Ali Kuşçu Günümüzdeki Yenilik Ve Gelişmelere Nasıl Katkı Sağladı

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 27 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Ali Kuşçu, asıl adı Ali Bin Muhammed (1403, Semerkand - 16 Aralık 1474, İstanbul), Timur İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu'nda bir astronom, matematikçi ve dil bilimcidir. Gökbilimci ve kelam alimi olan Ali Kuşçu, 15. yüzyıl'da Semerkant'ta doğdu. Babası Muhammed, Timur İmparatorluğu Sultanı ve astronomu Uluğ Bey'in kuşçusu olduğu için, ailesi "Kuşçu" lakabıyla meşhur oldu. 16 Aralık 1474 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

  Ali Kuşçunun Günümüzdeki Yenilik Ve Gelişmelere Sağladığı Katkılar Nelerdir


  Matematik ve astronomi alanında yaptığı çalışmalarla İslam bilginleri arasında önemli bir yer edinen Ali Kuşçu, bu çalışmalarıyla günümüzdeki pek çok gelişmenin önünü açmıştır. Bu çalışmalar şunlardır:

  Ali Kuşçu'nun matematik alanındaki büyük eseri Risale-i Hisap (Aritmetik Risalesi)’dir. Ayrıca çağının en ileri matematik bilgilerini içeren Şerhi Zic-i Uluğ Bey (Uluğ Bey’in Yıldız Kataloğu) adlı esere katkılarıyla ün yapmıştır.

  Fatih Külliyesi’nde bir Güneş saati yapan Ali Kuşçu, İstanbul’un enlem ve boylam derecesini belirlemiştir. Ay’ın ilk haritasını çıkaran Kuşçu’nun adı bugün Ay’ın bir bölgesine verilmiştir.

  [​IMG]

  Ali Kuşçu’nun astronomi ile ilgili en büyük eserlerinden biri Risale-i fil Heye (Astronomi Risalesi) ’dir. Matematik ve astronomi alanında büyük bir çığır açan bu eserde gök cisimlerinin Dünyamızdan uzaklıklarına kadar tüm bilimsel detaylar bulunmaktadır. Farsça yazılmış daha sonra Arapçaya çevrilmiş, Batı ilminin Türkiye’ye girmesinden sonra bile astronomi alanında tercih edilen bir kitap olmuştur.

  Risaletül-Fethiye adlı eseri ise 19. yüzyılda, İstanbul Mühendishanesi’nde (İstanbul Teknik Üniversitesi) ders kitabı olarak okutulmuştur. Burada yerkürenin eksenindeki eğikliği 230 30′ 17″ olarak belirlemiştir. Bu, günümüz modern astronomi verilerine (230 27′) oldukça yakın bir değerdir.
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 25 Kasım 2016

Sayfayı Paylaş