuzeyindeki Raum der Stille (Sessizlik Odası)’de mola verebilirsiniz.
   


 2. RüzGaR Super Moderator

  ALMANYA TURİSTİK BİLGİLER

  HAMBURG: Küçük turistik gezi tekneleri ile Binnen- ve Aussenalster göllerinde ya da limanda (Hafen)veya kanallarda tekne ile şehri nehirler üzerindende gezebilirsiniz.Hamburg da çok sayıda gece kulübü ve diskotek bulunmaktadır. Turistik açıdan belediye binası'nın (Rathaus)kulesine çıkarak şehrin güzelliğini tepeden de görebilirsiniz.

  BERLİN: Berlin her zevke hitap eden, modadan kültüre, politikadan sanata her alanda ön plana çıkan bir yerleşim. 1989'da yıkılan duvarın ardından ülkenin yeni başkenti olan Berlin'de kısaca Ku'damm dedikleri Kurfürstendamm bölgesi şehrin ana merkezini oluşturuyor. Şık dükkanlar, kafeler ve Avrupa'nın (Londra Harrods'dan sonra) en büyük mağazası olan 60 bin metrekarelik KaDeWe'nin de bulunduğu cadde alışveriş düşkünlerinin gözdesi. Cadde üzerindeki Kaiser Wilhelm Kilisesi ise 2. Dünya Savaşı'nın yarattığı acıların sembolü olarak restore edilmemiş bir biçimde duruyor. 1943'te bombaların kurbanı olan binanın yanına modern bir çan kulesi dikmişler.

  Bir sergi şehri olan Berlin`de günümüze ait ilginç yapılar bulabilirsiniz. Yıllardır kentin görünümüne damga vuran inşaat çukurları ve şantiyelerinden yeni bir semt doğdu. Potsdamer Platz terkedilmiş boş bir araziden yüksek yapıların bulunduğu bir şehir bölgesi haline geldi. Kollhoff-Gökdeleni`nin bulunduğu izleme platformu; Daimler Chrysler Areal ve muhteşem çatı yapısıyla Sony-Kompleks`ine nefes kesici bir manzara sunuyor.
  Büyükelçilikler ve bakanlıklar başkentte yer almakla birlikte elbette cam kubbesi ile meclis binası tüm ziyaretçiler için ilgi çekici bir eser. Cam kubbe sadece şehrin yeni sembolü olmakla kalmıyor aynı zamanda Berlin Cumhuriyeti`nin de şeffaflığını sergiliyor.

  Berlin müzelerinde sergilenen hazineler çok çeşitli. Müze Adası`ndaki Bergama Müzesi (Pergamonmuseum) içinde yer alan Pergamonaltar ve Babylon`un Şehir Kapısı ziyaretçileri adeta büyülüyor. Berlin müzelerindeki en paha biçilmez eserlerden bir tanesi de yeni yerleşim yeri Eski Müze (Alte Museum) olan Nefertiti`nin Büstü (Büste der Nofretete). Tiergarten`daki Kültür Forumu (Kulturforum), Resim Galerisi (Gemälde Galerie) ve Yeni Ulusal Galeri`nin (Neuen Nationalgalerie) içinde klasik ve modern sanatın büyüleyici eserlerini sergiliyor. Çağdaş sanata ait bir çok eseri ile Hamburg İstasyonu (Hamburger Bahnhof) modern bir sergi konsepti sunuyor. Marlene Dietrich`in mirasını sergileyen diğer etkileyici müze de Potsdamer Platz`daki Film Müzesi. Nefes kesici mimarisi ile Yahudi Müzesi (Jüdische Museum) tek kelime ile eşsiz. 2004 yılı içinde, Helmut Newton Koleksiyonu ile birlikte Fotoğraf Müzesi (Museum für Fotografie) ve Hamburger Bahnhof`da Flick Collection açıldı. Berlin tarihi ile yakından ilgilenenler Checkpoint Charlie`de bulunan "Berlin Hikâyesi"`ni (The Story of Berlin) dinlemek için Duvar Müzesi`ni (Mauernuseum) ve Berlin tarihinde keyifli bir yolculuğa çıkmak için Märkischen Museum`u ziyaret edebilir.

  Berlin ve çevresinde yer alan saray ve şatolar klasik yapılar kadar barok ihtişamını da tüm canlılığı ile gösteriyor. Görkemli Charlottenburg Sarayı ( Schloss Charlottenburg) barok yapı sanatının en canlı örneklerinden birisi. Güneyde yer alan peyzaj mimarisi ile saray yapısının büyüleyici bütünlüğüne örnek olabilecek Prusya Yapı Düzenlemeleri, aşk yuvası olarak inşa edilen ve bir tablo güzelliğindeki Tavus Kuşu Adası (Pfaueninsel) tüm cazibesiyle sevgililerle romantikleri kendine çekiyor. Potsdam; Prusya sanatının en ihtişamlı örnekleriyle dolu. Bu yapılarda saraylarla bahçelerin eşsiz uyumunu görmek mümkün.

