Akvaryum Aydınlatması Yapımı Anlatımlı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 1 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Ucuz Elektronik Balast ile Akvaryum Aydınlatması Yapımı
    Aydınlatma için elbette florasan lamba kullanıyoruz. Bu lambaların ilk çalışma sırasında birkaç kez yanıp sönerek balıkları nasıl strese soktuğunu hepimiz biliyoruz. Bu durumu yaşamamak, florasanların bir kerede yanması için elektronik balast kullanıyoruz. Fakat çok sayıda florasan için elektronik balast kullanmak ciddi bir masraf. Bunun için bir çözümümüz var. Tasarruf ampulü diye bildiğimiz lambalar aslında birer florasandır.

Bu arada benim yapcağım sistemde kullandığığım malzemeler:
    1 adet Sylvania Gro-Lux florasan
    1 adet Osram Fluora florasan
    2 adet Osram Daylight florasan
    4 adet bulduğum en ucuz tasarruf ampulü
    Kabloları sağlamlamak için lehim makinası ve lehim teli ( şart değil)
    8 adet florasan montaj ayağı
    Kablo, yankeski, bant, vb.

Duy kısmındaki geniş bölümde birer elektronik balasta sahiptirler.

Öncelikle kapağın eski ayaklarını temizledim..

Daha sonra florasanları takacağım yerlere montaj ayaklarını takıp lambaları yerine taktım.

Sıra gizli balastımızı ortaya çıkarmaya geldi. bunu için aşağıdak, pratik yolu izliyoruz.

Bu beyaz kısmı dikkatlice kesip devreyi ortaya çıkartıyoruz..

Bağlantımız aslında çok basit. Alttaki kırmızı ve beyaz kablo 220v girişimiz. Üstteki 2 grup kablo da lambamızın bağlantı uçları.

Bu kablolar rahat çalışmak için biraz ince. İsterseniz rahat çalışmak ve sağlamlaştırmak için buralara daha kalın kablolar lehimleyebilirsiniz.

Eğer tek lamba bağlayacaksanız aslında işimiz bitti sayılır. Aşağıdaki bağlantıyı yaptığınızda lambanın titremeden yandığını göreceksiniz.

Ben 4 adet lamba bağlayacağım için bu sistemden 4 adet hazırladım . Biraz daha düzgün gözükmeleri için bir kutunun içine koydum. kablo çıkışları için delikleri hazırladım.

Sıcak silikon ile kutuya sabitledim. 220 v uçlarını birleştirip lambalara gidecek uçları deliklerden çıkarttım.

Lambaların bağlantı uçlarını da hazırladıktan sonra birleştirmeye hazır hale geldi.

Lamba sayısı arttıkça haliyle kablo karmaşası da artıyor. Bu durumda son bağlantıları yaparken biraz dikkatli olmak gerekiyor. Bir lambadan gelen 4 kablo mutlaka aynı balasta girmeli.

Konunun devamı aşağıdaki mesajdadır.

2. EmRe Well-Known Member

Herşeyin doğru olduğuna eminsek artık fişi takabiliriz. Ve sonuç.

Makinam yanan 4 florasana karşı net resim çekemediği için etraf biraz karanlık durdu ama kusura bakmazsınız artık..

Bakalım nasıl duracak..

Umarım işinize yarar.

Bu arada bu yöntem ile hazır elektronik balastları fiyat olarak karşılaştırdığımızda lamba başı 15-20 Ytl cebimize kalmış oluyor.
    Alıntıdır

Not: Bunu belirtmek çok önemli çünkü bunu denemek isteyen bir kişi rahatlıkla 20wattlık balasta 36wattlık florasanı bağlamaya çalışabilir. Bu nedenle kullanılacak balastın mutlaka kullanılacak florasanla eşit veya daha fazla watt değerine sahip olmasını belirtmeliyiz.

Sayfayı Paylaş