Akıllı Kimlik Kartları Ne Zaman Çıkacak

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 13 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Elektronik Akıllı Kimlik Kartları Ne Zaman Çıkacak
  E-Kimlik Akıllı Kimlik Kartları Ne Zaman Dağıtılmaya Başlanacak

  TÜBİTAK’ın Ar-Ge sürecini tamamladığı akıllı kimlik kartlarının kullanıma girmesiyle Türkiye’de pek çok hizmette ”tek kart-tek şifre dönemi” başlayacak.

  Pilot uygulaması Bolu’da yapılan ve başarılı olan yeni tip nüfus kâğıtları 2013′ün yatırım programina alındı. Programda ”Gelecek yıl tamamlanacak” ifadesi dikkat çekti.

  Çok yakında hem cüzdanlar hafifleyecek hem de devlet kapısındaki işlemler. Çünkü devrim gibi bir uygulama başlıyor. Nufüs cüzdanı tarihe karışıyor. Sadece nüfus cüzdanı değil, banka kartları ve pasaportlar da.

  Nüfus cüzdanı, pasaportlar, banka kartları artık hiçbiri ayrı ayrı yerler kaplamayacak. Çünkü hepsinin görevini yapacak tek bir akıllı kart olacak.
  Tübitak 5 yıldır üzerinde çalışıyor. Hem kamu kurumlarından aldığınız hizmetlerde hem de özel sektörde alınan hizmetlerde, bankacılık ve elektronik ticarette akıllı kimlik kartını kullanarak işlemlerinizi yapabileceksiniz.

  E-devlet kapsamındaki bütün işlemler elektronik akıllı kimlik kartları ile yapılabiliyor. Çünkü içinde elektronik imza da saklı. ATM’lerden para bile çekebileceksiniz. İçinde parmak izi bilgileriniz de bulunacak. Vize istemeyen ülkelere bu kart ile gidilebilecek. Yani pasaportu da yanınızda taşımanız gerekmeyecek.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş