Akdeniz İkliminin İnsan Yaşamına Etkileri

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 27 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Akdeniz İkliminin İnsan Yaşamı Üzerindeki Etkileri

  İklim insanların kısaca yeryüzüne dağılışlarını, ekonomik faaliyetlerini, yiyecek ve giyeceklerini, fizyolojik gelişimlerini, karakterlerini, kültür faaliyetlerini etkiler.

  İklimin insan yaşamı üzerindeki etkisi oldukça fazladır. İklim geçici bir durum değildir ve insan hayatını ömür boyu etkisi altına almaktadır. Bu nedenle insanlar yaşamlarını iklim şartlarına göre belirlemeye çalışmaktadır.

  İnsanlar üzerinde ulaşım, ekonomik, yiyecek, giyecek, karakterlerini, konut, akarsular, yeryüzü şekilleri, hayvan çeşitliği, erozyon, denizlerin tuzluluğunu, tarımı, toprağın oluşumu, turizm, tarımsal faaliyetler, bitki örtüsü, hava durumu, kayaların çözünme oranları gibi etkiler yaratır.

  Akdeniz iklimi sıcak ve güneşli iklimlerdir. Kuraklık alçalıcı hava hareketlerine bağlı olarak değişir. Sıcaklık artışı sonucunda kuralık görülebilir. En sıcak dönemlerinde 34-45 °C arasında değişir, en soğuk ise 8-10 °C’dir. Yıllık ortalaması 18 °C’dir. Kar yağışının etkisi sonucunda don olayları çok nadir görülür. Kışın görülen yağışlar genellikle yağmur olur, kar yağışları çok nadir soğuk hava basıncı ile gelir.

  Sıcak iklim insan yaşamı için en idealdir. Havaların ısınması ile insanlar tatile ve denize girerek sosyal aktivitelerini arttırır. Yemek kültürlerinde değişiklik yaparak daha hafif yiyeceklere doğru odaklanırlar. Akdeniz bölgesinde yöresel olarak zeytinyağlı, yoğurtlu ve serin yemekler, Doğu Anadolu bölgesinde tam tersine etli ve yağlı yiyecekler tüketilir. İnsanların giyim kültüründe değişiklik yaparak daha ince ve serin tutacak kıyafetler tercih ediliyor. Sıcaklığa karşı ince elbiseler serin tuttukları gibi günlük faaliyetlerini daha sağlıklı şekilde yapmalarını sağlamaktadır.turkeyarena Evlerde sıcaklığa karşı soğutucu aletler kullanılır. Kişiler evlerde uyurken daha hafif ve serin tutacak olan pike, çarşaflar kullanarak uyurlar. Sıcak havalarda sineklerin ortaya çıkmasından dolayı etkilenmeleri kaçınılmaz olur.
   


Sayfayı Paylaş