Akvaryum Balık Cinsleri Resimli

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Akvaryum balık cinsleri kısa açıklamaları ve resimleri

  Malawi cikletler, Canlı Doğuranlar, Çöpçüler, Vatoz, Labirentliler, Rainbowlar gökkuşağı balıkları, Tetrazonlar, Cüce cikletler, Amerikan cikletler, Tanganika cikletler, Sazangiller, Danio, Barb, Rasbora, Köpek balıkları, Japon Balıkları

  Astronot balığı
  Astronot balığı ya da Oskar (Astronotus ocellatus), doğal yaşam alanı Güney Amerika olan, yaklaşık 20-30 cm boyutlarında, yutabileceği tüm küçük balıklara karşı saldırgan bir balık cinsidir.

  [​IMG]

  Benekli çöpçü balığı
  Benekli çöpçü balığı (Corydoras paleatus), doğal yaşam alanı Güney Amerika olan, yaklaşık 7-10 cm boyunda bir balık türüdür.
  Karma akvaryumlarda beslenebilen bir balıktır. Akvaryumun tabanındaki artık yemleri temizlediği için "çöpçü" adını almıştır. Akvaryum tabanında ince kum bulunmasını sever. Çöpçüler sürü balıklarıdır, en az 6'lı grup halinde beslenmeleri önerilir. Yumurtayla çoğalırlar, akvaryumda çoğalmaları zordur. Hepçildir.

  [​IMG]

  Beta (balık)
  Betta (Betta splendens), doğal yaşam alanı Asya (Tayland, Malezya, Kamboçya ve Vietnam) olan, yaklaşık 4-6 cm boyunda bir balık türü. Özellikle erkeklerin, yüzgeçlerinin görkem ve güzelliği, ve asaletini yansıtan vakur duruşuyla dikkat çeken bir türdür.

  [​IMG]

  Cam kedibalığı
  Cam kedibalığı (Kryptopterus bicirrhis), doğal yaşam alanı Güneydoğu Asya olan, yaklaşık 12-15 cm boyunda olan barışçıl bir balık türüdür.
  Akvaryumda orta ve alt düzeylerde yüzer. Başı yukarda, kuyruğu aşağıda kendine özgü bir yüzme biçimi vardır. Sürü balığıdır. Akvaryumlarda grup halinde beslenmeleri gerekir. Akvaryumda çoğalması güçtür. Bakımı deneyim gerekitir. Etçildir.
  İngilizcesi dogfish olmakla beraber, shark ın türkçeye köpek balığı olarak çevrilmesinden dolayı, dogfish kedibalığı olarak çevrilmiştir.

  [​IMG]

  Cüce gurami
  Cüce gurami (Colisa lalia); doğal yaşam alanı Asya olan, yaklaşık 5 cm boyunda barışçıl bir akvaryum balığıdır.
  Büyük ve saldırgan balıklarla beslenmemesi gereken bir balıktır. Akvaryumun üst ve orta düzeylerinde yüzerler. İçinde bol bitki bulunan akvaryumları seven balıklardır. Bakımları deneyim gerektirir. Yumurtayla çoğalırlar. Erkekler yumurtaları suyun yüzeyine yaptığı köpük yuvada korur. Su üstü bitkileri olması üremeyi kolaylaştıracaktır. Akıntısız akvaryumlarda bakılmalıdırlar. Hepçildirler.

  [​IMG]

  Dikenlibalıkgiller
  Dikenlibalıkgiller, sırtında ve böğründe dikenler bulunan kemikli balıklar familyası.
  Bu balıklarda pul yerine kemik levhacıklarından oluşmuş bir zırh bulunur. Boyları 20 cm'yi geçmez. Avrupa'da üç türüne rastlanır: üç dikenli balık (Gasterosteus aculeatus), dikencik (G. yungitius) ve deniz dikenlisi (G. spinachia). Diğer türleri Kuzey Amerika'da yaşar. Catosteomi takımındandırlar.

  [​IMG]

  Diskus
  Diskus, akvaryum dünyası balıklarından çiklitgiller ailesinin çok bilinen bir türüdür. Güney Amerika Amazon nehri anavatanıdır. Uzakdoğu Asya ülkelerinde süs balığı olarak üretimi endüstri haline gelmiştir. Birçok hobici bu balığı beslemek ister fakat yüksek fiyatları pek çok kişiye olanak vermez.

