Akvaryum Yer Seçimi ve Konumlandırma

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 7 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Akvaryum, sabır ve birazda maddiyat gerektiren, ama sonunda emeğinizin karşılığını alabileceğiniz bir uğraşıdır.Bir akvaryum seçiminden, yetiştireceğiniz balıklara kadar geçecek olan sürecin ilk basamağı sağlıklı bir akvaryum kurulumu ile başlar.

  Yer Seçimi
  Akvaryumunuzu yerleştireceğiniz yeri seçerken, akvaryumun kurulduktan sonra taşınmasının zor olduğunu aklınızda tutunuz. Evinizde akvaryumunuzu yerleştireceğiniz yeri seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gerekenler:

  Ağırlığını düşünün - 100 litrelik (25 galon) dolu bir akvaryumun ağırlığı yaklaşık 150 kg / 330 libre gelir - dolap hariç! Özellikle eski binalarda zeminin dayanıklılığını yakından inceleyin. Akvaryumu izlemek için önünde duran izleyicilerin ağırlığını da hesaba katın. Daha küçük akvaryumlar bile sonradan zeminin küçük bir alanına 300kg'dan (660 lb) fazla yük ekler.
  Direkt güneş ışığının gelmeyeceği bir yer şeçin. Güneş ışığı özellikle camlarda alg gelişimini hızlandırır. Balıklar yukarıya doğru da yüzebildiğinden, kendilerini ışığın geldiği yöne doğru yönlendirirler - doğrusunu söylemek gerekirse - tavan onlara göre ışın geldiği yöndür! Uygun bir zıtlık yaratmak için, aydınlatılmış bir akvaryum için odanın karanlık köşeleri uygundur, böylece balıklar sık insan trafiğinden ve açılıp kapanan kapılardan etkilenmez.

  Akvaryum ayağının seçimi
  Akvaryum dolabı kullanmayacaksanız bu durumda uygun bir akvaryum ayağına ihtiyacınız olacaktır. Oldukça sağlam olmalı düzlüğe gelince - su terazisiyle kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

  Yapının darbe almasından kaynaklanan herhangi bir darbe almasından ve camda gerilimden kaynaklanacak çatlaklardan kaçınmak akvaryumun altına sera ısı muhafazası veya 5mm'lik strafor köpük panel yerleştirilmelidir.

  Güç kaynağı
  Akvaryumlarda, filtre, ısıtıcı, aydınlatma ve diğer donanım parçaları için pek çok elektrik çıkışına gereksinim vardır. Bakım esnasında su zerreciklerinin elektrik çıkışlarına girmesini önlemek için mümkünse güç kaynağı akvaryumun üzerinde olmalıdır.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Akvaryum ve Konuşlandırma
  Genelde akvaryumculardan temin edilir. Hem tecrübeli firmalar tarafından üretilmiştir hem de aldığınız mal garanti altındadır. Hiç kimse silikonları ayrıldığı için, evini su basmasını istemez. Eğer özel olarak yaptırmak istiyorsanız, dayanıklı olması çok önemlidir. Camların düzgün kesildiğine, uygun kalınlıkta cam kullanıldığına, özel akvaryum silikonuyla yapıştırıldığına emin olun. Bu yüzden tecrübeli bir camcıyla iş yapmanızı tavsiye ederim.

  Hacim konusunda söylemek istediklerim, önce hangi türleri beslemek istediğinizi planlayın ve bunun için araştırma yapın. Büyük boylara ulaşabilen, aktif ve hareketli balıklar için, küçük bir tank hiçbir zaman sizin işinizi görmez. Bunun için balık türlerinin özelliklerini mutlaka araştırın. İlk aşamada küçük hacimli bir tank almayı tercih ettiyseniz, zamanla hep daha büyük hacimli tank kurma hedefiniz olacaktır. Bu kendi tecrübelerimle sabittir. Evimde 150x55x60(h) boyutlarında bir tankım var ki, şu an bu da gözüme küçük geliyor.

  Elbette ki akvaryumunuz için bir de sehpa veya dolap düşünmelisiniz. Kesinlikle bu konuyu hafife almayın. Uzun süre sağlıklı ve güvenli şekilde kullanmak istiyorsanız, kaliteli malzemeden yapılmış sehpalar seçmelisiniz. Bu yüzden demir profil üzerine giydirilmiş mobilya şeklindeki sehpaları tercih edin. Sadece ahşap malzemeden üretilmiş sehpalar ilk aşamada sağlam gibi gözükse de, zamanla su ile temas eden malzeme sağlamlığını kaybedecektir. Günün birinde ağırlığı taşıyamayıp çökmesi, ev, hatta alt komşu için tam bir felaket olur. Bu yüzden bu konunun da çok önemli olduğunu düşünüyorum.

  Akvaryumu, ayakaltı diye tabir edilen, ev trafiğinin yoğun olduğu bir yere konuşlandırırsanız, balıklarınız bu hareketlilikten rahatsız olup strese girebilir ve yem yemeyi kesip, ölebilirler. Ayrıca doğrudan güneş ışığı almayacak bir yere konumlandırmalısınız. Bu yosunlaşma olmaması için çok önemlidir. Her üç günde bir yeşeren camları ve suyu temizlemek yorucu ve bezdirici olur.
   

Sayfayı Paylaş