Allah Allah (c.c) dedirten keşif...

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve abdulkadir tarafından 10 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  [​IMG]

  !!!ALLAH lafzının bir hikmeti!!!
  Hollandalı bir bilim adamı ve psikolog olan Vander Hoven ALLAH kelimesini oluşturan harflerin sırrını bulduğunu açıkladı.Bakın bu sonuca nasıl ulaştı... Profesör Hoven'in hastalar üzerindeki araştırmasının sonucu ise şöyle..

  psikolog olan Vander Hoven Kur’an okumanın ve ALLAH kelimesini tekrar etmenin hastalar ve sağlıklı insanlar üzerindeki etkilerini bulduğunu açıkladı.

  profesör üç yıldan beri bir çok hasta üzerinde araştırma ve çalışmasını yaparak yeni buluşuna ulaştığını söyledi.

  Hastalarından bazılarının Müslüman olmadığını, bazılarının da Arapça bilmediğini belirten Hoven hastalarına ALLAH kelimesini öğrettiğini söyledi.

  Alınan sonucun çok mükemmel olduğunu, özellikle depresyon ve tansiyon hastalarında çok daha iyi sonuçlar verdiğini belirtti.

  Profesör Haven ALLAH kelimesini oluşturan harflerin psikolojik hastaların üzerindeki etkilerini açıkladı.

  -ALLAH kelimesinin ilk harfi olan –A- harfi solunum sisteminden direk çıkıyor ve nefes almayı düzenliyor.

  - Damaktan söylenen –L- harfi ise, (Arapçada çıkarıldığı şekilde) dil hafifçe damağın üst kısmına dokunuyor ve çene kısa bir duraklamayla birlikte aynı işlem tekrarlanıyor.(İki –L- harfi olduğu için) Bu işlem nefes alıp vermeyi rahatlatıyor

  - Son harf olan –H- harfi çıkartılırken akciğer ve kalp arasında bir ilişki oluşuyor ve işlem sonucunda kalp atışları düzeliyor.

  Bu araştırmayı yapan Hollandalı profesör Müslüman değil, fakat İslam ilimlerine ilgi duyan ve Kur’an-ı Kerim’in sırlarını araştıran bir psikolog.


  ilginç bir araştırma daha

  nefes alıp verirken çıkan sesler incelendiğinde 'Huu'şeklinde olduğu belirlenmiş ve dolayısıyla 'Huu' ayn ı hayat,hayatın ta kendisi,ölen kişi için son nefesini verdi denilir ya öyle değil...çünkü son nefesini alıyor ama veremiyor,verse yaşayacak,bir 'Huu' daha diyebilse bir nefeslik daha yaşamış olacak aslında,bunu bilisel olarak şöyle delillendirelim:alınan nefesteki oksijen bütün hücrelere gider ve mekanızmayı temizler bazı reaksiyonlarla ve karbondioksit olarak yani atık,kirli madde olarak da dışarıya verilir,dolayısıyla nefesin verilmesiyle hayat idame ediyor,inan da inanmayan da aslında lafzen bile 'Huu'diyerek yaşayabiliyor ama nasibsiz imansızlar bunun farkında bile olamadan...şimdi 'Huu' lafzını açalım,nasıl mı...şöyle ki;'Huu' lafzı aslında bütün esma ı azamı içinde toplayan İsm i Zat,aslında sadece 'he'harfidir ama sonradan gelen vav ı vardır,ziyadattandır malumunuz ve en ön bölgededir mahrec olarak dolayısıyla 'he'en altta başlangıç harfi,'vav' da en öndeki harf olması sebebiyle bütün harfler bunların arasındadır,ayrıca 'he' harfi en rahat çıkan vücudu en çok rahatlatan bir harftir... 'Huve'ye atıfta bulunalım şimdi çünkü çoğu ayetlerde Rabbimiz 'Huve' şeklinde lafzlandırılır:esteızu billah,HuvALLAHullezi la ilahe illa Huu...s.a.gibi...
  Bakara suresinde 'ayetel kursi'olarak bildiğimiz ayet bu anlamda çok ilginçtir,bütün harflerin geçtiği 2 ayetten biridir ve İsmi Zat dediğimiz lafzın açılımına, vurgusuna işaret eder.Hz.Rasulullah sav Efendimiz Sahabe Efendilerimizden birine hangi ayeti efdal bildiğini sorarlar ve o Zat da 'Bakara suresinde Ayetel Kursi yi bilirim' deyince Efendimiz sav 'ilmin mübarek olsun!' buyururlar.İsm i HUU ya geçelim şimdi:Lafzatullah olan ALLAH kelimesine zahiren bakalım bu anlamda da mucizelerle doludur.Kelimenin ilk harfi 'I' i çıkardığımızda 'Lillaahi'kalır,'lam'ın birini çıkarınca 'Lehuu' kalır,diğer 'lam'ı da çıkaralım 'Huu' ism i azamı kalır...dolayısıyla zahiren Lafzatullah ı cüzlere ayırdığımızda yine her cüzde Zat ına işaret ediyor.esteızu billah,ALLAHu laailahe illa Huu...s.a. illa Huu diyerek Rabbimiz Zatını böylece zikrediyor...SUBHANALLAH..

  ALINTI
   


Sayfayı Paylaş