  [​IMG]

  Gökkuşağı balığı
  Gökkuşağı balığı (Melatotaenia boesemani), doğal yaşam alanı Papua Yeni Gine olan, yaklaşık 9-10 cm. oyunda Melanotaeniidae familyasına ait bir akvaryum balığıdır.
  Adını göz alıcı renklerinden alan bir balıktır. Barışçıl ve sürü şeklinde yaşarlar. Bol bitkili, bir araya gelecekleri açık alanları bulunan akvaryumlardan hoşlanır. Suyun üst ve orta düzeylerinde yüzer. Yumurtayla çoğalır. Hepçildir.

  [​IMG]

  Gümüş aravana
  Gümüş aravana (Osteoglossum bicirrhosum), kemikdilgiller (Osteoglossidae) familyasından tatlı su kemikli balık türü.
  Aravana (Osteoglossum) cinsinin iki türünden biridir. Diğer tür kara aravanadır (O. ferreirai)
  Amazon Nehri havzasında, Rupununi ve Oyapock nehirlerinde yaşayan gümüş aravana aynı zamanda gözde bir akvaryum balığıdır.
  Maksimum 90 cm'ye kadar büyüyebilirler. Yetişkin bir Gümüş Aravana için 300 gallons (8'X3') su alabilen bir akvaryum önerilir. Gümüş Aravana balığı 6.0 ve nötr arası bir pH seviyesi ile ılık suyu tercih eder. Su sıcaklığı 24°C (75°F) ile 28°C (82°F) arasında olmalı ve ideal kabul edilen sıcaklığı ise 26°C (79°F)'dir.

  [​IMG]

  Japon balığı
  Japon balığı, (Carassius auratus ve türleri) sazangiller ailesinden bir balık türü. Çarprazlama yöntemi ile farklı renklerde ve vücut yapısında çok çeşidi üretilmiştir. Japon balıkları soğuksuda yaşayabilirler. Bulundukları akvaryumlarda tek cins olarak besleniyorlarsa ısıtıcıya ihtiyaç yoktur. Su sıcaklığının 25 derecenin üstünde olması sağlıklarını olumsuz etkiler. Koi olarak adlandırılan türevleri havuzlarda 59 cm boy, 4.5 kg ağırlığa ulaşabilirler.
  Karnı şişince ters yüzen balık çeşitidir. Bu durumda kaynayan suda 3-4 yaprak ıspanağın haşlanıp akvaryuma atılarak tedavi uygulanır.

  [​IMG]

  Kakadu çiklit
  Kakadu çiklit (Apistogramma cacatuoides), çiklitgiller (Cichlidae) familyasından doğal yaşam alanı Güney Amerika olan uysal bir balık türüdür. Tehdit altında bulunmayan tür, yaygın olarak akvaryumlarda yetiştirilir.

  [​IMG]

  Kılıçkuyruk
  Kılıçkuyruk, doğal yaşam alanı akıntılı Orta Amerika nehirleri olan, yaklaşık 10–12 cm boya erişebilen bir tatlı su balık türüdür. 20-30 derece su sıcaklıklarında yaşayabilir. İdeal sıcaklık tüm canlı doğuran türlerinde olduğu gibi 26-28 derece aralığıdır. Dişileri erkeklerinden daha iri olur. Cinsiyet ayrımı en iyi erkek balığın kuyruğunda kılıcı andıran uzantının olmasından anlaşılır. İyi bir yosun yiyicisidir, kuru yemlerinin içeriğinde spirulina olması sağlıklı gelişmesi için yardımcı olacaktır. Balığın yağlanmaması, iç parazit olmaması için canlı yem ve protein ağırlıklı besleme daha az yapılmalıdır.

  [​IMG]

  Koi
  Koi, büyük bir akvaryum balığıdır. İlk Japonya'da evcilleştirilen koinin yabani atası sazandır. Koi sözcüğü Japonca'da "sazan" anlamina gelen kelimesinden gelir. Koiler sazan gibi yeşil değildir. Onun yerine kırmızı, beyaz, siyah veya gümüş beyazı olabilir.
  Ancak koi pahalı bir balıktır ve onları balıkçıl, yalıçapkını, kedi, tilki ve porsuk gibi hayvanlardan korumak için özel havuz gerekir.

