Alaçatı Gezilecek Yerler

Konusu 'İzmir' forumundadır ve GamZe tarafından 10 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Alaçatı Gezilecek Yerler
  Yel değirmenleri, daracık sokaklar, Egeye özgü mimarisi, parke taşlı arnavut kaldırımları, sakız bahçelerindeki hoş kokularıyla sevimli bir kasaba Alaçatı. Çeşme'ye bağlı olan Alaçatı, ilçeye 7 km uzaklıkta. Alaçatı doğal limanı ve devamlı esen rüzgarına rağmen dalgasız denizi ile dünyada sörf yapmaya en elverişli merkezlerden biri. Mayıs-ekim arası devam eden rüzgar sezonunda dünyanın dört bir tarafından gelen sörfçüleri ağırlayan Alaçatı koyunun 1,5 metreyi geçmeyen derinliği, aynı zamanda yeni başlayan sörfçüler için de ideal bir eğitim sahası. Bu özelliğinden dolayı koy, hem ustalar, hem de acemiler tarafından tercih ediliyor. Alaçatı'da biri belediyeye, diğeri de özel teşebbüse ait iki sörf okulu bulunuyor. Buralardan sörf kiralayabilirsiniz. Venedik benzeri bir projesi olan Alaçatı´da dünyanın çeşitli yerlerinden gelen sörfçüler 60–70 km hızla iki kıyı arası kanatlanıp uçuyorlar.

  İlçedeki en önemli tarihi eser, 1874 yılında yapılan Ayios Kostantinos Kilisesi. Yapı günümüzde Pazar Yeri Camisi olarak kullanılıyor. Plajdan uzaklaşıp Alaçatı'nın bakir koylarına girdiğinizde kaya yapısının farklılığı dikkatinizi çekecek. Rüzgarın savurduğu kum taneciklerinin aşındırdığı yumuşak kayalar Kapadokya benzeri şekiller oluşturmuş. Fotoğraf makinanızı yanınızda bulundurmanızda fayda var. Ponza taşıyla yapılan; yazın sıcağı, kışın soğuğu geçirmeyen tarihi Alaçatı evleri mimarisiyle dikkat çekiyor. Köy çarşısı da son derece renkli. Her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

  Olağanüstü coğrafyaya sahip Alaçatı’da özellikle muhteşem kayaların yer aldığı emsalsiz koyda denize girmek son derece keyifli. Ne var ki, yazın süt beyazı renge bürünen kayalar eski şekillerini kaybetmiş, biraz tahrip olmuş ve atık suların biriktiği yerlere benzemeye başlamış. Ponza taşı görünümlü kesme taşlardan yapılan evler, kışın sıcak yazın da serin tutma özelliğine sahip. Bir kısmı Rumlar´dan kalma eski Alaçatı evlerini restore edip yerleşmek, artık moda olmuş. Karabiber ağaçlarının yer aldığı sokaklarda yer alan villalar California evlerini aratmayacak kadar muhteşem.

  Pırıl pırıl kumlarıyla meşhur Çark ve Piyade plajları kumda uzun yürüyüşler yapmak için ideal. Aslında Alaçatı'nın sakız kokulu sokaklarında da yürümek de çok güzel.
   


Sayfayı Paylaş