Akvaryum Tipleri ve Çeşitleri

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 10 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Çoğu yerde ve internette sitelerinde karşılasmışsınızdır. ilginç akvaryum tipleri, şaşırtıcı tasarımlar ama tamamen bizden uzak. Biz bu sayfamızda alışılmışın dışında sizlere piyasada olan standart akvaryum çeşitlerini sunacağız.

  Tavana asılmış akvaryumlar, devasal büyüklükte kocaman camları olan show amaçlı akvaryumlar , bizler gibi her gün balıklarla ilgilenen kişiler için kullanışlı değil ve maliyeti yüksek olan akvaryumlardır.

  Akvaryum seçiminde ilk önce dikkat edeceğimiz husus akvaryum ve akvaryum sehpasının sağlamlığı, ikinci husus ise görsel güzellik. Akvaryumunuzu seçmeden önce bu iki hususa dikkat edilmelidir.

  Akvaryumcularda görmüşsünüzdür, ilk bakışta harika bir akvaryum, güzel fiyat ama eğer dikkatlice incelerseniz bir cok eksik bulacaksınız. Akvaryum seçiminde güvenlik cok önemlidir, patlayan akvaryum camı sizi ve diğer insanları hayatından edebilir. Evinizde bir cok zarar meydana getirir.

  Akvaryum camının sağlamlıgı kalınlığından belli olur, eger kapakta da destek noktaları varsa ve iyi slikonlanmıssa, bakıldıgında yapışmış olan silikonda iki cam arasında hava yok ise akvaryumunuza güvenebilirsiniz.

  Akvaryumlarda cam kalınlığı kadar yapıştırıcı silikonda hayati önem taşır. Cam ne kadar kalın olursa olsun iyi tutmayan silikon hiçbir anlam taşımaz.

  Akvaryumları kurarken estetik önemlidir ama estetikten daha önemli hususlar vardır.
  -akvaryumun direkt gün ışığı almaması
  -Aşırı sıcak yada soğuk olabilecek yerde olmaması
  -Dış etkenlere karşı doğal dengenin bozulmaması için kapalı olması.
  -Direkt tehlikelerden uzak olması.
  Bu hususlara dikkat ederek kurabileceğimiz çok çeşitli akvaryum türleri vardır. Bildiğimiz klasik dikdörtgen akvaryumlar dan başka;
  -televizyon tipi
  -mobilya tipi
  -çokgen akvaryumlar
  -tablo tipi
  -gömme tipler vardır.

  Kurmak istediğiniz akvaryumu akvaryumcudan hazır alabileceğiniz gibi, kendiniz yada bir camcı vasıtası ile istediğiniz ölçülerde ve tipte akvaryumlar yapabilirsiniz.Akvaryum yapımı ile ilgili bilgileri stemizde bulabilirsiniz. Yukarıdaki hususlara dikkat ederek akvaryumunuzu istediğiniz yere istediğiniz tipte kurabilirsiniz.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Bir çok örnekte, farklı süs balığı türleri aynı akvaryumda tutulurlar. Böyle durumlarda balıkların doğal ortamlarında nasıl yaşadıklarını mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir. Hangi süs balıkları birbirleriyle uyum içinde yaşayabilirler, ne gibi su özellikleri gerektirirler? Aşağıda, balıklarınızı nasıl seçeceğinize ve tatlı su akvaryumları içerisinde bir su dünyası nasıl oluşturacağınıza dair bazı öneriler sunacağız.

  Aynen bizim dünyamızda olduğu gibi su dünyasındaki her bir balık türü genellikle diğer bir balıkla uyumlu olmayan, kendine has özelliklere ve ihtiyaçlara sahiptir. Bu nedenle farklı türlerin bölgesel davranışlarını, durgunluk ihtiyaçlarını, uyku ve yemek alışkanlıklarını göz önünde bulundurmak ve birbirlerine uyum sağlayabilecek türleri aynı ortamda bulundurmak çok önemlidir.

  Karma akvaryum

  Bu akvaryumlarda sizin seçiminiz bağlı olarak parametreler dahilinde farklı bölgelerde yaşayan süs balıklarını ve bitkiler bir arada tutulur. Süs balıklarını seçerken bir birleriyle uyumlu olmalarına, her biri için gerekli olan su bileşiminin ve su sıcaklığı ihtiyacının benzer olmasına dikkat etmelisiniz.
  Yeni başlayanlar için özellikle karma akvaryuma uyumlu olan balıklar hakkında konuşmak üzere küçük bir seçim yaptık.

  Tek bir balık türü için akvaryumlar

  Sadece bir balık türünü mü tercih ediyorsunuz? Akvaryumlar genellikle bir balık türünün belirli gereksinimlerine göre kurulur, ancak bütün türler bu şekilde gelişemez. Satın almadan önce, beslemek istediğiniz süs balığının sadece bir balık türü olan akvaryumda yaşamaya uygun olup olmadığını da kontrol etmelisiniz.

  Biyotop akvaryumlar

  Bu tip akvaryumlar mümkün olduğunca doğal yaşam şartlarını taklit eder. Bir biyotop akvaryumla kendiniz için, diğerleri tarafından nadiren görülen su altı dünyasından bir görünüm, yaratabilirsiniz. Tüm bu akvaryumlar balıklar, bitkiler, su bileşiminin bakımı olduğu kadar dekorasyonu için özel gereksinimlere sahiptir, bir kere kurulduktan sonra daha az karmaşık hale gelir. En çok bilinen biyotop ürünleri tropikal yağmur ormanları, Amazon ve Afrika gölleri gibi alanlardan getirilir. Fazla sayıda seçenek mevcuttur. Şimdi karma akvaryuma bir bakalım, daha sonra iki biyotop akvaryumun kurulumunu detaylı olarak inceleyeceğiz.

  TIPP

  Her bir balık türü yaşamını daha çok hangi su seviyesinde geçiriyorsa o su seviyesini tercih eder: Yüzeye yakın, ortada veya dibe yakın. Balığınızı seçerken bu doğal katmaları aklınızda bulundurmalısınız. Balığınızın alan gereksinimini anlamak da çok önemlidir zira balığınızın aşırı kalabalıktan sıkılmasını istemezsiniz. Gelişmiş bir balığın her 1cm'si için 1 litre suya ihtiyaç vardır, bu temel kuraldır. 1.5 inç/galon)

  Pek çok süs balığı doğada sürüler halinde yaşadıklarından bunların akvaryum içerisinde 6 veya 8'li gruplar halinde tutulmaları gerekir. Bu şekilde beslenen balık daha da göz alıcı olacaktır.
   

Sayfayı Paylaş