Akraba Evliliği Nasıl Olur

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 18 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Akraba evliliği nedir nasıl olur
  akraba evliliği nasıl sakıncalıdır, akraba evliliği nasıl tehlikelidir

  [​IMG]

  Aynı soydan gelen kişilerin yapmış oldukları evlilikler akraba evliliğidir. Bu akrabalık anne soyundan veya baba soyundan gelebilir. Her ikiside aynı derecede önemlidir. Halk arasında yanlış bir izlenim olarak baba soyundan gelen akrabalığa daha çok önem verilir. Bu evliliklerde akraba ilişkileri derece derecedir.

  1. Derecede Akrabalık:
  Her iki çiftin babalarının kardeş olması 'Amca kızı , amca oğlu
  Her iki çiftin annelerinin kardeş olması 'Teyze kızı, teyze oğlu
  Çiftlerden birisinin annesinin, birisinin babasının kardeşi olması (Hala kızı, dayı oğlu ,Hala oğlu dayı kızı

  Her insanda 23 çift kromozom vardir. Her bir çift kromozomun bir tanesi anneden, digeri babadan gelmektedir. Kromozomlar, kalitimimizla ilgili olan DNA'yi içerir, DNA'nin fonksiyonel ürün kodlayan bölümler ise Gen denir.

  Herbir kromozomda binlerce gen vardir. Her gen, kromozom üzerinde özel bir yere sahiptir. Genler bir kusaktan digerine aktarilan kalitsal birimlerdir. Bazi hastaliklarin ortaya çikmasinda sadece anneden veya babadan bozuk gen aktarilmasi yeterliyken, bazi hastaliklarda hem anneden hem de babadan bozuk olan genin alinmasi sonucu hastalik ortaya çikar.

  Böyle bir durumda anne ve baba saglikli olabilirler, ancak bozuk gen tasimaktadirlar; yani tip dilinde Heterozigot olarak adlandirdigimiz durum söz konusudur. Hastaligin ortaya çiktigi çocuk ise Homozigot'tur yani her iki bozuk genide aldigi için hasta olmustur.

  Iste bu kalitima Otozomal Resesif Kalitim denmektedir. Otozomal resesif kalitimda, ayni bozuk geni tasiyan anne ve babanin hasta çocuk sahibi olma ihtimali %25'tir.

  Akraba evliliklerinde, hem annenin hem babanin ayni bozuk geni tasima ihtimali, akraba evliligi yapmayan diger kisilere oranla daha yüksek oldugu için, çocugun da hasta dogma ihtimali, normal populasyona göre artmistir. Bununla beraber, düsük ve ölü dogum ihtimali de artmistir.

  Son yillarda yapilmaya baslanan calismalar, ülkemizdeki kan yakini evlilik oranini %21-40 arasinda belirlemistir. Almanya'da ise bu oran sadece %0,1- 0,3 arasindadir.

  Akraba evliliği nasıl olur hakkında bilgi
   


Sayfayı Paylaş