Akdeniz Bölgesindeki Platoların İsimleri Nelerdir

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 27 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Akdeniz Bölgesindeki Platoların Adları

  Akdeniz Bölgesinin coğrafi yapısını Toros Dağları belirlemektedir. Bu yüzden Akdeniz Bölgesi engebeli ve dağlık arazilerden oluşur. Bu anlamda Akdeniz Bölgesinde sadece iki tane plato vardır. Bunlar Teke Platosu ve Taşeli Platosudur.

  Teke Platosu: Teke platosu karstik şekillerle oluşmuş bir platodur. Teke platosunda nüfus azdır ve yer şekillerinden dolayı pek fazla tarım yapılamamaktadır. Teke platosunun üzerinde sayısız erime çukur bulunmaktadır. Bunun nedeni de bu platonun karstik oluşumlu bir plato olmasıdır.

  Taşeli Platosu: Taşeli platosu, Torosların orta kısmında yer almaktadır. Taşeli platosu a Teke platosu gibi karstik bir plato özelliği taşımaktadır. Taşeli platosunun yüksekliği 2000 metreyi bulur ve karstik bir plato olduğu için üzerinde çok fazla erime çukur barındırır. Bu platoda su bulmak imkansız denecek kadar zordur. Bunun nedeni yağmur suları karstik çatlaklardan sızar ve kırmızı renkli olan Terra Rossa toprakları birikir. Taşeli platosu bu özelliği ile çölleri anımsatır bu nedenle bu platoya Taşeli platosu adı verilmiştir. Taşeli platosunu, Ermenek ve Göksu ırmakları parçalara bölmüştür.
   


Sayfayı Paylaş