Akvaryum Neden Kokar

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Akvaryumlar ve Akvaryum suyu neden kötü kokar

  Bütün balık severlerin en önemli sorunlarından biriside akvaryumların kötü kokması ve bu kokuya bağlı olarak evdeki ahalinin rahatsız olup akvaryumu ve akvaryum içerisindeki balıkları atma istemesi.

  Akvaryumlarımızda kimi zaman çevreye rahatsızlık veren kötü kokular oluşmaktadır. Bu kokuların farklı farklı sebepleri bulunmaktadır. Bunları teker teker inceleyelim.

  Rutubetten dolayı oluşan koku

  Unutmamak gerekir ki en iyi bakılan akvaryum bile ortama buharını veriyorsa bir rutubet kokusu oluşturur. Bunu engellemek için akvaryumun üzeri olabildiğince kapatılmalıdır. Bu kapatmanın avantajları kadar dezavantajları da vardır. (Ör yazın akvaryum sıcaklığının daha yüksek kalması) Akvaryumda çürük yumurta, tubifeks suyu veya kükürtlü hamam suyuna benzeyen koku.

  Bu kokunun nedeni suda yeterli oksijenli ortamın bulunmamasıdır. Kum pipetiyle kum iyice karıştırılarak dip çekilmeli, su %50-%60 civarında değiştirilmeli, yeni suya önce su düzenleyici sonra bakteri kültürü katılıp çok iyi bir havalandırma ile yem vermeden akvaryum 2 gün karartılmalıdır. Bu durumun başka bir nedeni de uzun süreli elektrik kesilmesi sonrası filtrenin tekrar çalışmasıdır. Oluşan bu gaz (H2S) suda fazla miktarda bulunursa balıklar için de zehirleyicidir.

  Akvaryumda ölü balık kokusu, köpüklenme

  Adından da tahmin edilebileceği gibi nedeni ölü balık, daha da tehlikelisi salyangoz veya midye olabilir. Salyangoz ve midye gibi omurgasızlar çok daha hızlı kokuşma yapar ve bozulurlar. Bu durumda suda parçalanmamış biyolojik atık miktarı artar ve köpüklenme ile koku başlar. Ölü canlı araştırılmalı ve %30 su değişimi yapılmalıdır.

  Balık yemi kokusu

  Balığınıza kullandığınız yem stabil değilse bir süre sonra kokusunu suya vermeye başlar. Bu yüzden özenle hazırlanmış hazır yemleri kullanmanızda fayda var. Kimi zaman bazı hazır yemler bile suya renk ve koku verebilmekte. Bunun oluşmaması için kaliteli yemin yanında az canlı da beslemelisiniz. Az canlı; az yem ve daha iyi su şartları demektir. Özellikle yaz dönemi su sıcaklıı düşürülemiyorsa balıkları az yemlemek su kalitesi için önemlidir. Yüksek sıcaklıkta amonyum amonyağa daha fazla dönüşür ve hem akvaryumdaki sistem hem de balıklar ciddi zararlar görür. Bu yüzden yemi az az, güne yayarak vermekte fayda var.

  tabiki son olarakta yosun dan kaynaklanan kokuyu unutmamak lazım. Bu makaleyi okuduğunuzda daha çok bilgilecek ve evinizde daha kokusuz akvaryum sahibi olacaksınız .

  Akvaryum Suyu Neden Küf Kokar

  Akvaryum suyunun kokusu bazen küf yada ıslak toprak kokusu gibi bir hale gelebilir. Pek fazla anormal bir durum olmamakla birlikte bazı durumlar bu rahatsız edici durumun önüne geçebilir.

  Aslında akvaryum suyunun kokusuz olması sağlıklı bir durum değildir. Hem canlıların yaşadığı (balıklarınız ve bakteriler) bir suyun kokusuz olması mümkün de değildir. Normal akvaryum kokusunu biliriz ve eğer normalin dışında ağır bir kokuyla karşılaştıysanız alttaki listeye göre bir şeyler yapabilirsiniz.

  Küf yada ıslak toprak kokusu gibi ağır kokuların sebepleri;

  • Çok fazla yemleme yapıyor olabilirsiniz. Aşırı yemleme yemlerin dibe çökmesine ve dekorların altında köşesinde birikmesi sonucunda suyun renginde ve kokusunda değişikliğe neden olur.
  • Dipteki yemleri yiyecek bir balığınız olmayabilir. Akvaryumunuzda en az bir vatoz ve çöpçü (frenatus, makrakanta vs.) türü beslemeniz doğal dengeniz için faydalı olacaktır.
  • Dip çekimini ihmal ediyor olabilirsiniz. Bir dip çekim aparatı alıp su değişimlerinizi bu sifonla yapmak çok sağlıklı bir yöntemdir.
  • Filtre temizliği 10-15 günder bir mutlaka yapılmalıdır.
  • Aşırı koku ve su renginde bozulma varsa aktif karbon kullanabilirsiniz.
  • Akvaryumunuzun üstü tamamen kapalıysa hava alması için gün içinde bir süre açık bırakabilirsiniz. Eğer tamamen açıksa kapatmayı deneyebilirsiniz. Üstü kapalı bir akvaryum sizi ses, su buharlaşması ve ısıtıcının sürekli çalışması gibi olumsuzluklardan kurtarır.

  Tüm bunların yanında aşırı olmamak kaydıyla akvaryumun kokusu, bize biyolojik dengenin oturduğunu ve bakterilerin sağlıklı bir ortam oluşturduklarının sinyalini de verir.
   


Sayfayı Paylaş