Akbük Koyu, Didim

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 17 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Akbük Koyu
  Muğla merkez ilçenin Sarnıç köyü sınırları içindedir ve Sarnıç Muhtarlığı tarafından yönetilmektedir. Akbük Koyu Muğla Merkez ve Yerkesik havalisinde yaşayan insanların denize girebildikleri en önemli mekandır. Hatta Sarnıç muhtarlığı yaz aylarında Akbük e girişten ücret alıp, plaj kullanımını düzene koymaya çalışmaktadır.

  Gökova Körfezi nin kuzey kıyısında bulunan Akbük Koyu, yatçılık, çadırcılık ve piknikçilik için gözde bir yerdir. Yaz aylarında genellikle batıdan gelen rüzgar ve dalgalar buraya pek uğramaz, daha doğrusu uğrayamaz. Denizi sakin, berrak ve oldukça temizdir. Kirlenme ihtimali yoktur. Gökova nın her yerinde olduğu gibi, burada da Sakar Dağı nın altından su kaynamaktadır. Koyun plaj kısmının arka tarafından çıkan azmak (küçük su birikintisi, gölcük), sadece dışarıdan görünen kısmıdır.

  Muğla merkeze bağlı Yerkesik Belediyesi az da olsa duş, wc ve kabin gibi hizmetlerle tatilcilere destek olmaya çalışmaktadır. Mahallenin suyu yoktur. Kullanım suyu azmak tan temin edilir. Fakat içme suyunu herkes kendi taşımak zorundadır. Çadırcılar ve piknikçiler Akbük e giderken arabalarında bidon bidon su götürürler.

  Doğal bir ortamda bulunmak istiyorsanız muhakkak görülmesi gereken bir yer Akbük Koyu. İmkanlarınız dahilinde bir gecede olsa kalıp yıldızları ve yıldız bulutlarını izleyebilirsiniz. Koyda iki tesis mevcut biri Altaş şansınız varsa konaklayabilirsiniz.turkeyarena.net Yer yoksa, çadır veya yıldızların altında konaklayanlara ücretsiz, dışarıdan misafirlere ücretli wc ve duş imkanları mevcuttur. Ayrıca koyda belediyenin de kulübeleri bulunmakta ve başka bir seçenek oluşturmaktadır.

  Deniz akvaryum misali olan koyda deniz kestaneleri oldukça çok sayıda bulunmaktadır. Sığ yerlerde ayaklarınıza dikkat etmeniz tavsiye olunur. Medeniyetten uzak, orman ve denizin kucaklaşmasına sizde dahil olarak, sakin sessiz ve dingin bir tatil veya bir kaç gün geçirmek istiyorsanız Akbük Koyu tam size göre.
  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş