Akhuş Ağacı Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Akhuş Ağacı ve Faydaları

  Akhuşağacı: Akhuş ağacı, kayın ağacı olarak da bilinir. Kayıngillerden; nemli topraklarda yetişen bir ağaçtır. Meyveleri küçüktür. Yaprakları ilkbahar aylarında toplanıp kurutulur. Çiçekleri 2-3cm uzunluğunda( püskül şeklinde) , 0,6-1cm çapında silindir şeklindedir ve de çiçek ilkbaharda koyu yeşil iken sonbaharda koyu kahverengimsi bir hal alır. Açıkta ara sıra karıştırılarak kurutulur. Püskül ve yaprakları kaynatılabilir.

  Akhuş Ağacının Faydaları: İdrar söktürür. Vücutta biriken suyu boşaltır. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Şişmanlamayı önler. Romatizma ağrılarını dinlendirir. Ayak kokularını keser. Saçları gürleştirir, kepekleri yok eder. Cilt hastalıklarını tedavi eder. Kalp kifayetsizliğinin sebep olduğu idrar tutukluğunu giderir. Vücutta biriken tuzu atar. Üremi ve albüminde faydalıdır.​

  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Akhuş Ağacı Nasıl Kullanılır? : Bir litre suya 10 gr. kararınca yaprak konulduktan sonra 20 dk. kaynatılır.1 saat demlenen çaydan, günde 3 veya 5 çay bardağı içilir.15-20 gün boyunca sürekli kullanılmalıdır.Tatlandırıcı olarak balda ilave edilebilir.

  Yan Etkileri : Bilinen önemli ve ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır.
   

Sayfayı Paylaş