  [​IMG]

  Lepistes
  Lepistes ya da Gupi, Poeciliidae familyasından canlı yumurtlayabilen akvaryumlarda yetiştirilen tatlı su balığı.
  Anayurdu Güney Amerika olan lepistes günümüzde dünyanın hemen hemen her yerinde bulunur. Erkekleri renkli, dişileri ise sade olurlar. Düzgün beslendiği takdirde çok kolay bir biçimde ürerler. Tropikal bölge canlısıdır, 25-28 derece sıcaklıkta beslenmesi gerekir. Yavrularını yediği için yumurtlamak için akvaryum içinde yüzebilen, içine su alabilen, ızgaralı, yavruluk diye tabir edilen kutucuklara hapsedilirler. Düzenli ve iyi beslenirlerse yavrularını yemezler. Akvaryum bol bitkili ise yavruluğa gerek kalmaz,doğan yavrular bitkilerin dibinde ve arasında saklanır, yaş***** devam ederler. Tavsiye edilen bolca bitkilendirilmiş bir tankta yine yeterli bitki yoksa rafya ile hazırlık yapılarak kendi haline bırakılmasıdır.

  [​IMG]

  Limon çiklit
  Limon çiklit (Neolamprologus leleupi), Tanganika Gölünün endemik türlerinden olup akvaryuma adapte edilen bir çiklit türüdür. Göldeki bulunduğu yere bağlı olarak koyu kahverengiden parlak sarıya kadar değişen renk varyasonu görülür. Yetişkin bir çiklitin boyu 10 cm dir. Erkekleri dişilerden daha büyüktür. Kovuk sever bir türdür. Doğal ortamlarında bulunduğu kovuğu (mağarayı) koruma içgüdüsü gelişmiştir. Aynı habitatta çok benzediği Neolamprologus longior (Staeck, 1980) türü çiklitle karıştırılması kolaydır.

  [​IMG]

  Mandalina balığı
  Mandalina balığı (Synchiropus splendidus), Callionymidae familyasından tuzlu su akvaryumlarında yaşayan parlak renkli ufak bir balık türü. Doğal ortamı Batı Pasifik'tir ve genellikle Ryukyu Adaları ile batı Avustralya arasında görülür.
  Genellikle yavaş hareket ederler ve yaşama alanlarının dışına çıkmazlar. Deniz dibinde beslenme alışkanlığına sahip oldukları ve küçük olmaları sebebiyle pek görünmezler. Erkekleri dikenli sırt yüzgeçlerine sahiptir.

  [​IMG]

  Melek balığı
  Melek balığı (Pterophyllum scalare), çiklitgiller (Cichlidae) familyasından doğal yaşam alanı Amazon Nehri havzası Peru, Kolombiya, Brezilya, Oyapack nehri Fransız Guyanası, Essequibo nehri Guyana olan bir balık türü. Yaklaşık 10 cm boya erişebilen, Cichlidae familyasından, tatlı suda yaşayan bir balık türüdür. Bataklıklarda, bitki örtüsünün yoğun olduğu bölgelerde yaşar. Doğal su koşulları 6-8 ph, 24-30 °C sıcaklıklar, 5-13 °dH sertlik arasındadır.
  Yüzgeçleri uzun olduğundan yüksek akvaryumlarda bakılması tavsiye edilir. Özellikle üreme döneminde kendi türleri ve diğer tür balıklara karşı agresif olabilir. Yutabileceği kadar küçük balıklarla (neon tetra), kuyrukları uzun, sakin balıklarla (japon balığı, lepistes) ve bağışıklığına yabancı mikrop bulaştırabileceğinden ötürü diskuslarla beslenmesi tavsiye edilmez.

  [​IMG]

  Neon tetra
  Neon tetra (Paracheirodon innesi), Neon balığı olarak da bilinir, doğal yaşam alanı Güney Amerika olan, yaklaşık 2-3 cm boyunda küçük bir balık türü.
  Barışçıl balıkların bulunduğu akvaryumlarda beslenmesi gereken, büyük balıklarla bir arada tutulmaması gereken bir balıktır. Akvaryumda orta ve alt düzeylerde yüzer. Sudaki değişimlere duyarlıdır. Sürü balıklarıdır. Akvaryumlarda gruplar halinde beslenmeleri gerekir. En az altılı grup halinde alınması önerilir.

  [​IMG]

  Plati
  Plati (Xiphophorus maculatus), doğal yaşam alanı Orta Amerika olan, yaklaşık 4-6 cm boyunda barışçıl bir balık türü.
  Sakin bir balıktır. Fazla hareket etmez, diğer türlerle iyi geçinir. Kendi gibi küçük türlerin yaşadığı karma akvaryumda beslenebilir. Akvaryum hobisine yeni başlayanlara tavsiye edilen bir balık çeşididir. Üretimi çok kolaydır. En az 10 en fazla (yetişkin boya ulaştığında) 60'a kadar yavru doğurabilir. Dişiyi bol bitkili başka bir akvaryuma koymak yavrular için daha sağlıklıdır. Yavrular iç güdüsüyle bitkilerin arasına doğar doğmaz saklanır. Dişiler için stressiz bir doğum olurken en az yavru kaybıyla balıklar büyütülür. Yavrular yaklaşık 3-4 ayda ergenliğe ulaşırlar.

