Almanyanın En Güzel Şehri Neresidir

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 6 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Almanyanın En Güzel Şehri Neresidir

  Almanyanın en güzel yeri
  Almanyanın en güzel şehri hangisidir
  Almanyanın en romantik şehri

  Heidelberg,

  [​IMG]

  Almanya'nın eski üniversitesinin bulunduğu şehirdir. Heidelberg Üniversitesi1386 yılında kurulmuştur. Şehri ikiye bölen Neckar nehri ve sarayı ile birlikte tablo güzelliğinde olan kent aynı zamanda Almanya'nın en romantik kenti (Wege der Romantik) diye de anılmaktadır. Bugün şehir nüfusunun çoğunluğunu öğrenciler oluşturmaktadır. Heidelberg, Mannheim'dan yaklaşık 20 dakika kadar bir uzaklıkta yer alır. Aynı zamanda kentin adıyla da anılan matbaa ve baskı makineleri ünlüdür.

  [​IMG]

  Tarih
  Kenttin tarihi antikçağ Roma İmparatorluğu dönemlerine dayanmaktadır. Özellikle şehrin bugünki Neuenheim bölgesinde Romalıların izlerine rastlanılabilir.Ortaçağ döneminde şehir daha çok etrafında bulunan kentlerin Manastırlarına bağımlı kalmıştır. 1225 yılından yeniçağ başlangıcına kadar kralliyetin yerleşim yeri olmuştur. Dolayısıyla bu bölgeye Kurpfalz denmektedir. Üniversite bu zamanlarda 1386'da kurulmuştur ve Almanya'nın en eski üniversitesidir. 1600'lü yılların ikinci yarısının sonlarına doğru kent Fransızların saldırlarına uğramış hatta bazı yerleri ele geçirilmiş, o dönemde eski şehir (Alt Stadt) ve Saray tahribata uğramıştır. 1840'larda döşenen Mannheim-Heidelberg arasındaki tren yolu, Baden bölgesinin ilk tren yolu olma özelliğinide taşımaktadır.
  1930 Üniversitenin yeni binasının inşaatına başlanmıştır. 1930'larda Nazilerin iktadara gelmelerinden sonra, özellikle Heidelberg Üniversitesi çok sayıda yahudi öğrencisini ve profesörünü kaybetmiştir. 2.Dünya Savaşın'dan sonra, Almanya'nın savaştan yıkılmadan kalmış olan ender kentlerinden biridir. Savaş sonrasında Amerikan işgal bölgesinde kalan şehir, uzun yıllar Amerikan Ordusu tarafından askeri üs olarak kullanılmıştır. Bugün özellikle kentin eski şehir (Alt Stadt) ve Sarayı, Unesco tarafından dünya insanlık mirası listesinde bulunmaktadır.

  Egitim
  Heidelberg üniversitesi ile dünyaca ünlü bir kenttir. 1386'da kurulmuş olan üniversitenin tam adı Ruprecht-Karls Universitaet Heidelberg'dir. Üniversite 2 kampüsden oluşmaktadır ve şehrin 2 yakasına ayrılmıştır. Eski şehir tarafında kalan kampüsüde daha çok sosyal ve sanat ağırlıklı bölümler bulunurken,yeni kampüste Doğa Bilimleri ve Tıp fakültesi bulunmaktadır.Şehirde ayrıca Kanser Araştırma Merkezi, Max-Planck Enstitisü, AvrupaBiyoloji Laboratuvarı bulunmaktır.

  [​IMG]

  Kültür ve Turizm

  Şehrin en önemli tarihi yapısı Saray'dır. Saray günümüzde çoğu bölümü yıkılmış olarak bulunmaktadır. Sarayın içinde Alman Eczane Müzesi(Deutsches Apothekes Museum) ve eski, büyük bir de fıçı (Grosse Fass) bulunmaktadır. Neckar üzerinde bulunan ve 1248'de inşa edilmiş olan,halk arasında eski köprü (Alte Brücke) diye anılan köprünün asıl adı Carl-Theodor Brücke'dir. Eski şehrin tam ortasında yer alan Heiliggeistkirche, şehrin en ünlü kilisesidir.
  Şehrin görülmesi gereken yerleri ve bazı müzeleri :

  * Eski Üniversite binası (alte Aula ve Studentenkarzer)
  * Üniversite Kütüphanesi
  * Saray
  * Friedrich Ebert'in doğduğu ev
  * Philosophen Weg (Filozoflar yolu)
  * Kurpfaelzisches Museum (Sanat Müzesi)
  * Botanik Bahçesi
  * Carl Bosch Müzesi
  * Haus zum Ritter
   


Sayfayı Paylaş