Alanya'ya Nasıl Gidilir

Konusu 'Alanya' forumundadır ve GamZe tarafından 23 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Alanya'ya Nasıl Gidilir
  Yola İstanbul'dan çıkanlar için, iki alternatif karayolu var. Adapazarı-Bilecik-Kütahya hattından bıkıp usandıysanız, bu defa daha manzaralı, doğa ile iç içe olabileceğiniz Bursa-Orhaneli-Tavşanlı Kütahya üzerinden Afyon ve Antalya'ya ve sahil yoluyla Alanya'ya gelebilirsiniz. Bilecik-Bozüyük arası virajlı, rampa ve iki şeritli. Kamyonların arkasına katılanlar uzun konvoylar oluşturuyorlar. Araç sollamak rizikolu oluyor. Karayollarının düz yollardan önce bu bölüme öncelik tanıması, en kısa zamanda yolu daha rahat kullanılabilir hale getirmesi bekleniyor.

  İstanbul veya Ankara'dan hareket edenler otoban yolu kullanmak isterlerse Konya -Akseki üzerinden Alanya'ya daha düzgün, daha kaliteli, daha manzaralı, fakat biraz daha uzun bir güzergâhla yolculuk yapabilirler.
  Kütahya-Afyon, Afyon-Burdur arası yol genişletme çalışmaları etaplar halinde devam ediyor. Çeşitli yerlerde trafik ekipleri radarla hız kontrolü yapıyorlar. İstanbul, İzmir gibi sahil kentlerinden hareketle Denizcilik İşletmesinin Akdeniz seferlerine katılarak Alanya'ya gelme imkânı da bir başka alternatif olabilir. Antalya-Alanya arası, çift yönlü harika bir yol kullanılıyor.

  Alanya trafik ışıklarını sürücüler kendi inisiyatiflerine göre kullanıyorlar. Özellikle motosiklet sürücülerine çok ama çok dikkat etmek gerekiyor. Motorları ihtiyaç için kullanan yerel halkın yanı sıra, turistik gezi amaçlı motorlar, kasksız, plaj kıyafetleriyle motor kullananlar, ne zaman, ne yapacağı belli olmayanlar, hız limitlerini zorlayanlara rastlanıyor. Alanya'da taşımacılık için taksi, dolmuş otobüs, fayton ile yapılıyor.

  Alanya'dan Antalya'ya dönüşünde ikisi kısa, biri uzun, 3 yeni tünel geçiliyor. Alanya'dan 11 km sonra Kestel beldesine girince, Dim Mağarası yönüne 6 km daha gidiliyor. Bu yolun son 3,5 km'si toprak. Mağara önünde ücretsiz otopark var. 50-60 basamak ve bir patikayla, içinde sigara içilmeyen mağaraya ulaşıyorsunuz. Akseki-Konya yolunu kullananlar, tarım işçilerinin hasat çalışmalarını, Tınaztepe Mağaralarını, 12 km içerde bulunan Kilistra kaya oyma Kiliseleri görebilirler.
   


Sayfayı Paylaş