Akdeniz Bölgesinde Turizm Faaliyetleri Nasıldır

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 25 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Akdeniz Bölgesinde Turizm Nelerdir

  Doğal güzellikler ve tarihsel değerler nedeniyle bölgede turizm önem kazanmaktadır. Yılın 8 ayında denize girilebilen geniş doğal plajlar ve antik kentler sayısı her yıl artan yerli ve yabancı turisti çekmektedir. Özellikle Antalya yöresinde gelişmiş olan turizm kıyılarda yaşayan halkın en önemli gelir kaynaklarındandır. Turizm kaynakları giderek artmaktadır. Doğal ve tarihsel değerler açısından zengin olan bölgelerde bazı çalışmalar yapılarak koruma alanları oluşturulmuştur. Bunlardan başlıcaları Güllük dağı, Karatepe-Aslantaş, Kızıl dağ, Kovada gölü, Köprülü kanyon, Olimpos-Bey dağları sahil milli parklarıdır.

  Türkiye’nin en erken ısınan, en geç soğuyan bölgesi olması nedeniyle, Akdeniz’in özellikle sahil kesimi turizm açısından çok önemli. Akdeniz Bölgesi’nde yaz aylarında sıcaklık 35 derecenin altına hiç düşmez. Deniz suyu sıcaklığı Mayıs ve Eylül aylarında 26-28 derece arasındadır.

  Bölgeye gelen turistlerin tercih ettikleri yer daha çok batıda yer alan Antalya bolümüdür.

  Mart ve Eylül arası dönemde ortalama sıcaklıklar oldukça yükselir. İklimin bu özelliği bölgedeki turizm hareketlerinin canlı ve yoğun olmasındaki faktörlerin başında yer almaktadır. Özellikle “Türk Rivierası” denilen Akdeniz’in Antalya kıyıları her mevsim turizme açık bulunmakta, yurt içinden ve yurt dışından yüz binlerce turistin gelmesine sebep olmaktadır.

  Deniz turizmi bakımından kıyıların tabii güzelliğinin önemi büyüktür.Deniz turizmi bakımından diğer husus da deniz suyu sıcaklığının yüksek olmasıdır.Bölge tabii güzellikler ve ılıman iklimi yanında tarihi ve kültürüyle de dikkat çekmektedir. Komşusu Ege Bölgesi ile birlikte Anadolu’nun ilk uygarlıklarının ortaya çıkışına sahne olmuş ve değişik kültürlere beşiklik etmiştir. Bu bakımdan tarih ve arkeoloji zenginlğine sahiptir.

  Akdeniz Bölgesinde sağlık bakımından büyük önem taşıyan sıcak su kaplıcaları, şifalı sulariiçmeler ve mağaralar gibi tabii sağlık kaynakları ile dinlendirici çağlayanlar ve göller de bulunmaktadır.turkeyarena Toros dağlarının varlığı da bölgeye dağ ve av turizmi bakımından önem kazandırmaktadır. Bunlardan başka son yıllarda düzenlenen turistik fuar ve festivaller turizm bakımından önemli kültür olayları ortaya çıkmıştır.

  Akdeniz bölgesi, turizm açısından (özellikle yaz turizmi –deniz turizmi)en çok iç ve dış turist çeken bölgedir. Eski çağlardan kalma antik kentleri ile önemlidir. Özellikle Antalya İli Akdeniz Bölgesi’nin turizm merkezidir.

  Bölgenin turizm açısında faydalı mekanları şunlardır;
  Aspendos
  Olympos
  Side
  Alanya
  Kaş
  Düden Şelalesi-Düden Başı
  Demre (Myra)
  Damla Taş Mağarası-Fosforlu Mağara
  Cennet-Cehennem Mağaraları
  Kız kalesi
  Tarsus Şelalesi-Anamur
  Manavgat Şelalesi
  Göller ve İnsuyu Mağarası
  Ölüdeniz

  Bölgedeki önemli turizm mekanları olup ayrıca ülkemizde turizme açılan mağaralrın tümü bu bolgededir. Akdeniz Bölgesinin doğal güzeliklerini ve tarih kalıntılarını korumak amacıyla ulusal parklar düzenlenmiştir.
   


Sayfayı Paylaş