  [​IMG]

  Rasbora
  Rasbora, doğal yaşam alanı Güneydoğu Asya olan, yaklaşık 4-5 cm boyunda, sazangiller (Cyprinidae) familyasına ait balık türlerine verilen ad.
  Sürü şeklinde yaşayan, barışçıl balıklardır. Akvaryumda grup hallinde beslenmeleri gerekir. Suyun orta ve üst bölümlerinde yüzer. Bitkili akvaryumlardan hoşlanır. Dişi, yumurtalarını bitkilerin yapraklarının alt yüzeyine bırakır. Akvaryumda çoğalması zordur. Hepçildir.

  [​IMG]

  Sarı Prenses
  Sarı Prenses,latince ismi Labidochromis Caeruleus olan barışçıl bir akvaryum balığıdır. Ülkemizde sarı prenses ismi ile satılmaktadır. 13-15 cm boylara ulaşabilirler. Anavatanı Afrika kıtasının Malawi gölü olan bu balık sığ kayalıklarda yaşamayı sever.

  [​IMG]

  Tilapia
  Tilapia ya da Tilapya, çiklitgiller (Cichlidae) familyasına ait, Afrika'da endemik olarak bulunan sıcak su balıklarını kapsayan bir cins taksonudur.
  Omnivor balıklar olup, havuz dibinde yuva yaparlar. Saretheredon cinslerinde yumurta ve larvaları erkekler, Oreochromis cinsinde ise dişiler ağzında taşırlar.5 ila 11 arasında pH ve 2,4 mg/L amonyak konsantrasyonuna dayanıklık gösterirler. Tatlı suda yaşamalarına rağmen bazı türleri mg/L tuzluluğa kadar ulaşan deniz suyunda yetiştirilebilmektedir.

  [​IMG]

  Tilapiini
  Tilapiini, çiklitgiller (Cichlidae) familyasının en fazla tür içeren cinslerini kapsayan bir oymakdır.
  Cins ismi ve terim olarak ilk defa, 1840'ta İskoç zoolog Andrew Smith tarafından kullanılmıştır. Birçok ülkede besin olarak tüketimde kullanıldıklarından ülkelere göre değişik isimleri vardır.
  Tilapiini 3 ayrı cinse verilen ortak addır. Bu cinsler; Tilapia, Serronochromus ve Oreochromis’ tir.

  [​IMG]

  Zebra balığı
  Zebra balığı (Danio rerio), sazangiller (Cyprinidae) familyasından, doğal yaşam alanı Asya olan, yaklaşık 4-6 cm boyunda, yumurtayla çoğalan tropikal bir balık türüdür. Genellikle 80 ile 180 arasında yumurta bırakır ve yumurtalarına kendisi bakar. Diğer akvaryum balıklarıyla barışçıl olmakla beraber çiftleşme döneminde geçimsiz olabilir.

  [​IMG]

  Öpüşen gurami
  Öpüşen gurami (Helostoma temminckii), doğal yaşam alanı Güney Asya coğrafyası ve Tayland olan bir balık türü. Akvaryum severlerin sergilediği öpüşme hareketinden ötürü ilgisini çekmiştir. Aslında sanıldığının aksine bu balıkların birbirlerine sevgi gösterisi değil güç sınama mücadelesidir. Öpüşen gurami diğer labirentli (beta) solunum yapan balıklar gibi su üstünden hava alma ihtiyacı hisseder. Barışcıl balıklardır özellikle gurami ailesinden diğer türlerle iyi geçinirler.

  [​IMG]

  İnci gurami
  İnci gurami (Trichogaster leeri), doğal yaşam alanı Asya olan, yaklaşık 10-12 cm boyunda Osphronemidae ailesine ait bir balık türü.
  Aynı yaşam ortamından barışcıl türler ile karma akvaryumlarda beslenebilir. Akvaryumun üst ve orta düzeylerinde yüzer. Yumurtayla çoğalır, erkek suyun üzerine köpükten yuva yapar ve yumurtalara burada bakar. Su üstü bitkilerinin olması üremeyi kolaylaştıracaktır. Akıntısız akvaryumlardan hoşlanırlar. Hem etçil hem de otçuldurlar.Erkeklerin üst yüzgeçleri dişiye oranla daha uzun, sivridir.Dişilerin üst yüzgeçleri yuvarlaktır.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş