Akalazya Nasıl Tedavi Edilir

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 4 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Akalazya Nasıl Tedavi Edilir
  Akalazyada yapılan tedaviler yutma güçlüğü hissinin en uzun süreyle ortadan kaldırılmasına ve yol açabileceği problemleri önlemeye yöneliktir. Akalazyanın ortaya çıkmasına neden olan yemek borusunun alt ucundaki kapakçık sistemini besleyen ve akalazyada sayıları azalmış veya tamamen ölmüş olan sinir hücrelerini yerine koymak mümkün değildir.

  İlaçlarla tedavi
  Balon dilatasyonu
  Botoks enjeksiyonu
  Cerrahi Tedavi - Heller Miyotomi

  Akalazyanın cerrahi tedavisi 1913 yılında Alman cerrah Heller tarafından bulunmuştur. Teknik yıllar içerisinde çok az değişmiş, fakat son yıllarda kapalı yöntemlerle uygulanır hale gelmiştir. Cerrahi tedavi akalazya hastalarında yutma güçlüğünü en uzun süreyle ortadan kaldıran ve etkisi hayat boyu süren bir tedavi yöntemidir. 20 yıl önce açık yöntemlerle yapılan ameliyatlar artık göğüs veya karın boşluğundan kapalı (torakoskopik, laparoskopik) yöntemlerle yapılabilmektedir. Yapılan bir çok çalışmanın neticesi olarak öne çıkan yöntem, laparoskopik olarak yemek borusunun alt ucundaki kapakçığı oluşturan kalınlaşmış kas dokusunu midenin de üzerine uzayacak şekilde kesmektir. Böylece yemek borusu duvarındaki kas dokusu ve midenin üzerindeki kas dokusu 6-8 cm kesilir. Bu kesi 4-6 cm’i yemek borusunun, 2 cm’i midenin üzerine gelecek şekilde yapılır.

  Uzun dönemde oluşabilecek reflüye engel olmak için midenin bir bölümü kesi yapılan bölgenin üzerine sabitlenir. Bu yöntemin tıbbi adı Laparoskopik Heller miyotomisi + Dor fundoplikasyondur. Ameliyat karın bölgesinde yapılan 5 adet 1 cm’lik kesiden gerçekleştirilmektedir. Hastanede kalış süresi genellikle 2 gündür. Ameliyattan sonra 2.günde baryumlu film çekilerek yemek borusundan herhangi bir kaçak olup olmadığı kontrol edilir. Yutma güçlüğünde bir düzelme olup olmadığı ameliyattan hemen sonra anlaşılır.
   


Sayfayı Paylaş