Akvaryum Bakımı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 30 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Akvaryum Bakımı Kısa ve Dataylı Anlatım

  Biyolojik dengesi oturmuş, balıkları, bitkileri ve dekorasyonu tamamlanmış, kısacası düzene girmiş bir akvaryumun bakımı fazla çaba gerektirmez. Fakat balıklarınızın sağlıklı ve akvaryumunuzun güzel kalması için düzenli bir bakımın gereklerini yerine getirmelisiniz. Bu konuda yapılabilecek en iyi şey, aksatmadan uygulanacak bir bakım takvimi oluşturmaktır. Ayda bir %25 oranında su değiştireceksiniz örneğin her ayın son pazar günü bu kısmi su değişimini yerine getirmelisiniz. Bakımlı ve güzel kaldığı sürece akvaryumunuzdan aldığınız zevk devam edecektir.

  Akvaryumunuzda sağlıklı bir bitki örtüsü varsa akvaryum kumu yıllarca temizlenmeden yerinde kalabilir.

  Akvaryum bakımı; günük, haftalık ve yıllık olmak üzere kategorilere ayrılır.

  Günlük bakım

  Tropikal bir gününü uzunluğu 12 saat olduğu için aydınlatma süreniz günlük 12 saat olmalıdır. Yosunlama söz konusu değil ise ışıklandırma sürenizi değiştirmeyin. Ancak akvaryumunuzda aşırı derecede bir yosunlanma söz konusu olur ise ışıklandırma sürenizi 12 saatten aşağıya düşürün. Akvaryumunuzun ısı derecesini kontrol edin olması gerektiğinin sışında bir değişim var ise ısıyı yükseltin veya azaltın. Fitreleme sisteminizin veya havalandırma sisteminizin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin canlılarının daima oksijen ihtiyacı vardır. Canlılarınızı günde 2 veya 3 kere belli aralıklarla yemleyin.

  Haftalık bakım

  Akvaryumunuzun su seviyesini kontrol edin. Akvaryumunuzun dip kısmında oluşan yem atıklarını dipten su çekerek temizleyin, Akvaryumunuza çekmiş olduğunuz kadar dinlenmiş su ilavesi yapın. Akvaryumunuzun su paremetrilerini haftada bir kez kontrol edin ve gerkli ayarlamaları yapın. Camlarda olşan yosunlanmaları temizleyin.

  Gerektiğinde bakım

  Aşırı derecede yem verildiğinde canlılar tarafından yenilmeyen yemler dibe çökcektir. Bu atıkların anında filitre ile çekilmesi gereklidir. Canlıarın rengine solukluk, Davranış bozukluğu, kayalara sürtünme gibi belirtiler gözlendiğinde hemen su değişimine gidilmeli. Çekilen suyun yerine hemen dinlenmiş su ilavesi yapılmalıdır. Hastalık ve hastalık etmenleri ile karşılaşıldığında hemen müdahale etmeli ve gereken tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

  Daha detaylı ve profesyonel bakım için aşağıdaki linke tıklayarak çılan dosyayı incelemenizi öneririz.

  http://www.merveakvaryum.net/download/akvaryum_bakimi.pdf
   


Sayfayı Paylaş