Ajax Antrenman Sistemi [van Gaal]

Konusu 'Spor Sayfası' forumundadır ve EmRe tarafından 21 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Ajax Antrenman Sistemi Nedir?
  Ajax, Avrupa Futbolu'nun en önemli kulüplerinden biri olma özelliğini asla kaybetmemiştir. Her büyük kulüp inişli çıkışlı dönemler geçirmiştir. Uzun yıllar şampiyonluklardan uzak kalan büyük kulüpler olmuştur, Liverpool gibi. Ama Ajax, asla ve asla istikrarını bozmamıştır. Her zaman Ajax'ın kadrosunda her kulübün imrenerek baktığı bir oyuncu bulunur. Her zaman rakipleri Ajax'ın karşısına bir korku ile çıkar. Ajax'a bu özelliğini geitren ise kuşkusuz dünyanın en iyi altyapılarından birine sahip olmasıdır. Oyuncu yetiştirme konusunda Ajax her zaman önde olmuştur. Bunu da oyunculara uyguladıkları özel antrenman programları sağlar.

  Yakın geçmişe baktığımızda, Ajax'ın en büyük ürün patlaması olarak 1995 yılında Şampiyonlar Ligi'ni kazanan kadroyu gösterebiliriz. Davids, Kluivert, Seedorf, Overmars, Zenden, Bergkamp, Do Boer Biraderler, Winter ve daha sayamadığım onlarca isim Ajax'ın futbol dünyasına birer armağanı olmuştur. Sonrasında van der Vaart, Litmanen, van der Meyde, Ibrahimovic, Gronkjaer, de Jong gibi isimlerle bu üretim aralıksız devam etmiştir.
  Sonuç olarak, şunu söyleyebiliriz ki Ajax Antrenman Sistemi, Avrupa'daki futbol endüstrisinin çarkını döndüren en önemli dişlilerden biridir.

  Antrenman Anlayışımız Nedir?

  Ajax Antrenörleri antrenman programlarını tabi ki biraz sakladıkalrından bu araştırma uzun sürdü ama sonunda van Gaal'in 1999 yılında verdiği ipuçlarını buldum. Bu sayede antrenman anlayışını çözebileceğiz.
  "World Soccer" dergisinin Ocak 1999 sayısındaki "The Coaching Philosophies of Louis van Gaal and the Ajax Coaches" [Louis van Gaal ve Ajax Koçlarının Antrenman Felsefesi] adlı yazıdan alıntılarla incelemeye başlıyoruz.
  Emphasis is on technical and tactical work, almost all with the ball. Only running work done (without a ball) is sprints and coordination (agility). Cross-country is deemed a non-football related exercise, as players try to run at the same speed for the duration of the exercise. While in matches the players have to run, sprint or walk.

  [Teknik ve taktiksel çalışmalar üzerine yoğunlaşıyoruz, nerdeyse hep topla çalışıyoruz. Topsuz yapılan çalışmalar sadece sprintler ve çeviklik antrenmanları. Kroslar futbol dışı eksersizler olarak yapılıyor, çünkü oyuncular kros boyunca hep aynı hızda kalıyorlar. Onlar asıl koşularını maçta yapıyorlar.]
  Below is how real life Ajax trained when they have a midweek game.

  [Altta Ajax'ın hafta içi maçı olduğu zamanki antrenman programını görebilirsiniz.]
  Sunday – Meeting at stadium for tactical discussion[Taktiksel tartışma için stadyumda buluşma]
  Monday – Morning session (for substitutes and other first team players)[Maçta oynamayanlar sabah antrenmanı yapıyor]
  Tuesday – 2 sessions followed by tactical discussion with video[2 Antreman periyodu ve devamında video üzerinden taktiksel tartışma]
  Wednesday – Lie in, sightseeing stroll, afternoon rest, final tactical briefing before CL game[Zıbarma, manzaraya aval aval bakma, şekerleme yapma, öğlen uykusu, Şampiyonlar Ligi Maçı Öncesi son taktiksel toplantı]
  Thursday – Morning session (for substitutes and other first team players)[Maçta oynamayanlar için sabah antrenmanı]
  Friday – Day off[İzin Günü]
  Saturday – Morning session[Sabah Antrenmanı]
  Bahsettikleri "Session"ların nelerden oluştuğunu bilmediğimizden tam olarak felsefeyi oturtamayacağız ama diğerleri bize iyi ipuçları veriyor. Ajax çalışmaları tamamen topla ve taktiksel çalışmalar ön planda. Bunun için FM Düzeninde bölgesel ayrışmalar haricinde "Tactics" ve "Ball Control" antrenmanları herkes için önemli seviyede uygulanacak.
  Total Futbol anlayışı içinde olsa da 4-3-3 ile blirginleşen bölgeler nedeniyle Ajax, her bölgesindeki oyuncuya özel antrenmanlar koyuyor. Sonuç olarak, antrenman anlayışımız olabildiğince top ile çalışmalar yaparak, oyuncunun taktiksel bilgisini geliştirmek ve pozisyonlar üzerine değişimler yapmak üzerine kurulu.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  FM'ye Nasıl Aktarıldı?

  Her bölge için özel antrenman programları üzerinde Tactics ve Ball Control ön plana çekildi. Sakatlıkların az olması için pırlık orta seviyede bırakıldı. Gençler için de zihinsel eğitim ön plana çıktı. Dengeli bir antrenman programı oldu.
  Ajax-GK Kaleciler için
  Ajax-FB DR/DL Bekleriniz için
  Ajax-DC Stoperleriniz için
  Ajax-MC DMC ve MC Orta Sahalarınız İçin
  Ajax-AMC 10 Numaralarınız İçin
  Ajax-W MR/ML AMR/AML Kanatlarınız İçin
  Ajax-SC Forvetleriniz İçin
  Yuklarıda da görebileceğiniz gibi, bu antrenman programının kullanıldığı sezonda Ajax-2 ve u19 takımları liglerini hafttalar öncesinden açık ara şampiyon bitirdiler.

  Öneriler

  Ajax'ın taktik üzerine yoğunlaşan felsefesi de eklenince gerçekten harika bir antrenman programı oldu. Her takımda denemenizi öneririm. Özellikle "Composure" gibi özelliklerin artması şutlardaki gol yüzdenizi arttıracak, "Concentration" gibi özelliklerin artması da defansınızın araya adam kaçırma oranın düşürecek. Futbol önce zihinde oynanır...
   
 3. ismail123 New Member

  tşk soalun

  nerden indirecez
   
 4. OrKuN Well-Known Member

  İndireceğin birşey yok sadece yukarda anlatılmış yazılı olarak.
   

Sayfayı Paylaş