Ahlaksız teklif, Dodge Challenger SRT8

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 24 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  En önde olabilmek büyük çaba ister. Uzay yarışında, Formula 1'de, stadyuma girerken... Oliver Marquardt da başından beri durumun farkında ve bunun işe yaradığını söylüyor. Çünkü bu yarışın galibi Marquardt oldu: Avrupa'da ilk Challenger'ın sahibi olabilmek.

  [​IMG]

  Doğal olarak hemen olay yerine, yani Düsseldorf taki yetkili satıcıya ziyarette bulunduk. Otomobili direkt olarak görmek insanda, ilginç bir etki bırakıyor. Efsanevi musclecar'ın yeni yorumu olan Challenger, fotoğraflarında göründüğünden çok daha heybetli duruyor. Aslında bu hiç de şaşırtıcı değil, çünkü ağırlığı neredeyse 2 ton. İşçilik kalitesinin Mercedes seviyesinde olmaması ise mantıksız değil. Ancak yürüyen aksam için tam tersi geçerli: Diğer büyük Chrysler modelleri gibi süspansiyon, W210 kasa kodlu (2002'ye kadar üretildi) E Serisi'nden alınmış.

  ABD'de 43 bin dolar, Avrupa'da 60 bin Euro
  Otomobilin 6.1 lt hacimli motoru, marş düğmesine basılarak homurtulu seslerle çalışmaya başlıyor. Vites kolu D konumuna alınıp gaza basıldığında otomobil, görünmez bir güç tarafından neredeyse fırlatılıyor. Yüksek devirlerde V8, metalik sertlikte çekiç vuruntularını andıran sesler çıkarıyor. Direksiyon biraz fazla yumuşak kalsa da hem direkt hem de hassas görev yapıyor. 16 kaliperli frenler de çok güçlü.

  Yaşadığımız sürüş macerası, beklentilerimizin çok üzerindeydi. Zamanın eğlence anlayışının limitlerinde olan performans da harika: 5.1 saniyelik 0-100 km/s hızlanma ve 25 lt/100 km'yi bulan yakıt tüketimi. Çevreci kaygıların bu kadar yükselişte olduğu bugünlerde böyle bir araç kullanmak "doğru" mudur acaba? Evet, şimdilik uygundur. Ancak zaman geçtikçe ve doğa daha fazla tahrip olmaya devam ettikçe özürler de azalıyor.

  Dodge Challenger SRT8
  Önde uzunlamasına yerleştirilmiş V8 motor; bloktan eksantrik; silindir başına 2 supap; motor hacmi: 6059 cc; maksimum güç: 431HP-6200 d/d; maksimum tork: 569 Nm-4800 d/d; arkadan itiş; 5 ileri vitesli otomatik şanzıman; önde çift çapraz sevk çubuğu, arkada birleşik aks; önde ve arkada helezon ve çapraz stabilizatör-ler; 4 tekerlekte havakanalcıklı disk frenler; lastikler: 245/45 ZR 20; boyutlar (u/g/y): 5023/1918/1448 m; dingil mesafesi: 2946 mm; boş ağırlık: 1900 kg; bagaj hacmi: 453 lt; yakıt deposu: 72 İt; 0-100 km/S: 5.1 sn; maksimum hız: 275 km/s; tüketim: 15.7 lt/100 km

  Şov otomobili olarak 2006'da ilk kez sahneye çıktığında Challenger (Türkçe anlamı: Meydan okuyan) hayran kitlesini neredeyse ateşlemişti. Herkes bu yeni kült otomobili istiyordu. Herkes ilk Challenger'ı kendisi satın almak istiyordu. Ancak otomobilin seri üretim bandına çıkışı çok gecikti. 2008 model yılında otomobilden sadece çok küçük bir doz üretilebilecek: Sadece 6 bin 400 adet Challenger ve hepsi de top model SRT8 olarak. Ayrıca hepsi zengin donanımlı olacak: Navigas-yon/multimedya paketi, yüksek performans lastikleri, sunroof.. Ayrıca bu yıl içinde üretilecek tüm Challengerlar ABD pazarında satılacak.

  Satışına başlandıktan sadece 3 gün sonra serinin tamamı satıldı. Doğal olarak bu durum, spekülatörlerin işine yaradı ve fiyatlar neredeyse patladı. Şu sıralar aracı elinde bulunduran bayiler, liste fiyatından 20 bin dolar daha fazla para talep ediyor ve bu uygulama tamamen yasal. Neticede sonsuz imkanların ülkesi ABD'den söz ediyoruz. Diğer taraftan ABD, abartılı yakıt savur-ganlıklarıyla öne çıkan ve pazarın yüzde 40'ma hakim olan dev pikapların da ülkesi. Bu durum, insanların Challenger'a neden bu kadar fazla ilgi gösterdiklerini de açıklayabilir.

  Otomobilin şu anda bulunduğu durum da aynı. Şu anda Almanya' daki grey-market galerilerde yaklaşık 50 satıcı bu Challenger'ı sunsa da, sevkiyatlar ulaşana kadar hiçbiri bu otomobili müşterisine gösteremiyor. Peki ama Marquardts'ın firması bu otomobile nasıl sahip olabildi? Bunu sağlayan firma, Lufthansa Cargo olmuş. Aracın havadan nakliyesinin ne kadara mal olduğu hakkında Marquardts bir şey söylemiyor. Ancak 10 bin Euro'nun altında olamayacağını biliyoruz. Eğer ilk olmak istiyorsanız bu rakam kesinlikle kabul edilebilir..
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  11.08.2008, Pazartesi
   


 2. seckinyd Well-Known Member

  Tapıyorum ben sana tapıyorum....

  Teşekkürler paylaşım için.... :D
   
 3. OrKuN Well-Known Member

  araba bu işte tpxalkış01
   
 4. OrKuN Well-Known Member

  nostalji arabaları bende severim, harika bi araba, Allah sahibine bağışlasın :)
   

Sayfayı Paylaş