Akraba Evliliği Nedenleri

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 18 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Akraba Evliliği Nedeni Nedir
  Akraba Evliliği Neden Yapılır

  Akraba evliliği yapmanın çok boyutlu sebepleri vardır bunlardan en bilinenleri;

  - Ekonomik nedenler,
  - Güvenlik nedenleri,
  - Tanıdık çevreden bildik insanlara olan güven,
  - Aile arasındaki bağı kuvvetlendirme isteği (içe kapanma)
  - Eşya alımı başlık parası gibi muhtemel çatışma alanlarının akrabalar arasında daha rahat aşılabileceği ön görüsü
  Olarak sıralana bilmektedir.

  Akraba evliliklerinden ekonomik nedenler; özellikle aile mirasının bölünmeden bir sülalede hareket etmesini sağlamaya yöneliktir. Miras akrabalar arasında yine akraba olan bir kimseye gittiğinden sülale içerisinde kalacak ve akraba evliliği mirasın ve dolayısıyla ailenin maddi kaynaklarının kurtarılmasına hizmet edecektir.

  Akraba evliliklerinin güvenlik boyutu ise daha çok kan davalarının hüküm sürdüğü coğrafyalarda öne çıkar. Dışarıya verilen veya dışarıdan getirilen bireyler ailenin güvenlik duvarında açılmış bir gedik olarak algılanır. Özellikle ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgelerinde akraba evliliklerinin nedenleri arasında güvenlik endişesi yatmaktadır.

  Tanıdık çevre birbirine az güvenen güce dayalı hükümlerin verildiği topraklarda çok önemli bir sosyolojik olgudur. Bu Sosyolojik olguya dayalı olarak gücün hüküm sürdüğü topraklarda sıkça akraba evliliklerine başvurulur. Zira evlenilecek kişinin ve ailenin bilindik insanlardan ihanet etmeyecek kişiler olması çok önemlidir.

  Aileler arası evlilikler büyük kitlelerin yakınlaşması ve daha da yakınlaşması için çok iyi bir bahanedir. Bu sayede tarihi süreçlerde ülkeler birbirine yaklaşmıştır. Osmanlı padişahlarının yabancı krallıkların prensesleriyle evlenmesi, Peygamber(SAV) in birden çok kadınla ve değişik aşiret mensuplarıyla yaptığı evlilikler aslında kitleleri birbirine yaklaştırma projesidir. Bu sosyolojik olgu akraba evliliğinde akrabaları birbirine yaklaştırma olarak karşımıza çıkar.

  Özellikle ülkemiz kültüründe evlilikler önceden alınan ve tamamlanan ev, eşya, değerli maden gibi değerler üzerine kurulmaktadır. Her ne kadar anlayış, sevgi ve saygı diye işe başlansa da zamanla evlenecek kişiler arasında maddi metalardan dolayı anlaşmazlıklar oluşmaktadır. Akraba evlilikleri bu anlaşmazlıklardan daha az hasarla çıkılması için bir kaçış yoludur.

  Ülkemizde akraba evlilikleri:
  Yöreden yöreye farklılık gösteren yinede hemen hemen bütün yörelerimizde görülen bu durum özellikle doğu ve güneydoğu Anadolu ve iç Anadolu’da daha sık karşılaşılan bir olgudur. 1990’lı yıllarda üçlemeler şeklinde yapılan araştırmalara göre ülkemizde her dört aileden birinde akraba evliliği vardır.

  Bu oran 80li yıllarda 5 ailede bir idi atmışlı yıllarda bu oranın üç ailede bir olduğu bilinmektedir. Dikkat edilirse akraba evliliklerinin 80den sonra doksanlı yıllarda tekrar tırmanış yapması manidardır. Bu tırmanışın sebebi,

  - Bozulan ekonomik düzen,
  - PKK terörü nedeniyle insanların güvenlik ihtiyacı
  - 80li yıllardan sonra akraba evliliğine olan anti propagandanın zayıflamış olması.

  Akraba Evliliğinin Nedenleri nedir
   


Sayfayı Paylaş