Akvaryum Balığı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Balık alırken nelere dikkat edilmeli

  Akvaryuma merak sardınız. Biraz bilgilenip akvaryumunuzu kurdunuz. Akvaryumunuzda azot döngüsünü yakaladıktan sonra, sıra balık almaya ve akvaryumunuzu canlandırmaya geldi.

  Akvaryum balıklarınızı satın almadan önce, hangi türleri satın alacağınızı, satın alacağınız balıkların beslenme biçimlerini ve doğal ortamlarındaki su değerlerini araştırdıktan sonra akvaryumcuya girip, iyi gözlemler yaparak balıkları satın alabilirsiniz.

  Peki iyi bir gözlemde balıkların sağlıklı olup olmadığını nasıl tahlil edebiliriz?İşte Balık satın alırken dikkat etmeniz gereken kurallar ve hastalık belirtileri:
  İyi bir gözlemde, akvaryumcunuzda bekleme ve gözlemleme süresi 5-10 dakika olmamalıdır. Alacağınız balıkların bulunduğu tankı uzun süre gözlemlenmeli ve hatta imkan olursa, ki bu akvaryumcunuzla kuracağınız iyi diyoloğa bağlıdır; balıkların yeme karşı duyarlılığını takip etmekle işe başlamalısınız.Bunu Dışında gözlemlerinizi aşağıdaki balık davranışlarına dikkat ederek sürdürmelisiniz:

  • Balığın gövdesi ve yüzgeçleri üzerinde, lekeler, lezyonlar , beyaz ve gri yamalar olmamalıdır.

  • Balıkların kuyruk ve yüzgeçlerinde, yırtılmalar ve erimeler olmamalıdır.

  • Solungaçlarının yanında kırmızı çizgiler ve yaralar olmamalıdır.

  • Balıklar suyun yüzeyine çıkmış ve zor nefes alır vaziyette olmamalıdır.

  • Yüzgeç ve kuyruklar açık olmalı ve kapanmış olmamalıdır.

  • Balık , dipteki çakıllara ve akvaryum dekorlarına sürtmemelidir.

  • Balığın yüzme şekline dikkat edilmelidir. Olağandışı yalpayarak yüzme, panik yüzme ve yukarı sıçrayarak, tekrar dibe inip orada hareketsiz bekleme balığın hastalığına işarettir.

  • Balık satın alacağınız tankta çok sayıda ölü balık bulunuyorsa, alacağınız balıkta da hastalık olabilme riski fazladır.

  • Balıkların akvaryumcunuz tarafından ne zaman satın alındığıda çok önemlidir. Genel kanı, akvaryumcuya 2-3 gün önce gelmiş ve bulunduğu ortama adapte olmuş sağlıklı balıkların alınması yönündedir.

  Yukarıda belirtilen kurallar, kendi tankınızdaki gözlemler açısından da önemlidir. Çünkü yukarıdaki davranışlardan veya belirtilerden herhangi birine sahip bir veya birkaç balığınız varsa, hastalık söz konusu olabilir ve hasta balık akvaryumdan karantina tankına alınarak, hastalığın diğer balıklara ve tüm tankınıza iletilmesi önlenmiş olur.

  Gözlem, akvaristlerin asla boşlamamsı gereken bir eylemdir.Çünkü bir çok akvarist veya akvaryum sempazitanı, erken teşhis edemediği hastalıklardan dolayı tanktaki tüm balıklarını kaybetmiştir. Örneğin balığın yemlenmesini gözlemlerken, 2 günden fazla süredir yem yemeyen bir balığın, hastalanmış olabilme ihtimali gözönüne getirilip, tedavisine başlanmalıdır. (Akvaryuma yeni koyulan balıklar hariç. Balık yeni ortamina alışana kadar, birkaç gün yem yemeyebilir.)

  Kaynak: akvaryum.net.tr
   


 2. GamZe Moderator

  Tecrübeli akvaryumcu arkadaşlardan akvaryuma yeni balık alma ipuçları;

  Balık alırken önce acele etmeden balığı bulunduğu akvaryumda güzelce takip etmeliyiz. Hareketlerine ve yüzgeçlerinde sorun olmamasına herhangi bir hastalık taşıyıp taşımamasına dikkat etmeliyiz. Göze güzel görünüyor veya özel durumlar dışında sırf hamile diye yetişkin balıklar almak yerine genç hatta yavru balık almalıyız. Yetişkin balıkların akvaryuma adaptasyon sorunu olduğunu genç ve yavru balıkların daha çabuk adapte olduğunu bizzat tecrube ettim.

  Akvaryumcuya yeni gelen balıklardan almaktan kaçınmalıyız ve şunu unutmamalıyız ki bu balıklar uzun yollardan ve bazılarına narkoz verilip uğuşturularak gelmekteler bu sebepten dolayı içlerinde hasta olanlarıda aşırı stresli olanları da mevcut. Bu sebepten dolayı acele etmeden 3-4 gün beklemeliyiz bu sürede hasta ve stresli olan balıklar ölecek yerlerine daha dayanıklı sağlıklı balıklar kalacaktır. Balıklar konusunda acemi isek yanımıza bilen birini almalıyız ve akvaryumumuzda hangi türler olduğunu bu kişiye iletmeliyiz ki uyumsuz türleri aynı akvaryuma toplamayalım.
   

Sayfayı Paylaş