Alaçatıda Ne Yenir

Konusu 'İzmir' forumundadır ve GamZe tarafından 11 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Alaçatıda Ne Yenir
  Alaçatı´da gün ev yapımı reçeller, Ege peynirleri, mis gibi kokan ekmeklerin sofraya geldiği kahvaltıyla başlar. Öyle güzeldir ki kahvaltı, sadece bunun için bile buraya gelmeye değer. Ama sadece kahvaltıyla yetinmeyin. Beldenin merkezindeki ana cadde üzerinde onlarca restoran kaliteli ve leziz yemekleriyle sizi ağırlayacak. Burada anne ve kızların, gün doğarken bahçelerden topladığı henüz açmış kabak çiçeği ile yaptıkları dolmaları, Ege otlarıyla hazırlanan mezeleri tatmanız gerekiyor.

  Tabii bir de tam usulüne göre pişirilen balıkları var ki yanma bir de rakı içmek gerekir gün batınımda. Türkiye'nin 'en iyiler' listesine girmiş restoranlar, artık klasikleşmiş kaf eleriyle Alaçatı, size doyumsuz tatlar sunuyor.

  Otto Alaçatı:
  Geçen yaza damgasını vurdu. Alaçatı'ya özel birbirinden değişik aromalı frozen'lan yudumlayabilirsiniz. Otto'nun pizzaları ve makarnaları meşhur. Otto, Hürriyet Gazetesi'nin 'Makarnanın en iyi 10' listesine girdi.
  Tel: 0 232 716 80 08

  Yaya:
  Kemalpaşa Caddesi üzerinde. Tutmaç, pazı dolması iddialı. Gece mönüsü ise ise kağıtta somon, kovada kabuklu midye gibi balık ağırlıklı.
  Tel: 0223 718 02 66

  Tuval:
  Alaçat ı'nın en ünlü restoranı. Alaçatı'ya özgü kopalista peynirinden mezeler yapıyor. Deniz meze tabağı denemeye değer.
  Tel: 0232 716 98 08

  Köşe kahve:
  Alaçatı'ya gelen buraya mutlaka uğruyor. Restoranın sahibi Tomris Maravent, Fransız sahillerinde küçük bir köye yerleşmeyi düşünürken, Fransız eşiyle Alaçatı'yı keşfedip buraya yerleşmiş. Tomris Hanım, tarifini Fransa'deki arkadaşlarından aldığı tartlar, pastalar, kurabiyeler yapıyor. Denemeden sakin dönmeyin.
  Tel: 0232 716 0413
   


Sayfayı Paylaş