Akraba Evliliği Nedir Neden Sakıncalıdır

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 18 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Akraba Evliliği Neden Sakıncalı
  Akraba Evliliği Nedir Sakıncaları Nelerdir

  Akraba Evliliğinin sakıncaları, Akraba evliliğinin zararları, Akraba evliliği ne demek

  Akraba Evliliği Neden Sakıncalıdır Özet
  Akraba evliliği ,evlilik yapan eşler arasında bir kan bağı bulunması yani aynı atadan, aynı soydan gelme durumudur. Kan bağı olan akrabalar, toplumun genelinde görülen ortak gen yüzdesinin dışında, ayrıca akraba oldukları için ve bunun derecesine göre tabii ki daha da fazla ortak genleri vardır.

  Akraba evliliğinde önemli olan sorun sağlıklı olan bireylerin genlerinde taşıdıkları hastalıkların çocuklarına aktarılmasıdır. Bu açıdan önemli olanlar ise otozomal resesif ve bazı multifaktöryel geçişli hastalıklardır. Bu hastalıklardan en çok rastlananı kistik fibrozistir . Kistik fibroziste etkilenen en önemli organlar epitel yapılardır, dokuların salgı, solunum ve emilim özellikleri bozulur. Buna bağlı akciğer sorunları , gastrointestinal sistem komplikasyonları ortaya çıkar. Kistik fibrozis li hastaların yaşam süresi ortalama 27 yıldır.

  Fenilketonüri ise özellikle beyni etkileyen bir hastalıktır. Türkiye'de fenilketonüri sıklığı 5000 de 1'dir.ve fenilketanüri fenilalanin'in tirozin hidroksilasyonundaki enzim defekti sonucu fenilalanin yıkılamaz ve hastalık oluşur. Yenidoğan döneminde fenilketonüri taraması, ülkemizde Sağlık Bakanlığı'na bağlı kuruluşlarda rutin hizmetler arasında verilmektedir. Doğumdan sonraki 5-10 gün içinde birkaç damla kan ile basit bir yöntemle (Guthrie testi) hastalık saptanabilir.

  Talasemi major ise özellikle Akdeniz Bölgesi’nde taşıyıcılığı yüksek bir kan hastalığıdır. Hemoglobindeki defekte bağlı gelişir. Anemi ağırdır, büyüme geri kalır ve kalp yetmezliği gelişir. Tedavi ile 40 yaşa kadar yaşam uzatılabilir. Son yıllarda ülkemizde evlenmek üzere olan çiftlerde evlilik öncesi taşıyıcılık için talasemi major hastalığının tespiti için taramalar yapılmaktadır.

  Sonuç olarak, ülkemizde yüksek oranda görülen ,yaklaşık %25 oranında olan akraba evlilikleri için, genetik danışma hizmetinin sağlık hizmetleri içinde sunulması ve çiftlerin akraba evliliğinin sakıncaları hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir.

  akraba evliliği neden sakıncalıdır, akraba evliliklerinin sakıncaları
   


Sayfayı Paylaş