Akırı Karha ve Akırı Karhanın Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 27 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Akırı Karha ve Faydaları
  Akırı Karha: Pembe ve beyaz çiçekleri olan, çok yıllık bir bitkinin köküdür. Daha çok hindistan dağlarında Tunus ve Cezayirde yetişir. Akırı karhanın yapraklarının papatyaya benzemesinin yanı sıra, dalları ve kökü kullanılmaktadır. Bu bitkinin faydaları ve yararları bir hayli çoktur.

  Akırı karhanın Faydaları: Vücuda kuvvet verir. Öksürük ve balgamı keser. Felce iyi gelir. Diş ağrılarını ve romatizma şikayetlerini azaltır. Cilde faydalı bir bitki olan akırıkarha cilt bakımı için kullanılmaktadır. Ciltte oluşan pürüzlerin, kırışıkların giderilmesine yardım eder. Anjine iyi gelir. Bunun için kaynatılıp gargara yapılır. Mide rahatsızlıklarına karşı da faydalıdır. Bronşit tedavisinde yardımcıdır. Hazmı kolaylaştırır.

  Akırı Karha Nasıl Kullanılır? Kusma ve ishale neden olabildiği için daha çok haricen kullanılır. Akırı karha zeytinyağında kaynatılıp elde edilen yağ soğuduktan sonra felç olan bölge bu yağ ile ovulursa faydası görülür. Bu yağ yüze ve cilde sürülürse, cildi besler ve yüzü güzelleştirir. Akırı karha kaynatılıp suyuna bal ilave edip içilirse balgam, öksürük ve mide üşütmesine karşı faydalı olur. Kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa diş ağrılarını hafifletir.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş