Aile Danışmanlığı Çalışma Alanları

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 31 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Aile Danışmanlığı Çalışma Alanları Nelerdir
  Türkiye'de Aile Danışmanların Çalışma Alanları, Aile Danışmanlığı Nedir, Çocuk Ve Aile Danışmanlığı, aile danışmanlığı çalışma alanları hakkında

  Psikolojik Destek Derneği, psikososyal sorunların ve açmazların gün geçtikce arttığı günümüz dünyasında toplumun en temel taşı olan ailenin ve bu aileyi oluşturan bireylerin psikolojik problemlerini aradan kaldırmak, problemlerin kaynaklarını araştırmak, her bir aşamasına bilimsel, kültürel ve toplumsal yaklaşımlarla çözüm üretmek amacıyla kurulmuştur.

  Aile danışmanlığı bireysel yaklaşımlardan farklı olarak, yaşanan sorunları aile sistemi içerisinde ele alır ve direkt olarak aile üyeleri ile çalışır.

  Aile danışmanlığı gerektiğinde aile içindeki dinamikleri incelemek ve düzeltmek, gerektiğinde de süreğen rahatsızlıkları olan bireylere destek amaçlı yapılır. Örneğin, psikolojik soruna sahip bir kişinin ailesine sunulan danışmanlık hem hastalıkla başa çıkmada yardımcı bir unsur hem de bir bilgi kaynağı görevi yapar.

  Aile danışmanlığı, aile üyelerinin uzlaşarak birbirlerine yardım etmesine olanak sağlar. Aile içinde her bireyin farklı yanlarını kabul edip, beraber yaşamanın dengesini sağlamaya odaklanır. Bu durumda tedavi gören, bireyler değil, bireyin bağlı olduğu ilişki ağlarıdır.

  Belirli durumlarda, terapist gelen ailenin farketmediği sorunlara dikkat çekebilir ve bunlar üzerinde ailenin çalışmasını sağlayabilir.

  Aynı zamanda, danışman aile fertlerinin birbirlerine nasıl davrandıklarına da dikkat çekebilir. Her tür psikolojik problemde aile danışmanlığının etkinliği çalışmalarla gösterilse de genel olarak aile danışmanlığı gerektiren problemler aile içindeki ikili ilişki güçlükleri, sorumlulukların paylaşımına ilişkin problemler ya da sadece bir üyenin yaşadığı problemin, ailenin diğer üyelerini de etkilemesi (panik atak, hayvan fobisi, öfke kontrolü, depresyon vb.) olarak gösterilebilir. Yine ailenin yaşadığı her tür travma da (kayıp, iflas, kaza vb.) aile danışmanlığının çalışma alanları içerisinde yer alır.
   


Sayfayı Paylaş