Alaşehir Kongresi

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 10 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Alaşehir Kongresi
  Kurtuluş Savaşı sırasında, 16 Ağustos 1919-25 Ağustos 1919 tarihleri arasında Hacim Muhittin (Çarıklı)'in önerisi ile Alaşehir'de toplanan mahalli kongredir. Kurtuluş mücadelesinin ilk defa organize edilmeye çalışıldığı kongrelerdendir. Batı Anadolu'da devam eden direnişin son durumunu gözden geçirmek ve teşkilatlanmayı tamamlayabilmek amacıyla toplanmıştır. Amacı ve kararları yönüyle bölgesel bir kongredir.

  Balıkesir Kongresi gibi bağımsız tutumunu sürdürmüştür.Kendi bölgesinde örgütlenip, Yunan işgaline karşı halkı karşı koymaya çağırmıştır. Saltanata bağlılık bildirilmiştir.

  Erzurum Kongresi sürerken, Ege'deki vatanseverler de Balıkesir'de büyük bir kongre toplamıştı. Erzurum Kongresi bittikten sonra, bu vatanseverler Alaşehir'de tekrar bir araya gelip yeni bir kongre topladılar.turkeyarena.com
  Bu kongrede, Balıkesir Kongresi ve Erzurum Kongresinin kararları görüşüldü. İki önemli konuda karar alındı. Batı Anadolu'da Yunanlılara karşı direnilecek ve ölünceye dek bu direniş sürecekti. Bu amaçla silahlanma ve askere alma gibi her tür işlem yapılacaktı. Gerekirse İtilaf Devletlerinden yardım istenecekti. Kongreye katılanlar, mutlaka gerekli ise bölgelerinin Yunanlılar yerine İtilaf Devletlerince işgalinin daha uygun olacağını saptamışlardı.

  Sonuçları
  • Balıkesir ve Alaşehir Kongreleri sonucunda Batı Cephesi oluşturulmuştur.
  • Balıkesir ve Alaşehir Kongreleri'nde ulusal kararlar yerine sadece bölgesel kararlar çıkması ulusal kurtuluşu hedefleyen Mustafa Kemal gibi bir liderin yokluğundandır.
  • Yunan Ordusu'na karşı daha etkili mücadele kararı alınmıştır.
   


 2. RüzGaR Super Moderator

  Alaşehir Kongresi (15-25 Ağustos 1919)
  Balıkesir Kongresinde alınan kararların yeniden gözden geçirilmesi ve daha iyi uygulanabilmesi amacıyla toplanmıştır.

  Alaşehir Kongresinde alınan başlıca kararlar şunlardır:
  • Yunan ordusuna karşı direniş işgaller sona erene kadar sürecektir.
  • Yunan ordusuna karşı askere alma işlemleri hızlandırılacaktır.
  • Yunan ordusunun Müslüman halka karşı yaptığı işkence ve katliamlar nedeniyle gerekirse Yunanlılara karşı itilaf Devletlerinden yardım istenecektir.

  Yorum:
  • Yunan ordusuna karşı daha etkili mücadele edilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
  • Yunan ordusunun yaptığı katliamlardan hoşnut olmayan İtilaf Devletlerinin bu durumdan yararlanılması amaçlanmıştır.
  • Askeri örgütlemeye öncelik verilmesi vurgulanmıştır.
  • İstanbul Hükümetinin uygulamalarına karşı çıkılmış padişaha ise bağlılık bildirilmiştir.
  • Toplanış amacı ve alınan kararlar yönüyle bölgesel bir kongredir.
  Toplanması yönüyle Erzurum Kongresi gibi bölgesel olan Balıkesir ve Alaşehir Kongrelerinde alınan kararların Erzurum Kongresinden farklı olarak sadece Batı Anadolu’yu ilgilendirmesinin en önemli nedeni Batı Anadolu’da Mustafa kemal Paşa gibi yurdun tamamını kurtarmayı hedefleyen bir liderin olmayışıdır.

  Balıkesir ve Alaşehir kongrelerinde alınan kararlarla Yunan ordusuna karşı “Batı cephesi” kurulmuştur.Daha sonra toplanacak olan Sivas kongresinde alınan bir kararla Ali Fuat paşa Batı cephesi komutanı olarak ilan edilecek ve böylece Batıdaki direniş de Temsil Heyetine bağlı hale getirilecektir.
   
 3. Funda3418 Well-Known Member

  teşekkürler çok işime yaradı ellerinize sağlık
   

Sayfayı Paylaş