ALLAH ile tanrı arasındaki FARK...

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve ŞEHİT tarafından 3 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. ŞEHİT Guest


  Allah kelimesi ile tanrı kelimesi arasında ne fark vardır :

  bizim eski atalarımız müsliman olmadan önce yaratıcı bir zata inanıyorlardı.belki kendilerine göre değişik tanrılarıda vardı.ama onlar daha çok kendi lehçeleri ile ''tengri'' dedikleri zaman zat-ı uluhiyeti kasdediyorlardı.bu kelime sonra biraz daha incelik kazandı tanrı şeklini aldıki aslında mabud demektir ve arapcadaki 'ilah'ın fransızcadaki 'diyo'nun farscadaki 'huda'nın karşılığı olan bir kelimedir.

  Ama hiç bir zaman Cenab-ı Hakkın bütün Esma-i Hüsnasını cami,ism-i zat olan Allah kelimesinin karşılığı değildir.

  Allah dendiği an,bütün kainatta tecelli eden isimleriylebir zat-ı ecell-i A-la akla gelir Allah kelimesiyle anlaşılan budur.yani o Mabudu mutlak,Halıkı mutlak,Maksud-u mutlak,Rezzak-ı mutlak,Bari-i mutlak,Cemil-i mutlak'tır.

  İlhesma-i Hüsnayı cami Allah kelimesinde böyle umumi bir mana anlaşılır,ve bu itibarladaAllah'ın(c.c)ism-i hass dır Allah dendiği anbu ma-budu mutlak anlaşılır,ve vacib-ül vücud akla gelir.ama tanrı dendiği zamanyunanlıların aklına zeus,mısırlının apis boğası,ve hintlinin aklınada kendi inakleri gelir.tanrı kelimesiyle yerli yersiz ma-bud kelimesinin akla gelmesine karşılık,Lafz-i celale olan Allah kelimesi vacib-ül vucut un ism-i hassı olarak sadece o Esma i Hüsna sahibi Za tı Zülcelali akla getirir .onun için bir insan tanrı demekle Allah yerinde kullanırsa maksatını anlatamaz ve hata etmiş olur.

  tanrı ilah kelimesi yerinde,huda,diyo ve god yerinde kullanılabilir.fakat Allah yerinde değil....
  Allah cenab-ı Hakk ın Zatının has ismidir.Onun için LÂ İLAHE İLLALLAH diyoruz.fakat la Allaha illallah demiyoruz.Evvela ilahlar tanrılar ne varsa hepsi nefyediliyor,sonrada isbatta mabudu mutlak getiriliyor ve sadece ALLAH vardır deniliyor.

  Mevlid yazarı Süleyman çelebi,bu hususu çok güzel tefrik ederek ''Birdir ALLAH ondan artık tanrı yok'' deyip,her iki kelimenin yerinide tayin ve tesbit etmiştir.

  Buna bina en bir insanın ağzından tanrı kelimesi çıktığında hemen reaksiyon göstermemeli o adamın maksadına bakmalı ALLAH yerine o manayı kullanmışsa tatlıca ikaz etmeli aksine tevehhür gösterilmemeli.hele günümüzde asla.
   


 2. ShaDow_19 Well-Known Member

  Bence inanış önemli.. Hristiyanlar Tanrı diyor Bizler Allah diyoruz.. Sonuçta onlarda bizlerde Tek bir yaratıcıya öyle sesleniyoruz.. O yüzden Allah ve Tanrı aynı anlamda kullanılabilir.. Herhangi bi sakınca yok bunda.. ''Allahım ,, Tanrım lütfen sabır ver'' dediğimizde kime sesleniorz ?? Sonuçta bu evrenin tek yaratıcısı var..
   
 3. ŞEHİT Guest

  peki shadow evrenin tek yaratıcı sı var sa o kimdir?
   
 4. R.CARLOS Guest

  ellerine sağlık
   
 5. abdulkadir Well-Known Member

  Ama sen ALLAH'A (c.c) sıfatları dururken neden Tanrı diye hitap ediyorsun.

  Kuran'da ALLAH'A sıfatlarıyla dua etmemiz söylenmiştir sen tutupta Tanrı dersen olmaz.

  Sana birisi Erman yerine ali ya da mehmet dese hoşuna gider mi?
  Herkes adıyla muhattap olunmasını ister..


  Dikkat edelim dualarda Tanrı diye hitap etmeyelim.
   

Sayfayı Paylaş