Akdeniz Bölgesi Sanayi Hakkında Bilgi

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 30 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Akdeniz Bölgesinin Sanayi Hakkında Bilgi

  Akdeniz Bölgesi Sanayi Özellikleri ile ilgili bilgi Sanayi kuruluşları özellikle bölgenin doğusunda, Adana bölümünde yoğunlaşmıştır Bu bölümün bölgeye toplam üretimindeki payı, tarımda olduğu gibi sanayi sektöründe de çok yüksektir Pamuklu ve sentetik dokuma, petrokimya, çimento, bitkisel yağ, tütün işleme başta konserve olmak üzere gıda, sabun, deterjan, içki, tarım araç ve gereçleriyle, madeni eşya ve metal doğrama başlıca sanayi kollarıdır Bölgenin çeşitli yörelerinde kağıt, şeker, gül yağı, yem, gübre, süt ürünleri, tarım alet ve makineleri, un, hazır giyim, pil, orman ürünleri, tuğla ve kiremit fabrikaları vardır Sanayi özellikle Adana- Tarsus- Mersin hattı üzerinde yoğunlaşmıştır ATAŞ rafinerisi Mersin’de, kısa adı İSDEMİR olan İskenderun Demir-Çelik Tesisleri ise İskenderun ilçesindedir.

  Akdeniz Bölgesi'nde, özellikle Adana’da sermaye birikimi önemli ölçeklere ulaşmış ve bölge sınırlarına taşmıştır Ülke çapındaki birçok yatırımda bu kesim sermayesinin payı vardır.

  Adana Bölümünde yer alan Adana, Mersin ve İskenderun'da sanayi gelişmiştir. Bölümlere göre sanayi tesislerinin dağılımı şu şekildedir:

  Adana Bölümü
  Mersin: Petrol rafinerisi, petrokimya, dokuma, iplik, çimento
  İskenderun: demirçelik, cam, çimento, gübre
  Taşucu: Kağıt
  Antakya: dokuma, bitkisel yağ, sabun
  Adana: dokuma, bitkisel yağ, besin, sigara

  Antalya Bölümü:
  Dalaman: Kağıt,
  Antalya: Bitkisel yağ, dokuma, besin, ferro krom
  Seydişehir: Alüminyum tesisleri
  Burdur: Şeker ve halıcılık
  Isparta: gülyağı ve halıcılık
   


Sayfayı Paylaş