Albumin Nedir?

Konusu 'Ders Notları' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 19 Haziran 2019 başlatılmıştır.

  1. EjjeNNa Administrator


    Albümin: Bitkilerin, hayvanların doku ve sıvılarında bulunan, birleşimi karbon, Oksijen, Azot, Hidrojen ve kükürt olan, Suda eriyen, beyaza yakın renkte, yapışkan madde.

    Kısaca albümin diye de bilinen serum albümini, insan ve diğer memeli hayvanların kan plazmasında bulunan en yaygın proteindir. Kanda bulunan proteinlerin %60'ını oluşturur. Ayrıca, doku sıvılarında, özellikle kas ve deride, az miktarda gözyaşı, ter, mide suları ve safrada da bulunur. Vücuttaki toplam albüminin %30-40'ı kandadır. Yağ asitleri ve çeşitli başka maddeleri kanda taşımasının yanı sıra en önemli işlevi, kan ile doku sıvıları arasında suyun dengelenmesini sağlamaktır.

    Albümin Karaciğerde sentezlenir; sağlıklı bir yetişkinin karaciğerinde Günde 12-14 g kadar Albümin sentezi yapılır. Serum, süt, yumurta ve bazı Bitkilerde bulunur. Sağlıklı bir kişide albümin düzeyinin biraz yüksek ya da düşük çıkması da klinik bir önem taşımaz. Kandaki albümin düzeyi ölçümü özellikle ödemi olan, karaciğer hastalığı bulunan ya da Beslenme bozukluğu olduğu düşünülen kişilerde önem taşır. Albümin düzeyinin yüksek ölçülmesi genellikle bedendeki Su kaybına bağlıdır. Kandaki Albüminin azalması, dokular arasında Sıvı birikimine neden olarak özellikle bacaklar ve sırtta ödem oluşmasına yol açar.
     


Sayfayı Paylaş