Akvaryum Boyutu, Akvaryum Boyutunu Belirlemek

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 10 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Akvaryuma başlarken, akvaryum boyutunu belirlemek ve iyi bir planlama yapmak çok önemlidir. Aşağıda maddeleri inceleyerek, akvaryum boyutu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz:

  1-) Akvaryum tankının büyüklüğüne karar vermede temel bileşen, besleyeceğiniz balık türlerine karar vermektir.Çünkü besleyeceğiniz balık türü ile akvaryum boyutu doğru orantılıdır.Örneğin ülkemizde japon balıkları yanlış bir uygulama olarak her ne kadar fanusta beslensede aslinda fazla atık yapan balıklardandır ve alt tabanı çabuk kirletirler.Buda balığın niteliğine göre, atıkları kaldırabilecek bir akvaryum büyüklüğünün seçiminin yapılması anlamına gelir.Daha küçük akvaryumlarda, hatta tavsiye etmesek de fanusta ancak beta besleyebilirsiniz.

  2-) Yeni başlayanlar için, balık türüne göre 120-140 lt'lik akvaryumlar, bakımı açısından iyi sonuçlar verecektir.Akvaryum ne kadar büyürse, azot döngüsü sabit kalacak, değişiklik daha az olacaktır.Buda balıklar için sağlıklı bir ortamın sağlanmasına yardımcı olacaktır.

  3-) Dar -uzun tankları seyretmek seyirciler ve akvaristler için çekicidir.Ancak su yüzeyi alanı geni ş akvaryumlara oranla küçük olacağından, balıklarınız oksijenle ilgili problem yaşacaktır.Bu yüzden dar uzun akvaryumlarda, daha güçlü bir hava motoru ve oksijen sistemine ihtiyaç duyulacaktır. Dar uzun akvaryum yerine geniş-uzun akvaryumları seçmek daha faydalıdır.
   


Sayfayı Paylaş