Alanya Alara Han ve Alara Kalesi

Konusu 'Alanya' forumundadır ve ot-gu tarafından 5 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Alanya Alara Han ve Alara Kalesi

  Alaadin Keykubat tarafından Alanya’nın fethinden hemen sonra Alanya-Antalya arasındaki kara ulaşımının güvenliğini sağlamak ve Akdeniz Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi arasındaki ticaret yollarının üzerinde hakimiyet amacı ile yapılmıştır. Alara Kalesine Alanya-Antalya karayolunun 30.km’de, sağa ayrılan bir yoldan 9 km giderek ulaşmak mümkündür. Alara çayı kıyısına kadar giden yol burada bitmekte ve kaleye ancak çok dik yokuş ve merdivenleri tırmanarak ulaşılabilmektedir.
  Alara Kalesinin yanında MÖ 1. yy’a basılmış olduğu sanılan paraların bulunduğu Cibra (Kibra) harabeleri bulunur. Alanya’nın 35 km kuzeybatı yönünde denizden 9 km içerde tamamen kesme taşlardan 2000 m2 lik bir alan üzerinde yapılmıştır. 1231 yılında yapılan ve Türk yapı sanatının güzel örneklerinden biri olan hanın en büyük özelliği diğer hanlarda avlular hep ortada yer aldığı halde burada dış duvarın kenarındadır.turkeyarena.com
  Kapıdan içeri girince nöbetçi kulübesi, hamam ile uzun bir koridorun sağ ve sol yanında yer alan konaklama odaları görülmektedir.
  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş