Akvaryum Balıkları Ciklet

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 17 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Bir akvaryum balığı olan Cichlid, Türkiye'de 'ciklet balığı' olarak biliniyor.

  Anavatanı Amerika olan ancak Afrika'nın Malawi Gölü'ne göç ettiği belirlenen rengarenk görünümlü ciklet (Cichlid) balığı, yumurtaları ağzına alarak yavrunun baş ve kuyruk oluşuncaya kadarki 21 günlük sürede hiçbir şey yemeden ağzında taşıyor.

  [​IMG]

  Cichlid’lerin en belirgin ayırt edici özellikleri yüzgeç sayıları ve yapılarıdır. Her cichlid’in yüzgeç sayısı aynıdır, yapılarında ise şekil olarak farklılıklar olsa da birbirlerine çok benzerler. Cichlid’lerin sırtında tüm sırtı kaplayan tek bir sırt yüzgeci (dorsal fin); karın ve göğüs arasında 2 adet yüzgeç (ventral fin); balığın anüsünden kuyruğuna kadar olan kısmında yine 1 yüzgeç vardır.

  Balığın yüzmek için kullandığı kanatları (kolları) ise ( pectoral fin ) olarak adlandırılır. Groumi (gurami) türleri de chiclet’lere benzer yüzgeç özellikleri gösterse de tamamen ayrı bir ailedir. Ayrıca guramilerde labirent adlı solunum organı ve karınlarında yüzgeç (ventral fin) yerine duyargalar vardır. Genelde vücut yapıları değişiklik gösterse de vucutları ince ve uzundur. Tabi discus gibi yuvarlak, melek gibi yüksek vücutlu türler de mevcuttur. En büyüklerinin boyu 1 metreye yaklaşırken; en küçükleri 2-3 cm civarıdır.
   


Sayfayı Paylaş