Akvaryum Donanımı, Işıklandırma ve Malzemeleri

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 10 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Akvaryumu güzel gösteren temel taş akvaryum donanımıdır. Tabi bunun için öncelikle bir akvaryumunuzun olması şart. Akvaryum piyasası son dönemlerde oldukça gelişmiştir. Standart boyutlarda, standart geometrik şekillerde akvaryumları piyasalarda rahatlıkla bulabilirsiniz. İsterseniz kendi istediğiniz ölçülerde de akvaryum yaptırabilirsiniz.

  Başlangıçta 80-100 litre hacimli akvaryum ile balık yetiştirmeye başlamanızı öneririz. 80*40*40cm (uzunluk * genişlik * yükseklik) bu boyutlar başlangıç için idealdir. Akvaryumunuzun kalitesi de çok önemlidir. Unutmayın ki akvaryumunuzun boyutları yüksek olursa suyun yaptığı basınçta o denli büyük olacaktır ve bu yüzden akvaryumunuzun cam kalınlığına dikkat etmenizi öneririz. Akvaryumun silikonlarının da sağlamlığı gereklidir. Cam kalınlığı ve silikondan dolayı sıkıntı yaşarsanız sonuçları feci olabilir.(Örneğin; 100lt suyun bir anda evinize boşalması gibi.)

  Sağlam bir akvaryum sahibi olduktan sonra akvaryumun yerinin şeçimi; Akvaryumun direk güneş ışığı almaması gerekir.Çünkü bu suyun yosunlanmasına yol açar. Ayrıca balıklarda stres te oluşturabilir. Akvaryumun odanızda rahat izleyebileceğiniz bir yerde olmasında fayda var. Fazla ayak altında olmasın çünkü çok yakınlarında fazla hareketten hoşlanmazlar.Strese girebilirler.Heryerden ışık almasın balıklar çok fazla ışığı sevmezler. Bu yüzden duvara yaslamanızı öneririz.

  Geçelim akvaryumda olması gerekenlere. Akvaryumun tabanını balık seçimine göre ister kum isterse ufak çakılla doldurabilirsiniz. Yalnız kumun quarz kum yada kireçsiz dere kumu olmasına dikkat edelim.Genelde tanelerinin kalınlıkları da 2-4mm arasında olursa daha iyi olur.Akvaryumun olmazsa olmazlarından filtreye geldi sıra.Filtre akvaryumunuzda en büyük görevi alır.Suyun temizlenmesi ve suda devamlı sirkülasyon sağlayarak sıcaklığın ve oksijenin eşit dağılmasını sağlar.Akvaryum boyutlarına göre iç ve dış filtre kullanılır.50lt üzerine dış filtre kullanılırsa daha iyi olur.İyi bir marka alırsanız 8-10 yıl arasında bir sorun yaşamazsınız.Diğer türlü filtrenin sesi sizi rahatsız edebilir.Yada görevini tam yerine getiremez.

  Filtreden sonra ısıtıcılar. Akvaryumunuza alacağınız canlıların geneli 24-28 derece arası su sıcaklığını severler.Bu yüzden ısıtıcıya ihtiyaç duyulur.Günümüzde çok kaliteli ısıtıcılar ile suyun sıcaklığın sabit tutabilmekteyiz.Ani ısı kayıpları yada yükselmeleri balıklarınızın ölümüne sebep olmaktadır bu yüzden ısıtıcı tavsiye ediyoruz.

  Akvaryumunuzun ışıklandırma sistemi. Akvaryum bitkileri de doğada bulunan bitkiler gibi fotosentez yaparlar bu yüzden ışığa ihtiyaçları vardır.Yalnız gün ışığı akvaryum bitkilerine zarar vermektedir.Bu yüzden suni aydınlatma sistemleri ile fotosentezlerini sağlarız.Hem de bizim akvaryumumuzu seyretmemizde büyük yarar sağlar.Yalnız akvaryum boyutları ile ışık şiddetinin ayarı iyi yapılması gerekir.Ufak bir akvaryuma ışık şiddeti fazla olan lambalarla aydınlattığımızda akvaryum içinde ki canlılar için sorun oluşturur.Genelde akvaryumlarda grolux lambalar kullanılır.Tavsiyemiz günde 10-12 saat arasında akvaryum ışığını açık tutmanızdır.Birde otomatik lambaları açıp kapatan sistemler vardır.Bunları da kullanırsanız balıklarınız düzene daha çabuk girer ve ışıktan korkup saklanmazlar.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Balıklarınızın ve bitkilerinizin ihtiyaç duyduğu doğal şartları gösteren bir akvaryum için bir kaç donanıma ihtiyaç vardır:

  [​IMG]

  (1) Işıklar
  (2) Akvaryum ısıtıcıları
  (3) Filtreler

  IşIklar

  Doğru ışıklandırma sadece balıklarınızı göstermek için değil aynı zamanda hatta daha da önemlisi yaşamsal bitki fotosentez süreci için oldukça önemlidir.

  Tatlı su akvaryumları için florasan veya civa buharlı lambalar tercih edilir. 60 cm (24 inç) veya daha derin olan akvaryumların aydınlatması için bahsi geçen son grup daha uygundur.

  Doğada, tropik bölgelerde gün ışığı yaklaşık 12 - 13 saat mevcuttur. Akvaryumunuzu ışıklandırırken bu bilgiyi kullanın.

  Bir çok evcil hayvan satıcısı florasan tüpünü kapağında içeren kullanıma hazır akvaryumlar sunmaktadır. Normal aydınlatma gücü 2 litre (0.5 galon) su başına 1 watt'tır.
   

Sayfayı Paylaş