  Dünya`nın başka hiçbir metropol kenti Berlin kadar geniş yeşil alana sahip değil. Şehrin göbeğinde yer alan Tiergarten adeta kentin ciğeri gibi görev yapıyor. Berlin`in güney batısında yer alan Grünewald gezmek, bisikletle dolaşmak ve doğayı solumak için en uygun yerlerden biri. Aynı zamanda bir çok göl, güneşlenmek, yat gezileri ve nehir turları için ideal yerler. Çünkü Wannsee ve Mügelsee`de kumsal şehrin ortasında yer alıyor adeta. Botanik Bahçesi (Botanischer Garten) tropik bitki çeşitleri ile ziyaretçilerini egzotik bir rüya âlemine götürüyor. Hayvanat Bahçesi`nde (Zoologischer Garten) havyanlar dünyasının bireyleri eşsiz bir şekilde sergilenirken; özellikle su altı dünyası akvaryumları görülmeye değer. Marzahn`daki dinlenm

  Senede bir kere, Berlin Film Festivali Berlinale sırasında bütün sinema dünyası gözlerini Berlin’e çeviriyor.Berlin de birçok müze bulunmaktadır. Özellikle kentin doğusunda yeralan Müzeler Adası (Museumsinsel) içinde Pergamon Müzesi de dahil, birçok müzeyi barındırmaktadır. Avrupa’nın en büyük müzeler kompleksi Müzeler Adası, Berlin Filarmonisi ve 150 kadar sahnesiyle benzeri olmayan bir kültürel yaşam var. Bilgi başkenti 17 üniversite ve yüksek okulu barındırıyor. Ekonomisi, Schering ya da Philip Morris gibi isimlerle parlıyor. Ve dünyanın en büyük turizm fuarı ITB’nin, sloganında vurguladığı gibi: Berlin, seyahate değer.

  Almanya'da kültürel faaliyetler ve düzenlemeler her eyaletin kendi inisiyatifine bırakılmıştır. Bu yüzden bütün Almanya için ortak bir kültür bakanlığı oluşturulmamış ve her eyalete ait kültür bakanlıkları oluşturulmuştur.

  Her şehirde bulunan büyük şehir kütüphaneleri ile her mahallede bulunan kütüphaneler, üniversite kütüphaneleri, şehir tiyatroları, müzeler ve orkestralar Almanya kültür hayatının vazgeçilmez parçalarıdır. Frankfurt, Berlin ve Leipzigdeki Alman Kütüphaneleri milyonlarca esere ve geniş arşive ev sahipliği yapmaktadır. Alman Arşiv Merkezinin ana binası Koblenz de olup Berlin, Postdam, Freiburg ve Bayreuth da da yan binaları vardır.

  Hamburg, medya başkentidir ve hemen hemen bütün Alman filmleri Hamburgda çevrilmektedir. Yine basın- yayın merkezi de Hamburg'dur. Köln, Düsseldorf ve Kassel modern sanatın 3 önemli merkezidir.

  Berlin, Dresden, Hildesheim, Frankfurt, Köln, Münih, Nürnberg ve Stuttgart'ta çok önemi ve görülmeye değer müzeler vardır. Marbach ve Weimar da Almanya'nın iki önemli büyük literatür arşivine ev sahipliği yapmaktadırlar.

  Almanya genelinde 180 kamu tiyatrosu (devlet- şehir tiyatroları, orkestra ve eyalet sahneleri) ve 190 özel tiyatro vardır. Yılda yaklaşık 40 milyon kişi tiyatro ve konser izlemektedir.

  Almanya, iklimi dolayısıyla sahil turizminde Türkiye kadar şanslı değildir. Fakat insanı büyüleyen ormanları, küçük gölleri, şehirlerin görülmeye değer yerleri ve Alp dağlarında kayak zevki bu eksikliği bir nebze de olsa gidermektedir.

  Berlin, Münih, Freiburg, Konstanz, Passau, Bodensee, Garmisch, Frankfurt vb. şehirler ile Alp Dağları bölgesi, Schwarzwald çevresi, Chiemsee, Königssee, Oktoberfest, Bodensee, Odenwald, Regenwald gibi yerler mutlaka görülmesi tavsiye edilen yerlerdir.
   

Sayfayı Paylaş