Akraba Evliliği İle İlgili Sorular

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 18 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Akraba evliliği ile ilgili en çok merak edilenler

  Akraba Evliliği ile ilgili merak edilen soru ve cevaplar

  Akraba evliliği nedir?
  Aynı soya ve aileye mensup insanların evlenmesidir. Türkiye’de en çok kuzen evlilikleri ve 2. sıklıkta dayı-amca-teyze torun evlilikleri görülmektedir.

  Akraba evliliği neden yapılıyor?
  - Bazı dinlerde ve mezheplerde, dışarıdan biriyle evlenmenin yasak olması,
  Bazı ailelerin mal varlığının bölünmesini istememesi ve mülkün yine aynı ailede kalması isteği,
  - Kapalı toplumlarda aynı mahalleden, köyden evlenmenin daha kolay olması,
  - Kolaylıkla aynı sosyal statüye sahip bir bireyin bulunabilmesi,
  - Kadın ve erkeğin sosyal ortamları paylaşmadığı toplumlarda insanların evlenmek için en kolay seçeneklerinin bu olmasıdır.

  Akraba evliliği yapmazsak ülkemizin yararı ne olacak?
  - Devlet bütçesini hiçbir zaman şifası olmayacak hastalıklara ayıracağımıza, eğitime ve önlenebilir hastalıklara ayırarak hem milyonlarca dolar tasarruf edebilir hem de parayı daha doğru yerlere harcayabiliriz,
  - Hastanelerde oluşan yoğunluğu engelleyerek halkımızın daha iyi bir hizmet almasını sağlayabiliriz,
  - Daha sağlıklı, zeki ve dış görünüşü güzel/yakışıklı bir toplum olabiliriz,
  - Bakıma muhtaç ve özürlü vatandaşlarımızın sayısını azaltabiliriz,
  - Hastaneleri, milyonlarca hastanın ve yüzbinlerce ailenin ikinci evi olmaktan kurtarabiliriz.
  Belki de her şeyden önemlisi insanların yaşama sevincini ve mutluluğunu onlara geri verebiliriz.

  Akraba evliliği neden sakıncalıdır?
  Akraba evliliği otozomal resesif geçiş gösteren hastalıkların görülme sıklığını artırır. Her insanda 23 çift kromozom vardır. Her bir çift kromozomun bir tanesi anneden, diğeri babadan gelmektedir. Kromozomlar, DNA'yı içerir. DNA'nın fonksiyonel ürünleri kodlayan bölümleri ise Gen’dir. Her bir kromozomda binlerce gen vardır. Her gen, kromozom üzerinde özel bir yere sahiptir. Genler bir kuşaktan diğerine aktarılan kalıtsal birimlerdir.
  Bazı hastalıkların ortaya çıkmasında sadece anneden veya babadan bozuk gen aktarılması yeterliyken, bazı hastalıklarda hem anneden hem de babadan bozuk olan genin alınması sonucu hastalık ortaya çıkar. Böyle bir durumda anne ve baba sağlıklı olabilirler, ancak bozuk gen taşımaktadırlar; yani tıp dilinde Heterozigot olarak adlandırdığımız durum söz konusudur. Hastalığın ortaya çıktığı çocuk ise Homozigot'tur yani her iki bozuk genide aldığı için hasta olmuştur İşte bu kalıtıma Otozomal Resesif Kalıtım denir. Otozomal resesif kalıtımda, aynı bozuk geni taşıyan anne ve babanın hasta çocuk sahibi olma ihtimali %25'tir.

  Akraba evliliği genetik olarak nasıl bir problem yaratıyor?
  Akraba evliliğinde temel sorun, akraba olan kişilerin genetik olarak birbirleriyle benzemeleridir. Doğa birbirine benzer olan genleri genellikle dışarı atmak ister. Akraba evliliğinde 'bozuk' genleri taşıma olasılığı artar. Böylece bu kişilerin evliliklerinden oluşan bebeğin aynı iki 'bozuk' geni birden alma olasılığı artar. Böylece taşıyıcı olan annebabadan alınan iki 'bozuk' gen, yeni oluşan kişide yan yana gelerek hastalık belirtilerinin oluşmasına neden olabilir.

  Hangi akrabaların birbiriyle evlenmesi sakatlık riskini artırıyor?
  Birinci derece akrabaların dayı, hala, teyze ve amca çocukları gibi genetik yapıları yukarıda belirttiğim gibi sekizde bir oranında benzeşirken, bu oran akrabalık derecesi arttıkça yarıya düşer. Bu nedenle ailede bilinen bir hastalık öyküsü varsa akrabalar evlendiklerinde bebeklerinin o hastalığa yakalanma olasılıkları matematiksel olarak rahatlıkla belirlenebilir.

  Akraba evliliğinden sakat çocuk doğma riski ne kadardır?
  Gelişmiş ülkelerde binde 5 oranında rastlanan akraba evliliklerinin ülkemizde yüzde 15 oranında olduğu tahmin edilmektedir. Bu evliliklerin de önemli bir kısmı, kardeş çocukları arasında olan birinci derece akraba evliliği şeklindedir. Akrabalık, genetik olarak birbirine yakınlık olduğuna göre, akraba evlilikleri de tıpatıp aynı genlerin nesilden nesile aktarılmasını sağlar. Nitekim birinci dereceden olan akrabaların genetik yapıları sekizde bir oranında benzeşmektedir. Genel olarak söylemek gerekirse akraba evliliği mutlaka 'sakat bebek' doğacak anlamina gelmez. Akraba evliliği genel nüfusta var olan yüzde 2 ya da 3'lük anomalili bebek doğurma riskini yaklaşık olarak iki kat arttırır, oluşan hastalıklar genellikle metabolizma hastalıkları şeklinde olan ve doğum öncesi tanıları oldukça güç olan hastalıklardır.

  nedir bu akraba evliliği, akraba evliliği ile ilgili hakkında tüm sorular
   


 2. Misafir Guest

  Dayımın kızı ile evlenebilirmiyim sakıncası varmı?
   
 3. ot-gu Genel Sorumlu

  Birinci derece akrabaların dayı, hala, teyze ve amca çocukları olduğu yukarda belirtilmektedir. Önce aile hekiminize daha sonrada bu işte uzman doktorlarla görüşerek durumunuzu netleştirebilirsiniz.
   
 4. Misafir Guest

  akraba evliliği ile ilgili neden röportaj yok ki
   

Sayfayı Paylaş