Allahın mucizeleri nelerdir

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Allahın Mucizeleri Varlığının Delilleri Ayetlerle

  Allahü Teaala şöyle buyurur:

  Hala Kur'an üzerinde gereği gibi düşünmeyecekler mi? Eğer o, Allah'tan başkası tarafından gelmiş olsaydı onda birçok tutarsızlık bulurlardı. (Nisa 82)

  De ki: Andolsun, bu Kur'an'ın bir benzerini ortaya koymak üzere insü cin bir araya gelseler, birbirlerine destek de olsalar, onun benzerini ortaya getiremezler. (İsra 88)

  1) Evrenin Genişlemesi
  2) Güneşin Gidiş İstikameti
  3) Evrenin sonu
  4) Evrenin varoluşu
  5) Sıcak Dumandan Yaratılış
  6) Ay ile Dünya Arasındaki Mesafe
  7) Kur'an da 365 gün
  8) Dağların Hareket etmesi
  9) Dağların Görevi
  10) Denizlerin birbirine karışmaması
  11) Geri döndüren gök
  12) Demirdeki sır
  13) Kandaki Oksitlenme
  14) Yaratılıştaki Çiftler
  15) Manyetik Alanlar ve Beynin gizli Güçleri
  16) Çamurdan Yaratılış
  17) Üç Karanlık Evre
  18) İnsandaki Organların Gelişim Sırası
  19) İnsanın Sudan yaratılışı
  20) Sivrisinekteki Mikroskobik Sır
  21) Canlıların kopyalanacağını yüzyıllar öncesinden Kur'an-ı Kerim haber verir.

  Allah'ın Ayetleri (Mucizeleri)

  Fussilet suresi/ 39
  O’nun Ayetlerinden biri de : Toprağa bakarsın huşu içinde hareketsiz olduğunu görürsün . Onun üzerine suyu indirdiğimiz zaman kıpırdanır, canlanır ve yeşillenir . Kuşkusuz bunu ihya eden ( canlandıran) elbette ölüleri de diriltir . O , her şeye kadirdir.

  Bakara suresi / 164
  Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışında , gece ve gündüzün değişmesinde , İnsanların faydasında bulunan denizde hareket eden gemiler , Allah’ın gökten su indirip onunla ölmüş olan toprağı dirilterek üzerine her çeşit canlıyı yaymasında, Rüzgarların hareketlerine ve yer yüzü ile gök yüzü arasında belli bir mesafede bulunan bulutlar , elbette düşünen insanlar için birer ayettir .

  Şura suresi / 29
  Gökleri , dünyayı ve bunların içine yarattığı canlıları da O’nun ayetlerindendir . O, dilediği zaman onları toplamağa kadirdir .

  Nahl suresi / 13
  Yeryüzünde sizin için yarattığı değişik renkli çeşitli meyve’ler . Bunlar da öğüt alan insanlar için bir ayettir.

  Rum suresi / 19..25
  Allah O ki : Ölüden diri çıkarır , diriden ölü çıkarır , yeryüzü öldükten sonra diriltilir , işte siz de aynı şekilde çıkarılacaksınız .

  O’nun Ayetlerinden biri , sizi topraktan yaratmasıdır .sonra siz yeryüzünde yayılan insanlar oluverdiniz . Ve O’nun Ayetlerinden biri de , size kendi nefislerinizden beraber yaşayacağınız eşler yarattı ve aranıza sevgi ve merhamet duygusu verdi . Şüphesiz bunda düşünen insanlar için ayetler vardır . Ve O’nun Ayetlerinden biri de göklerin ve yerin yaratılması , dillerinizin ve renklerinizin değişik olmasıdır. Şüphesiz bunda , bilenler için ibretler vardır .

  O’nun ayetlerinden biri de , gecelerin ve gündüzün uyumanız ve onun lütfünden rızklarınızı aramanız bunda işiten insanlar için ayetler vardır . O’nun Ayetlerinden biri de , size , korku ve umut getiren şimşeği göstermesi , gökten suyun indirmesi bununla ölmüş toprağın canlanmasıdır . Şüphesiz bu da , aklını işleten insanlar için Ayetler vardır. O’nun Ayetlerinden biri de göğün ve yerin kendisinin emriyle kalkmasıdır , sonra sizi bir tek davetle çağırdığı zaman yerden çıkmanızdır.

  Casiye Suresi/2..5
  Bu kitap , aziz ve hikmet sahibi Allah tarafından indirilmiştir . Şüphesiz göklerde ve dünyada inananlar için ayetler vardır . Sizin yaratılışınız ve yeryüzünde dağılan canlılar da , kesin kes inananlar için ayetler vardır . Gecenin ve gündüzün değişmesinde , Allah’ın gökten , rızk sebebi olan suyu indirip onunla ölmüş olan yeryüzün diriltmesinde , rüzgarları estirmesinde düşünen insanlar için Ayetler vardır.
   


Sayfayı Paylaş