Akvaryum Balıkları Mantar Hastalığı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 20 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Balıklarda Mantar Hastalıkları

  Mantarlar bakterilerden farklı büyürler. Bazıları uygun şartlarda karakteristik özelliklerini kazanana kadar spor adı verilen dirençli formda kalırlar. Maya gibi diğerleri ise tomurcuklanarak ürerler ve yeni organizmalar oluştururlar. Bazısı küf gibi görünür. Bazısı bir alanı istila eder ve sümüksü bir görünüm alır. Bazı mantarlar hareketlidir, kamçı benzeri uzantılarıyla ilerlerler.

  [​IMG]

  Saprolegnia
  Balığın vücudunda beyaz sümüksü, yassı bir yama belirirse muhtemelen saprolegniadır.
  Tedavi: Balığı ayırın ve ağı dezenfekte edin.
  1) Her galon su için 2 damla metaphenin alkoldeki solüsyonundan milroorganizmayı öldürmek için eklenmelidir.
  2) Tuz tedavisi
  3) Isı tedavisi
  4) Balığı ıslak bir ağda tutarken hasta noktaya hidrojen peroksit uygulayın. Dezenfekte olması için akvaryuma geri koymadan önce 15-30 sn bekleyin.
  5) Malaşit yeşili
  6) Metilen mavisi
  7) Acriflavin

  Ağız mantarı
  Sık görülen bir lepistes hastalığıdır. Balığın ağzını kapamasını engelleyen küçük beyaz bir noktadan bütün ağzını dolduran süngerimsi bir yapıya dönüşür ve balık ölür. Ağızdaki pamuk benzeri lezyon mikroskop altında incelendiğinde birçok hareketli organizma görülebilir. Büyüme sadece ağızda olmaz dokunun kenarlarından ilerler. Birçok insan bu lezyonun balığın yemesini engellediğini ve açlıktan öldüğünü düşünür ama asıl durum böyle değildir. Ağızdan girmesi zorunlu olan ve solungaçlardan geçen su akışı kesilmiştir, bu da balığı öldüren sebeptir. Hasta balık tamamen ilgisizdir ve iyi havalandırılan tanklarda bile yüzeyde asılı duruyordur.
  Tedavi:
  1) Aureomycin 250 mg 10 galonluk tank için
  2) Mercurokrom, her galon için bir damla, mikroorganizmayı yokettiği söylenir
  3) Metaphen, her galon için 2 damla

  Taç mantarı
  Mantar küçük bir noktadan yukarı ve etrafa doğru yayılıyor ve minyatür bir taç veya güneş ışınları gibi gözüküyorsa bu muhtemelen taç mantarıdır. Işınlar kaybolmadan önce bir inçin sekizde biri kadar uzayabilir.
  Tedavi:
  1) Mercurokrom
  2) Noktaya hidrojen peroksit ile dokunun
  3) Aureomycin, her galon için 50-100 mg ve 3 gün sonra su değişimi yapılmalıdır.

  Yüzgeç ve Kuyruk mantarı
  Bazen yüzgeçlerde veya kuyrukta grimsi- beyazımsı lekeler ortaya çıkar, bu alanları eritir ve balığın yüzmesini engeller. Isının çok düşük olduğu ortamlarda daha çok görülür.
  Tedavi:
  1) Isıyı yükselt
  2) Balığı nemli bir bezde tut ve hidrojen peroksit uygula. Eğer sadece kuyruktaysa kuyruğun hidrojen peroksit içinde serbestçe yüzmesine izin ver. Etkilenen kısım düşecektir.
  3) Mercurokrom
  4) Tanka veya direkt balığa metaphen

  Solungaç hastalığı
  Birçok organizma neden olabilir. Solungaçlar normalde olduğundan daha kırmızıdır. Hastalık yavaş ilerler. Daha yaşlı balıklarda aşırı zayıflık görülebilir, balık yer ama yeteri kadar değildir ve garip bir şekilde yüzer. Bazı uzmanlar viral bazıları bakteriyel olduğunu düşünür ancak etken çoğunlukla mantardır.
  Tedavi: Etkilenen balıklar nadiren iyileştiği için en iyi yol hastalık işaretleri göstermeye başladığında balıktan kurtulmak gibi gözükmektedir. Denenmiş ancak solungaç hastalığını tedavi etmede başarısız olmuş ilaçlar; aureomisin, penisilin, terramisin ve hidrojen peroksittir. Bazı antibiyotiklerle başarı bildirilmişse de hastalığın nedeni değişken olduğundan tedavi her zaman başarılı değildir.
  1) Metaphen
  2) Mercurokrom
  3) potasyum permanganat
  4) Balıklara biraz daha fazla yer verin
  5) Büyük yavrular ve yetişkin balıklar için tuz ekleyin.
   


Sayfayı Paylaş