Akciğer Amfizemi Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 1 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Akciğer Amfizemi Tedavisi
  Tedavi akciğerlerinizi normal haline getirmez. ancak hastalığın kötüleşmesini engelleyebilir ve hasar görmüş akciğerlerinizien etkili nasıl kullanabileceğinizi öğretebilir.

  En önemli adım sigarayı birakmaktır bırakmazsanız, hastalık doğal olarak kötüleşecektlr, solunum yollarını tahriş edebilecek diğer durumlardan (boya kokusu, egzoz dumanı, bazı yemeklerden pişirilirken çıkan duman, bazı parfümler, toz, soğuk hava ve aşırı rutubetli hava gibi)da sakının. özellikle soğuk havada ağız ve burnunuzu koruyun ve burnunuzdan nefes alın; bu solukla aldığınızı havayı ısıtacaktır, soğuk hava bronşlarda daralmaya neden olabilir. Ayrıca soğuk algınlığı, yada grip gibi. solunum yolu enfeksiyonu olanlardan kOrunmaya çalışın.

  Amfizemli hastalarda pnömoni, akut bronşit ve diğer ciddi solunum yolları hastalıkları , daha sık görülür. Balgamınızın renginde, miktarında ve kıvamında ortaya çıkan bir değişiklik solunum yolları enfeksiyonunun ilk işareti olabilir. Doktorunuz geniş etkili bir antibiyotik verebilir. Nefes darliğı da varsa bronş genişleticiler yararlı olabilir. Amfizem alveollerdeki oksijen-karbondioksit değişimini bozdugu için alınan havanın yetmemesine neden olabilir. Ayrıca hava yolları daralabilir ve solunum kaslarının daha fazla çalışması gerekebilir. Ancak akciğerlerinizi daha etkili olarak kullanabilmeniz için birçok yöntem vardır.

  İlk olarak doktorunuzun verdiği ilaçlan tam olarak kullanın. İkinci olarak, düzenli egzersiz yapın. yürümek yâ da bisiklete binmek gibi egzersizler dayanıklılığınızı artırabilir, üçüncü olarak, doktorunuzun Önerdiği nefes alma tekniklerini uygulayın. Bazı hastalar bu yöntemlerle dayanıklılıklarını arttırabilmektedir. Son olarak; durumunuz kotüleşir ya da bir solunum yolları enfeksiyonu gelişirse hemen doktorunuza başvurun. Bazı doktorlar ara sıra ya da sürekli, evde oksijen tedavisi önermektedir.
   


Sayfayı Paylaş